za 5 dnitermin 2026-09-08 10:00

Remont nawierzchni ul. Reja w Czernicy – etap I

Gmina Gaszowice

bez wadium

Szczegóły

Numer referencyjny
2026/BZP 00401909
Numer ogłoszenia
2026/BZP 00401909/01
Typ
Contract Notice
Rodzaj zamówienia
Works
Opublikowano
2026-08-21 11:01
Termin
2026-09-08 10:00
Lokalizacja
Gaszowice, śląskie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-32dab138-40f2-4a30-b9e3-371540227aaf
Identyfikator
6423184223
Ostatnia aktualizacja
2026-08-25

Dokumenty

To postępowanie jest prowadzone na zewnętrznej platformie.

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Roboty drogoweRoboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemneRoboty odwadniające i nawierzchnioweRoboty w zakresie różnych nawierzchniRoboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowaniaInstalowanie znaków drogowychOznakowanie drogoweRoboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ściekówBariery ochronneInstalowanie urządzeń ochronnychBetonowanie

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2026/BZP 00401909 z dnia 2026-08-21

Ogłoszenie o zamówieniu
Roboty budowlane
Remont nawierzchni ul. Reja w Czernicy – etap I

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: Gmina Gaszowice

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 276258753

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: Rydułtowska 2

1.5.2.) Miejscowość: Gaszowice

1.5.3.) Kod pocztowy: 44-293

1.5.4.) Województwo: śląskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL227 - Rybnicki

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: ug@gaszowice.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.gaszowice.pl

1.6.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.7.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Remont nawierzchni ul. Reja w Czernicy – etap I

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-32dab138-40f2-4a30-b9e3-371540227aaf

2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00401909

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2026-08-21

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2026/BZP 00060790/05/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.1.8 Remont nawierzchni ul. Reja w Czernicy – etap I

2.11.) O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy, o których mowa w art. 94 ustawy: Nie

2.14.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.16.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną

Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA III – UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTÓW ZAMÓWIENIA I KOMUNIKACJA

3.1.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania

https://e-zp.gaszowice.pl

3.2.) Zamawiający zastrzega dostęp do dokumentów zamówienia: Nie

3.4.) Wykonawcy zobowiązani są do składania ofert, wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, oświadczeń oraz innych dokumentów wyłącznie przy użyciu środków komunikacji elektronicznej: Tak

3.5.) Informacje o środkach komunikacji elektronicznej, przy użyciu których zamawiający będzie komunikował się z wykonawcami - adres strony internetowej: https://e-zp.gaszowice.pl

3.6.) Wymagania techniczne i organizacyjne dotyczące korespondencji elektronicznej: 1. stały dostęp do sieci Internet i
minimalna prędkość połączenia internetowego nie mniejsza niż 512 kb/s;
2. zaktualizowana przeglądarka internetowa Chrome w wersji 77 i późniejsze lub Mozilla Firefox w wersji 63 i późniejsze;
3. system operacyjny Microsoft Windows 7 i późniejsze lub Apple macOS 10.14 i późniejsze, dystrybucje systemu Linu

3.8.) Zamawiający wymaga sporządzenia i przedstawienia ofert przy użyciu narzędzi elektronicznego modelowania danych budowlanych lub innych podobnych narzędzi, które nie są ogólnie dostępne: Nie

3.12.) Oferta - katalog elektroniczny: Nie dotyczy

3.14.) Języki, w jakich mogą być sporządzane dokumenty składane w postępowaniu:

polski

3.15.) RODO (obowiązek informacyjny): Klauzula informacyjna została zawarta w SWZ.

3.16.) RODO (ograniczenia stosowania): Klauzula informacyjna została zawarta w SWZ.

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Informacje ogólne odnoszące się do przedmiotu zamówienia.

4.1.1.) Przed wszczęciem postępowania przeprowadzono konsultacje rynkowe: Nie

4.1.3.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane

4.1.4.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.1.8.) Możliwe jest składanie ofert częściowych: Nie

4.1.13.) Zamawiający uwzględnia aspekty społeczne, środowiskowe lub etykiety w opisie przedmiotu zamówienia: Nie

4.2. Informacje szczegółowe odnoszące się do przedmiotu zamówienia:

4.2.2.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiot zamówienia Zamówienie swoim zakresem obejmuje etap I remontu nawierzchni drogi gminnej ulicy Reja w Czernicy na odcinku od km 0+050,81 do km 0+243,50 - zgodnie z Rys nr 2 Projekt zagospodarowania terenu (odcinek od km 0+000,00 do km 0+050,81 stanowi odrębne opracowanie).

Od km 0+050,81do km 0+243,50 remont nawierzchni – regulacja krawędzi ul. Reja plus obramowanie nawierzchni – szerokość drogi zgodnie z szerokością istniejącą plus obustronne pobocze szerokości 0,50 m grubości 10,0 cm - warstwa podbudowy z mieszanki niezwiązanej z kruszywem (kruszywo kamienne) C/90/3 frakcji 0-63 mm.
Zadanie polega na remoncie nawierzchni jezdni ulicy Reja w Czernicy poprzez wykonanie:
Rozebrania istniejącej nawierzchni z płyt betonowych drogowych „trylinka” o grubości 12 cm. Jezdnia o spadku jednostronnym o wartości 2%, natomiast na łukach spadek jednostronny 2%.
Nawierzchnia jezdni zostanie wykonana z kostki betonowej „betonity” grubości 14 cm (o wymiarach 38*25*14 cm) na dostosowanych do warunków gruntowych warstwach konstrukcyjnych, oraz ograniczona obustronnie krawężnikiem betonowym o wymiarach 15 x 30 cm posadowionym na ławie betonowej z oporem z betonu C12/15. Krawężnik zostanie wyprowadzony:
- na poziomie nawierzchni jezdni – prawa strona, krawężnik betonowy – opornik o wymiarach 12*25 cm posadowiony na ławie betonowej z oporem z betonu C12/15,
+ 4 cm ponad poziom nawierzchni jezdni – lewa strona od km 0+154,98 do km 0+243,50, krawężnik betonowy najazdowy 15*22 cm posadowiony na ławie betonowej z oporem z betonu C12/15.
Po obu stronach jezdni za krawężnikiem zostanie wykonane pobocze gruntowe o szerokości 0,50 m.
Zadanie obejmuje również korektę włączenia istniejących zjazdów (zjazdy do posesji). Nawierzchnia zjazdów zostanie wykonana: z prefabrykowanej kostki betonowej „betonity” grubości 14 cm (o wymiarach 38*25*14 cm), płyty betonowej „Jomb” o wymiarach 100*75*12,5 cm” oraz tłucznia grubości 30,0 cm.

Nawierzchnia zjazdów zostanie oddzielona od nawierzchni remontowanej ul. Reja za pomocą krawężnika betonowego najazdowego 15x22 cm wystającego 4 cm ponad nawierzchnią drogi. Krawężnik posadowiony na ławie betonowej z oporem z betonu C12/15. Natomiast nawierzchnia zjazdu zostanie ograniczona krawężnikiem betonowym krawężnikiem betonowym najazdowym o wymiarach 15x22 cm posadowionym na ławie betonowej z oporem z betonu C12/15. Góra krawężnika na wysokości nawierzchni zjazdu.

Wody opadowe i roztopowe z remontowanej nawierzchni ul. Reja zostaną odprowadzone poprzez spadki poprzeczne i podłużne.

Po wykonanej rozbiórce istniejącej nawierzchni z płyt betonowych drogowych „trylinka” i stwierdzeniu osłabionej konstrukcji podbudowy (nośność podbudowy zasadniczej powinna wymościć: wtórny moduł odkształcenia E2 ≥ 130 MPa), zostanie wykonana nowa konstrukcja:
- warstwa ścieralna z kostki betonowej “betonity” grubości 14,0 cm,
- podsypka cementowo-piaskowa (1:4) o grubości 5,0 cm,
- warstwa podbudowy zasadniczej z mieszanki niezwiązanej z kruszywem C90/3, frakcji 0-31,5 mm grubości 25,0 cm,
- warstwa podbudowy pomocniczej z mieszanki niezwiązanej z kruszywem C90/3, frakcji 0-31,5 mm grubości 20,0 cm.

4.2.6.) Główny kod CPV: 45233140-2 - Roboty drogowe

4.2.7.) Dodatkowy kod CPV:

45111200-0 - Roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne

45232451-8 - Roboty odwadniające i nawierzchniowe

45233200-1 - Roboty w zakresie różnych nawierzchni

45233222-1 - Roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania

45233290-8 - Instalowanie znaków drogowych

34922100-7 - Oznakowanie drogowe

45231300-8 - Roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków

34928300-1 - Bariery ochronne

45233292-2 - Instalowanie urządzeń ochronnych

45262300-4 - Betonowanie

4.2.8.) Zamówienie obejmuje opcje: Nie

4.2.10.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej: 80 dni

4.2.11.) Zamawiający przewiduje wznowienia: Nie

4.2.13.) Zamawiający przewiduje udzielenie dotychczasowemu wykonawcy zamówień na podobne usługi lub roboty budowlane: Nie

4.3.) Kryteria oceny ofert

4.3.2.) Sposób określania wagi kryteriów oceny ofert: Procentowo

4.3.3.) Stosowane kryteria oceny ofert: Kryterium ceny oraz kryteria jakościowe

Kryterium 1

4.3.5.) Nazwa kryterium: Cena

4.3.6.) Waga: 60

Kryterium 2

4.3.4.) Rodzaj kryterium:

inne.

4.3.5.) Nazwa kryterium: Okres udzielonej gwarancji

4.3.6.) Waga: 40

4.3.10.) Zamawiający określa aspekty społeczne, środowiskowe lub innowacyjne, żąda etykiet lub stosuje rachunek kosztów cyklu życia w odniesieniu do kryterium oceny ofert: Nie

SEKCJA V - KWALIFIKACJA WYKONAWCÓW

5.1.) Zamawiający przewiduje fakultatywne podstawy wykluczenia: Tak

5.2.) Fakultatywne podstawy wykluczenia:

Art. 109 ust. 1 pkt 4

5.3.) Warunki udziału w postępowaniu: Tak

5.4.) Nazwa i opis warunków udziału w postępowaniu.

Na podstawie art. 112 ustawy Pzp, zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu dotyczące:
1) dotyczące zdolności do występowania w obrocie gospodarczym
Zamawiający nie określa tego warunku udziału w postępowaniu.
2) dotyczące uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów
Zamawiający nie określa tego warunku udziału w postępowaniu.
3) dotyczące sytuacji ekonomicznej lub finansowej
Zamawiający nie określa tego warunku udziału w postępowaniu.
4) dotyczące zdolności technicznej lub zawodowej:
a) wykonanych robót:
Należy złożyć wykaz robót budowlanych (załącznik nr 4 do SWZ) wykonanych nie wcześniej niż w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich rodzaju, wartości, daty, miejsca wykonania i podmiotów, na rzecz których roboty te zostały wykonane, z załączeniem dowodów określających czy te roboty budowlane zostały wykonane należycie, w szczególności informacji o tym czy roboty zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone.
Zamawiający uzna warunek za spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że w tym okresie wykonał:
Wymagane jest wykazanie przez wykonawcę realizacji:
Wymagane jest wykazanie przez wykonawcę realizacji co najmniej dwóch (2) zamówień obejmujących wykonanie robót budowlanych związanych z budową, przebudową lub remontem dróg publicznych o wartości nie mniejszej niż 150 000,00 zł brutto każda.
Do każdej pozycji wykazu należy załączyć dowody określające, czy roboty te zostały wykonane w sposób należyty, w szczególności informacji o tym czy roboty zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone.
Dowodami są referencje oraz inne dokumenty wystawione przez podmiot, na rzecz którego roboty budowlane były wykonane, a jeżeli z uzasadnionej przyczyny o obiektywnym charakterze Wykonawca nie jest w stanie uzyskać tych dokumentów – inne dokumenty.

b) wykazu osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia publicznego:
Należy złożyć wykaz osób (załącznik nr 3 do SWZ), które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia publicznego, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług, kontrolę jakości lub kierowanie robotami budowlanymi, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, uprawnień, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia publicznego, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami.
Zamawiający uzna warunek za spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje n/w osobą:
Kierownikiem budowy - Zamawiający wymaga, aby osoba wskazana na to stanowisko posiadała min. 3 letnie doświadczenie, licząc od daty uzyskania uprawnień budowlanych, uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności drogowej wraz z aktualnym wpisem do Izby Inżynierów Budownictwa.

W ramach Załącznika nr 3 do SWZ, Wykonawca zobowiązany jest złożyć oświadczenie, że zaproponowane osoby posiadają wymagane uprawnienia oraz przynależą do właściwej izby samorządu zawodowego, jeżeli taki wymóg nakładają na nie przepisy ustawy — Prawo budowlane.
Zamawiający akceptuje uprawnienia budowlane odpowiadające wymaganym uprawnieniom, które zostały wydane na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów prawa. W przypadku osób będących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Zamawiający dopuszcza odpowiednie uprawnienia budowlane wydane na podstawie przepisów prawa tych państw, o ile dają one prawo do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (kierowania robotami) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz art. 12a ustawy — Prawo budowlane.

5.5.) Zamawiający wymaga złożenia oświadczenia, o którym mowa w art.125 ust. 1 ustawy: Tak

5.6.) Wykaz podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie niepodlegania wykluczeniu: a) oświadczenie wykonawcy, w zakresie art. 108 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp, o braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1689 z późn. zm.), z innym wykonawcą, który złożył odrębną ofertę, ofertę częściową lub wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, albo oświadczenia o przynależności do tej samej grupy kapitałowej wraz z dokumentami lub informacjami potwierdzającymi przygotowanie oferty, oferty częściowej lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu niezależnie od innego wykonawcy należącego do tej samej grupy kapitałowej (załącznik nr 5 do SWZ),
b) odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (KRS, CEIDG).

5.7.) Wykaz podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu: a) wykaz robót budowlanych (załącznik nr 4 do SWZ) wykonanych nie wcześniej niż w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich rodzaju, wartości, daty, miejsca wykonania i podmiotów, na rzecz których roboty te zostały wykonane, z załączeniem dowodów określających czy te roboty budowlane zostały wykonane należycie, w szczególności informacji o tym czy roboty zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone.
b) wykaz osób (załącznik nr 3 do SWZ), które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia publicznego, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług, kontrolę jakości lub kierowanie robotami budowlanymi, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, uprawnień, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia publicznego, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami.

SEKCJA VI - WARUNKI ZAMÓWIENIA

6.1.) Zamawiający wymaga albo dopuszcza oferty wariantowe: Nie

6.3.) Zamawiający przewiduje aukcję elektroniczną: Nie

6.4.) Zamawiający wymaga wadium: Nie

6.5.) Zamawiający wymaga zabezpieczenia należytego wykonania umowy: Tak

6.7.) Zamawiający przewiduje unieważnienie postępowania, jeśli środki publiczne, które zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia nie zostały przyznane: Nie

SEKCJA VII - PROJEKTOWANE POSTANOWIENIA UMOWY

7.1.) Zamawiający przewiduje udzielenia zaliczek: Nie

7.3.) Zamawiający przewiduje zmiany umowy: Tak

7.4.) Rodzaj i zakres zmian umowy oraz warunki ich wprowadzenia:

1. Zamawiający przewiduje możliwość dokonania zmian postanowień umowy w niżej wymienionych przypadkach:
1) zajdzie konieczność wykonania robót dodatkowych, które w sposób obiektywny uniemożliwiają terminowe zakończenie
realizacji przedmiotu umowy;
2) z powodów niezawinionych przez wykonawcę, pod warunkiem, że wykonawca pisemnie wykaże obiektywny brak swojej
winy, w tym m.in. wobec konieczności uzyskania niemożliwych do przewidzenia na etapie planowania inwestycji: danych,
uzgodnień lub pozwoleń osób trzecich albo właściwych organów; oczekiwanie Wykonawcy na niezbędne opinie, decyzje,
zezwolenia, uzgodnienia itp. wymagane obowiązującymi przepisami prawa, o ile okres wyczekiwania Wykonawcy nie
wynika z braku podjęcia niezwłocznie lub wadliwego wykonywania przez Wykonawcę czynności niezbędnych do
zainicjowania oraz prawidłowego przeprowadzenia właściwego postępowania celem uzyskania wskazanych powyżej
niezbędnych opinii, decyzji, zezwoleń, uzgodnień, itp. przy czym o okres oczekiwania wykraczający poza termin wynikający
z przepisów zobowiązanego do wydania opinii, decyzji, zezwoleń, uzgodnień, itp.
3) prace objęte umową zostały wstrzymane przez właściwe organy z przyczyn niezależnych od Wykonawcy co uniemożliwia
terminowe zakończenie realizacji przedmiotu umowy;
4) w wyniku wystąpienia konieczności wykonania prac archeologicznych na terenie budowy, zamian wynikających z
konieczności wykonania robót niezwiązanych bezpośrednio z przedmiotem umowy i nieprzewidywalnych, których brak
wykonania uniemożliwia lub utrudnia prawidłowe wykonanie przedmiotu umowy;
5) wystąpienia czynników zewnętrznych, typu: niemożliwe do przewidzenia zdarzenia losowe, jak np. pożar, powódź,
huragan, itp., a także dłużej utrzymujące się niekorzystne warunki atmosferyczne uniemożliwiające prowadzenie robót;
6) z powodu działań osób trzecich uniemożliwiających wykonanie przedmiotu umowy, które to działania nie są
konsekwencją winy którejkolwiek ze Stron;
7) zmiana terminu zakończenia umowy na skutek braków, lub błędów w dokumentacji projektowej, które to powodują
konieczność wstrzymania czasowego realizacji robót.
8) koniecznych lub racjonalnych zmian w dokumentacji projektowej, konieczności wprowadzenia zmian polegających na
zmianie jakości lub innych parametrów charakterystycznych dla danego elementu robót lub zmiana technologii,
9) kolizji z infrastrukturą podziemną, której nie ujęto w dokumentacji technicznej stanowiącej podstawę wyceny,
10) możliwości wprowadzenia zmiany korzystnej dla Zamawiającego.
11) z powodu opóźnienia w przekazaniu terenu budowy
12) z powodu opóźnienia w przekazaniu dokumentów budowy,
13) zmiany stanu prawnego mające wpływ na realizację zadania,
14) w przypadkach określonych w art. 455 ustawy prawo zamówień publicznych
15) dokonanie zamiany kierownika budowy (robót) na osobę o kwalifikacjach i doświadczeniu wymaganym w SWZ.

7.5.) Zamawiający uwzględnił aspekty społeczne, środowiskowe, innowacyjne lub etykiety związane z realizacją zamówienia: Tak

7.6.) Zamawiający przewiduje następujące wymagania związane z realizacją zamówienia:

w zakresie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 ustawy

SEKCJA VIII – PROCEDURA

8.1.) Termin składania ofert: 2026-09-08 10:00

8.2.) Miejsce składania ofert: https://e-zp.gaszowice.pl

8.3.) Termin otwarcia ofert: 2026-09-08 10:30

8.4.) Termin związania ofertą: 30 dni

2026-08-21 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o zamówieniu - Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy - Roboty budowlane