Wykonanie prac budowlanych w ramach zadania pn.: Przebudowa budynku wielorodzinnego wraz z termomodernizacją przy ul. Daszyńskiego 54

Miasto Ustroń

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2021/BZP 00098922
Numer ogłoszenia
2021/BZP 00098922/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Works
Opublikowano
2021-06-30 08:41
Lokalizacja
Ustroń, śląskie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-de613928-96c1-11eb-86b1-a64936a8669f
Identyfikator
5482407434
Ostatnia aktualizacja
2026-08-10

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Roboty budowlanePrzygotowanie terenu pod budowęRoboty w zakresie kształtowania terenuRoboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnejRoboty budowlane w zakresie budynkówRoboty budowlane w zakresie budownictwa wielorodzinnegoRoboty budowlane w zakresie budowy rurociągów, linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych, autostrad, dróg, lotnisk i kolei; wyrównywanie terenuRoboty budowlane w zakresie budowy rurociągów, ciągów komunikacyjnych i linii energetycznychRoboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ściekówRoboty pomocnicze w zakresie wodociągówRoboty budowlane w zakresie kanałów ściekowychRoboty w zakresie różnych nawierzchniRoboty instalacyjne w budynkachRoboty instalacyjne elektryczneRoboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarneInstalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnychRoboty instalacyjne wodne i kanalizacyjneRoboty instalacyjne gazoweRoboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych

Oferenci

Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2021/BZP 00098922 z dnia 2021-06-30

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Wykonanie prac budowlanych w ramach zadania pn.: Przebudowa budynku wielorodzinnego wraz z termomodernizacją przy ul. Daszyńskiego 54

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: Miasto Ustroń

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 072182344

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: Rynek 1

1.5.2.) Miejscowość: Ustroń

1.5.3.) Kod pocztowy: 43-450

1.5.4.) Województwo: śląskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL225 - Bielski

1.5.7.) Numer telefonu: +48338579300

1.5.8.) Numer faksu: +48338579330

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: zamowieniapubliczne@ustron.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.ustron.pl

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://ustron.bip.info.pl

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Wykonanie prac budowlanych w ramach zadania pn.: Przebudowa budynku wielorodzinnego wraz z termomodernizacją przy ul. Daszyńskiego 54

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-de613928-96c1-11eb-86b1-a64936a8669f

2.5.) Numer ogłoszenia: 2021/BZP 00098922

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2021-06-30

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2021/BZP 00000910/10/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.1.15 Przebudowa budynku wielorodzinnego wraz z termomodernizacją przy ul. Daszyńskiego 54

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2021/BZP 00028607/02

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: ZP.271.1.10.2021

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.3.) Wartość zamówienia: 4174793,77 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Przebudowa budynku wielorodzinnego wraz z termomodernizacją przy ul. Daszyńskiego 54”, w zakresie przebudowy i rozbudowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem na lokale komunalne, zlokalizowanego przy ul. Daszyńskiego 54 na działce nr 72/5 w Ustroniu, znajdującego się w gminnej ewidencji zabytków Miasta Ustroń.
W ramach koniecznych do wykonania prac budowlanych należy wykonać:
1) Roboty remontowo-budowlane budynku w tym izolację poziomą (iniekcję krystaliczną),
2) Kotłownię gazową wraz z wewnętrzną instalacja gazową, instalację centralnego ogrzewania, instalację wody zimnej i ciepłej,
3) Wymianę przyłącza kanalizacji sanitarnej,
4) Wewnętrzną instalację kanalizacji sanitarnej,
5) Przyłącze kanalizacji deszczowej budynku,
6) Instalacje elektryczne i słaboprądowe,
7) Parking z przyłączeniem kanalizacji deszczowej o dojazdem do budynku.

Wszelkie prace należy uzgadniać na bieżąco z Zamawiającym oraz Inspektorem Nadzoru Inwestorskiego. Inwestor przed złożeniem oferty zaleca szczegółowe zapoznanie się z zakresem
i charakterem robót. Zaplecze budowy Wykonawca zapewni sobie we własnym zakresie. Wykonawca przed podpisaniem umowy dostarczy harmonogram szczegółowy rzeczowo – finansowy oraz kosztorys szczegółowy. Po zakończeniu robót budowlano - instalacyjnych, należy sporządzić dokumentację powykonawczą zatwierdzoną przez Inspektora Nadzoru i Zamawiającego. Wykonawca jest zobowiązany do dokonania wszelkich zgłoszeń o rozpoczęciu i zakończeniu robót budowlanych oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, wymaganych przepisami prawa w ramach realizowanej inwestycji. Odpady wytworzone w wyniku prowadzonych prac należy zagospodarować zgodnie z ustawą o odpadach (t.j.Dz.U.2020 poz.797 z późn. zm.) powyższe ma zostać potwierdzone w bazie BDO – wydrukowane karty przekazania odpadów należy przedłożyć Zamawiającemu.

4.5.3.) Główny kod CPV: 45000000-7 - Roboty budowlane

4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:

45100000-8 - Przygotowanie terenu pod budowę

45112700-2 - Roboty w zakresie kształtowania terenu

45200000-9 - Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej

45210000-2 - Roboty budowlane w zakresie budynków

45211340-4 - Roboty budowlane w zakresie budownictwa wielorodzinnego

45230000-8 - Roboty budowlane w zakresie budowy rurociągów, linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych, autostrad, dróg, lotnisk i kolei; wyrównywanie terenu

45231000-5 - Roboty budowlane w zakresie budowy rurociągów, ciągów komunikacyjnych i linii energetycznych

45231300-8 - Roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków

45232100-3 - Roboty pomocnicze w zakresie wodociągów

45232400-6 - Roboty budowlane w zakresie kanałów ściekowych

45233200-1 - Roboty w zakresie różnych nawierzchni

45300000-0 - Roboty instalacyjne w budynkach

45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne

45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne

45331000-6 - Instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

45332000-3 - Roboty instalacyjne wodne i kanalizacyjne

45333000-0 - Roboty instalacyjne gazowe

45400000-1 - Roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 6 ustawy

5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:

Zgodnie z pkt 3 Specyfikacji Warunków Zamówienia zwanej dalej „SWZ” Zamawiający określił formę wynagrodzenia wykonawcy za wykonanie zamówienia jako wynagrodzenie powykonawcze, a wysokość wynagrodzenia ustalono na podstawie złożonego kosztorysu ofertowego. Kosztorys ofertowy należało sporządzić w oparciu o osiem przedmiarów robót odrębnie dla każdej branży robót, przy czym Zamawiający w SWZ nie wskazał jakie stawki podatku od towarów i usług (VAT) należało przyjąć do wyceny poszczególnych robót branżowych, przerzucając tym samym ciężar prawidłowego zastosowania stawki VAT na Wykonawców biorących udział w postępowaniu pod rygorem odrzucenia oferty ze względu na błąd w obliczeniu ceny.
W toku badania ofert Zamawiający stwierdził, że w kosztorysach ofertowych załączonych do ofert nr 1 i nr 3, Wykonawcy nie uwidocznili stawek podatku od towarów i usług (VAT) jakie zastosowali do obliczenia ceny oferty. W związku z powyższym Zamawiający pismem z dnia 07.05.2021 r. na podstawie art. 223 ust. 1 ustawy Pzp zwrócił się do tych Wykonawców o złożenie szczegółowych wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert w zakresie wskazania jakie konkretnie zostały przyjęte stawki podatku VAT w poszczególnych kosztorysach ofertowych i w jaki sposób Wykonawcy obliczyli cenę swoich ofert.
Wykonawcy w wymaganym terminie przekazali Zamawiającemu stosowne wyjaśnienia i tym samym Zamawiający otrzymał pełen obraz w jaki sposób Wykonawcy zinterpretowali poszczególne rodzaje robót i jakie zastosowali stawki podatku od towarów u usług (VAT) przy obliczaniu cen ofertowych.
Podkreślić w tym miejscu należy, że prawie wszyscy Wykonawcy zgodnie i jednoznacznie zastosowali prawidłowe stawki podatku od towarów i usług (VAT) w siedmiu kosztorysach ofertowych składających się na łączną cenę oferty, zaś zdecydowane trudności przy przyjęciu prawidłowej stawki podatku VAT sprawiło Wykonawcom (poprzez błędnie opracowany przez Zamawiającego przedmiar robót) opracowanie kosztorysu ofertowego branży „architektura i konstrukcja”.
Każdy z Wykonawców indywidualnie zastosował w swoim kosztorysie ofertowym branży „architektura i konstrukcja” właściwe wg swojej wiedzy stawki podatku od towarów i usług (VAT), zarówno różne względem przyjętej przez Zamawiającego jak i różne względem siebie.
W tym miejscu Zamawiający powziął informację, że przedstawiony w dokumentacji zamówienia przedmiar robót branży „architektura i konstrukcja” zawierał błąd w postaci ujednolicenia całego zakresu robót w jeden dokument, co sugerowało Wykonawcom opracowanie i złożenie z ofertą jednego kosztorysu z jedną stawką podatku od towarów i usług (VAT), zaś w intencji Zamawiającego było żeby Wykonawcy w sposób prawidłowy wyłączyli pewne działy z całego kosztorysu i opodatkowali je odmienną stawką podatku VAT. Powyższy błąd powstał w wyniku błędnie opisanego przez Zamawiającego przedmiotu zamówienia oraz opracowania kosztorysu inwestorskiego, który mógł wprowadzić Wykonawców w błąd, co do sposobu obliczenia ceny ofertowej.
Konsekwencją tego było otrzymanie przez Zamawiającego ofert całkowicie nieporównywalnych, błędnie przygotowanych, i na tym etapie postępowania bez możliwości korekty lub usunięcia błędów w obliczeniu ceny. Przyczyny takiego stanu rzeczy, należy szukać w nieprawidłowym działaniu Zamawiającego na etapie przygotowania niniejszego postępowania, gdyż w opisie przedmiotu zamówienia nie zostały wydzielone roboty budowlane, obłożone różnymi stawkami podatku VAT. Co więcej, Wykonawcy poprzez sporządzenie przez Zamawiającego jednego przedmiaru robót dla branży „architektura i konstrukcja” mogli zostać utwierdzeni w przekonaniu, że zastosowanie jednolitej stawki podatku VAT dla całości robót jest prawidłowe.

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 5

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 4

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 3872758,87 PLN

6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 6596179,52 PLN

2021-06-30 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane