Wykonanie pomnika Tadeusza Kościuszki na Placu Uniwersału Połanieckiego w Połańcu
GMINA POŁANIEC
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2026/BZP 00395899
- Numer ogłoszenia
- 2026/BZP 00395899/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Services
- Opublikowano
- 2026-08-18 12:04
- Lokalizacja
- Połaniec, świętokrzyskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-332bf8c5-2ede-40d5-a2dc-d6af76610469
- Identyfikator
- 8661580228
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-18
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Wykonawcy
1 przyznane
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2026/BZP 00395899 z dnia 2026-08-18 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Wykonanie pomnika Tadeusza Kościuszki na Placu Uniwersału Połanieckiego w Połańcu
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: GMINA POŁANIEC
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 830409710
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: ul. Ruszczańska 27
1.5.2.) Miejscowość: Połaniec
1.5.3.) Kod pocztowy: 28-230
1.5.4.) Województwo: świętokrzyskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL722 - Sandomiersko-jędrzejowski
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: sekretariat@poczta.polaniec.eu
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://polaniec.bip.gov.pl
1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Wykonanie pomnika Tadeusza Kościuszki na Placu Uniwersału Połanieckiego w Połańcu2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-332bf8c5-2ede-40d5-a2dc-d6af76610469
2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00395899
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2026-08-18
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2026/BZP 00048333/04/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.3.3 Wykonanie, montaż Pomnika Tadeusza Kościuszki na Placu Uniwersału Połanieckiego w Połańcu
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Tak
2.12.) Nazwa projektu lub programu:
projekt grantowy współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.4 „Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność”, Priorytet 6 „Fundusze Europejskie dla wspólnot lokalnych, Program Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-20272.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Nie
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie: art. 305 pkt 1 ustawy w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 2 ustawy
3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
Zgodnie z art. 213 ust. 1 ustawy Pzp - zamówienie z wolnej ręki to tryb udzielenia zamówienia, w którym zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. Art. 214 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy, stanowi że: zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki jeżeli dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę, w przypadku udzielenia zamówienia w zakresie działalności twórczej lub artystycznej.
Pomnik będący przedmiotem zamówienia ma być upamiętnieniem szczególnego wydarzenia jakie miało miejsce 7 maja 1794 roku w obozie pod Połańcem tj. wydanie Uniwersału Połanieckiego – aktu prawnego, który miał na celu poprawę sytuacji chłopów pańszczyźnianych w Rzeczypospolitej w czasie powstania kościuszkowskiego. Uniwersał gwarantował chłopom wolność osobistą, znosił poddaństwo osobiste, ograniczał pańszczyznę, a chłopom powołanym do wojska obiecywał jej zawieszenie na czas trwania powstania.
c.d. w sekcji IX
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: S.271.212.2026
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Tak
4.3.) Łączna wartość poszczególnych części zamówienia: 528000,00 PLN
4.3.1) Wartość zamówienia stanowiącego przedmiot tego postępowania (bez VAT): 489700,00 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
Przedmiot zamówienia obejmuje wykonanie pomnika Tadeusza Kościuszki na Placu Uniwersału Połanieckiego w Połańcu, w szczególności:
- Wykonanie modeli pomnika w skali 1:1,
- Wykonanie odlewu z brązu,
- Wykonanie granitowego cokołu wraz z opisem,
- Prace budowlane oraz fundament,
- Transport i montaż pomnika,
- Instalacja oświetlenia eksponującego pomnik oraz montaż ławek.
- Wykonanie tabliczki pamiątkowej z brązu o wymiarach 30x42 cm zawierającej m.in. logotypy instytucji współfinansujących realizację zadania.
4.5.3.) Główny kod CPV: 92312230-2 - Usługi świadczone przez rzeźbiarzy
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
37800000-6 - Wyroby rękodzielnicze i artystyczne
45262210-6 - Fundamentowanie
45316000-5 - Instalowanie systemów oświetleniowych i sygnalizacyjnych
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy
SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie
7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:
7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: KAROL BADYNA PRACOWNIA RZEŹBY "FORMA"
7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: NIP 9441203688
7.3.4) Miejscowość: Kraków
7.3.6.) Województwo: małopolskie
7.3.7.) Kraj: Polska
7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie
SEKCJA VIII UMOWA
8.1.) Data zawarcia umowy: 2026-08-17
8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 536031,00 PLN
8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej:
do 2026-11-308.4.) Zamawiający przewiduje następujące wymagania związane z realizacją zamówienia:
w zakresie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 ustawy
SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
c.d. z sekcji 3.1.1:Niniejsze zamówienie dotyczy stworzenia dzieła, które cechuje wysoki stopień zindywidualizowania i niepowtarzalności. Istotne dla zamawiającego w przypadku wykonania tej usługi jest pozycja i renoma twórcy tego dzieła. Głęboka wiedza historyczna i wykonywanie takich dzieł w swojej pracy artystycznej będzie miało ogromny wpływ na dzieło. Wykonanie rzeźby i kompleksowe wykonanie tego zadania łącznie z montażem, zaaranżowanie i usytuowanie pomnika wymaga nie tylko umiejętności artystycznych, ale również zaawansowanej technicznej wiedzy i doświadczenia w tworzeniu tego typu dzieła. Powyższe świadczy o indywidualnym charakterze artysty.
Karol Badyna, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie to artysta, który wykonał wiele rzeźb w przestrzeni publicznej nie tylko w Polsce, ale i za granicą która uwzględnia wymogi projektowania bez barier. Jego dzieła wskazują na ogromny kunszt twórcy i wykonane są z niewiarygodną precyzją. W swojej twórczości zajmuje się również rzeźbą portretową. Posiada również ogromną wiedzę historyczną, co jest istotne ze względu na to by pomnik był stricte odniesieniem nie tylko do samego bohatera Tadeusza Kościuszki ale również do okoliczności wydarzenia z 7 maja 1794 roku pod Połańcem, biorąc pod uwagę najdrobniejsze szczegóły tego dzieła.
Ponieważ dzieło to ma szczególny charakter, decydują o nim szczególne cechy twórcy i walory jego prac, które przekładają się na fakt, że jest on jedynym wykonawcą zdolnym do realizacji naszego zamówienia. W podjęciu decyzji udzielenia zamówienia z wolnej ręki na usługę kompleksową wykonania pomnika pomogło to, że istnieje sytuacja monopolu na rynku z zakresu tego rodzaju usługi jakim jest sztuka i rzeźbiarstwo. Jest działalność twórcza, artystyczna o charakterze unikalnym. To renoma i indywidualność twórcy jakim jest Pan Profesor Karol Badyna przesądziły o udzieleniu zamówienia z wolnej ręki.
| 2026-08-18 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi |