Budowa ośrodka dydaktyczno - szkoleniowego Kampusu Kąkolewo Politechniki Poznańskiej w formule zaprojektuj i wybuduj
Politechnika Poznańska
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2024/BZP 00404791
- Numer ogłoszenia
- 2024/BZP 00404791/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Works
- Opublikowano
- 2024-07-10 09:09
- Lokalizacja
- Poznań, wielkopolskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-725688c4-0ec3-11ef-b4f6-06f4b0c1d0b5
- Identyfikator
- 7770003699
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-10
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Oferenci
Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2024/BZP 00404791 z dnia 2024-07-10 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Budowa ośrodka dydaktyczno - szkoleniowego Kampusu Kąkolewo Politechniki Poznańskiej w formule zaprojektuj i wybuduj
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: Politechnika Poznańska
1.3.) Oddział zamawiającego: Dział Zamowień Publicznych
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 000001608
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5
1.5.2.) Miejscowość: Poznań
1.5.3.) Kod pocztowy: 60-965
1.5.4.) Województwo: wielkopolskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL415 - Miasto Poznań
1.5.7.) Numer telefonu: 61 665 3524
1.5.8.) Numer faksu: 61 665 3738
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: sekretariat.kanclerza@put.poznan.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.put.poznan.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-725688c4-0ec3-11ef-b4f6-06f4b0c1d0b51.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - uczelnia publiczna
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Edukacja
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Budowa ośrodka dydaktyczno - szkoleniowego Kampusu Kąkolewo Politechniki Poznańskiej w formule zaprojektuj i wybuduj2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-725688c4-0ec3-11ef-b4f6-06f4b0c1d0b5
2.5.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00404791
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2024-07-10
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Nie
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00319810
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 2 ustawy
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: AN/ZP/51/24
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Przedmiotem zamówienia jest realizacja w trybie "zaprojektuj i wybuduj" zadania pn.: Budowa ośrodka dydaktyczno - szkoleniowego Kampusu Kąkolewo Politechniki Poznańskiej w formule zaprojektuj i wybuduj.
2. W zakres niniejszego zamówienia wchodzi:
opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę oraz wybudowanie budynku wraz z instalacjami wewnętrznymi, ukształtowaniem terenu oraz elementami zagospodarowania terenu w zakresie drogi dojazdowej, drogi ppoż, miejsc postojowych, innych utwardzeń, zieleni urządzonej, lokalizacji wiaty na odpady oraz wiaty na rowery oraz instalacji ze-wnętrznych zgodnie z opracowanym PFU.
3. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia, opis wymagań zamawiającego w zakresie realizacji i odbioru określają:
- opis przedmiotu zamówienia PFU – część II SWZ,
- projektowane postanowienia umowy – część IV SWZ.
4.5.3.) Główny kod CPV: 45000000-7 - Roboty budowlane
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
45100000-8 - Przygotowanie terenu pod budowę
45111200-0 - Roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne
45111220-6 - Roboty w zakresie usuwania gruzu
45112700-2 - Roboty w zakresie kształtowania terenu
45214410-7 - Roboty budowlane w zakresie politechnik
45214400-4 - Roboty budowlane w zakresie obiektów budowlanych związanych ze szkolnictwem wyższym
45223000-6 - Roboty budowlane w zakresie konstrukcji
45233200-1 - Roboty w zakresie różnych nawierzchni
45233226-9 - Roboty budowlane w zakresie dróg dojazdowych
45223300-9 - Roboty budowlane w zakresie parkingów
45261000-4 - Wykonywanie pokryć i konstrukcji dachowych oraz podobne roboty
45261210-9 - Wykonywanie pokryć dachowych
45262210-6 - Fundamentowanie
45262500-6 - Roboty murarskie i murowe
45324000-4 - Roboty w zakresie okładziny tynkowej
45300000-0 - Roboty instalacyjne w budynkach
45320000-6 - Roboty izolacyjne
45343200-5 - Instalowanie sprzętu gaśniczego
45400000-1 - Roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych
45420000-7 - Roboty w zakresie zakładania stolarki budowlanej oraz roboty ciesielskie
45421146-9 - Instalowanie sufitów podwieszanych
45430000-0 - Pokrywanie podłóg i ścian
45442100-8 - Roboty malarskie
45443000-4 - Roboty elewacyjne
45340000-2 - Instalowanie ogrodzeń, płotów i sprzętu ochronnego
71000000-8 - Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne
71220000-6 - Usługi projektowania architektonicznego
39000000-2 - Meble (włącznie z biurowymi), wyposażenie, urządzenia domowe (z wyłączeniem oświetlenia) i środki czyszczące
45331000-6 - Instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
45331100-7 - Instalowanie centralnego ogrzewania
45331200-8 - Instalowanie urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
45331210-1 - Instalowanie wentylacji
45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne
45332000-3 - Roboty instalacyjne wodne i kanalizacyjne
45311200-2 - Roboty w zakresie instalacji elektrycznych
45312310-3 - Ochrona odgromowa
45315700-5 - Instalowanie stacji rozdzielczych
45316100-6 - Instalowanie urządzeń oświetlenia zewnętrznego
45317300-5 - Elektryczne elektrycznych urządzeń rozdzielczych
09300000-2 - Energia elektryczna, cieplna, słoneczna i jądrowa
09330000-1 - Energia słoneczna
09331200-0 - Słoneczne moduły fotoelektryczne
09332000-5 - Instalacje słoneczne
38424000-3 - Urządzenia pomiarowe i sterujące
42000000-6 - Maszyny przemysłowe
44100000-1 - Materiały konstrukcyjne i elementy podobne
44110000-4 - Materiały konstrukcyjne
44111000-1 - Materiały budowlane
44112410-5 - Konstrukcje dachowe
44112400-2 - Dach
44212500-4 - Kątowniki i profile
45311000-0 - Roboty w zakresie okablowania oraz instalacji elektrycznych
45314300-4 - Instalowanie infrastruktury okablowania
45315100-9 - Instalacyjne roboty elektrotechniczne
45315300-1 - Instalacje zasilania elektrycznego
45315600-4 - Instalacje niskiego napięcia
45317000-2 - Inne instalacje elektryczne
31625200-5 - Systemy przeciwpożarowe
31625000-3 - Alarmy przeciwpożarowe
31625100-4 - Systemy wykrywania ognia
45312100-8 - Instalowanie przeciwpożarowych systemów alarmowych
45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne
45311100-1 - Roboty w zakresie okablowania elektrycznego
45111240-2 - Roboty w zakresie odwadniania gruntu
45111291-4 - Roboty w zakresie zagospodarowania terenu
45231600-1 - Roboty budowlane w zakresie budowy linii komunikacyjnych
45232000-2 - Roboty pomocnicze w zakresie rurociągów i kabli
45232300-5 - Roboty budowlane i pomocnicze w zakresie linii telefonicznych i ciągów komunikacyjnych
45232310-8 - Roboty budowlane w zakresie linii telefonicznych
45232332-8 - Telekomunikacyjne roboty dodatkowe
45312000-7 - Instalowanie systemów alarmowych i anten
45314200-3 - Instalowanie linii telefonicznych
45314310-7 - Układanie kabli
45314320-0 - Instalowanie okablowania komputerowego
32360000-4 - Urządzenia komunikacji wewnętrznej
32400000-7 - Sieci
32415000-5 - Sieć ethernet
32410000-0 - Lokalna sieć komputerowa
32412100-5 - Sieć telekomunikacyjna
32417000-9 - Sieci multimedialne
32570000-9 - Urządzenia łączności
35100000-5 - Urządzenia awaryjne i zabezpieczające
44112100-9 - Wiaty
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 3 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Podstawa prawna:Art. 255 pkt 3 PZP, zgodnie z którym Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli: cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty.
Stosownie do art. 266 PZP, art. 255 ma zastosowanie do postępowania o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi unijne.
Uzasadnienie faktyczne:
Zamawiający, działając na podstawie art. 222 ust. 4 PZP, przed otwarciem ofert, udostępnił na stronie internetowej prowadzonego postępowania informację, iż na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć kwotę 20.000.000,00 złotych brutto.
Zamawiający otrzymał dwie oferty:
1) ofertę spółki Warbud Spółka Akcyjna, ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa, na kwotę 32 681 592,00 zł brutto;
2) ofertę spółki Mostostal Warszawa Spółka Akcyjna, ul. Konstruktorska 12A, 02-673 Warszawa, na kwotę 30.657.934,49 zł brutto.
Oferta spółki Mostostal Warszawa S.A. została przez Zamawiającego odrzucona w dniu 19.06.2024 r., przed zaproszeniem spółki Warbud S.A. do negocjacji.
Zamawiający przeprowadził procedurę negocjacji ze spółką Warbud S.A. przed podjęciem decyzji o unieważnieniu postępowania. Jak bowiem wskazano w wyroku KIO: „W ocenie składu orzekającego, tak jak Zamawiający jako dysponent środków ma swobodę w decydowaniu o możliwościach sfinansowania zamówienia, tak wykonawca składający ofertę nie może być przez Zamawiającego pozbawiony możliwości jej zmiany w drodze dopuszczalnych negocjacji ceny. Dla wykazania przesłanki do unieważnienia postępowania Zamawiający winien podjąć wszystkie możliwe i uzasadnione celem procedury przetargowej czynności, które tak jak w tym postępowaniu, pozwoliłyby na ostateczne określenie warunków świadczenia usługi, co miało bezpośrednie znaczenie dla stwierdzenia podstawy unieważnienia postępowania z art. 255 pkt 3 Ustawy. Tym samym możliwość negocjacji ceny, przed ewentualną decyzją o unieważnieniu postępowania, nie powinna być traktowana wyłącznie w kategorii uprawnienia zamawiającego, ale również jako jego obowiązku doprowadzenia do osiągnięcia celów zamówienia publicznego.” (Wyrok KIO z 16.06.2023 r., KIO 1581/23, LEX nr 3581888).
Następnie, Zamawiający poinformował spółkę Warbud S.A. o zakończeniu negocjacji i zaprosił tę spółkę do złożenia oferty dodatkowej w terminie do dnia 01.07.2024 r. Spółka Warbud S.A. złożyła ofertę dodatkową, w której zaoferowała wykonanie przedmiotu zamówienia za kwotę: 29 751 240,00 zł brutto.
Oferta z najniższą ceną przewyższa zatem kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, a Zamawiający nie może zwiększyć tej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty. Podkreślić przy tym należy, za przedstawicielką doktryny, że „Ustawodawca nie nakłada na zamawiającego szczególnego ciężaru dowodowego, zwłaszcza przedstawiania dowodów na okoliczność podjęcia prób pozyskania dodatkowych środków czy dodatkowych źródeł finansowania zamówienia, jako warunku skutecznego podjęcia decyzji o unieważnieniu postępowania na tej podstawie. Kwotą kluczową (którą zamawiający realnie posiada lub będzie posiadał) dla podejmowanych decyzji jest kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia, podawana przez zamawiającego na stronie internetowej prowadzonego postępowania nie później niż przed otwarciem ofert. Uczestnicy postępowania (wykonawcy) nie mogą oczekiwać, że zamawiający będzie przesuwał środki finansowe przeznaczone na realizację innych części zamówienia czy też środki zaoszczędzone w ramach innych postępowań. Za bezpodstawne uznaje się także oczekiwanie od zamawiającego udowodnienia, że jego możliwości finansowe nie pozwalają na zwiększenie środków.” (A. Gawrońska-Baran [w:] E. Wiktorowska, A. Wiktorowski, P. Wójcik, A. Gawrońska-Baran, Prawo zamówień publicznych. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2024, art. 255).
SEKCJA VI OFERTY
6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 2
6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0
6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 1
6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 0
6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0
6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0
6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 1
6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0
| 2024-07-10 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane |