Rozszerzenie posiadanego systemu LP-Portal i LP-Drogomistrz o aplikację RoadMan oraz wykonanie fotorejestracji i inwentaryzacja dróg w ramach projektu „Skrócony czas pracy – to się dzieje!”
Powiat Radomszczański
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2026/BZP 00408996
- Numer ogłoszenia
- 2026/BZP 00408996/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Services
- Opublikowano
- 2026-08-26 16:24
- Lokalizacja
- Radomsko, łódzkie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-e5b06fe8-aeba-4a93-9f8d-702fe8a21df9
- Identyfikator
- 7722261699
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-26
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Wykonawcy
1 przyznane
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2026/BZP 00408996 z dnia 2026-08-26 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Rozszerzenie posiadanego systemu LP-Portal i LP-Drogomistrz o aplikację RoadMan oraz wykonanie fotorejestracji i inwentaryzacja dróg w ramach projektu „Skrócony czas pracy – to się dzieje!”
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: Powiat Radomszczański
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 590648445
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: Leszka Czarnego 22
1.5.2.) Miejscowość: Radomsko
1.5.3.) Kod pocztowy: 97-500
1.5.4.) Województwo: łódzkie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL713 - Piotrkowski
1.5.7.) Numer telefonu: 44 6858944
1.5.8.) Numer faksu: 44 6834335
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: przetargi@radomszczanski.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.radomszczanski.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://platformazakupowa.pl/transakcja/13600361.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Rozszerzenie posiadanego systemu LP-Portal i LP-Drogomistrz o aplikację RoadMan oraz wykonanie fotorejestracji i inwentaryzacja dróg w ramach projektu „Skrócony czas pracy – to się dzieje!”2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-e5b06fe8-aeba-4a93-9f8d-702fe8a21df9
2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00408996
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2026-08-26
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2026/BZP 00050252/08/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.3.2 Rozszerzenie posiadanego systemu LP-Portal i LP-Drogomistrz o aplikację RoadMan oraz wykonanie fotorejestracji i inwentaryzacja dróg w ramach projektu „Skrócony czas pracy – to się dzieje!”
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00398099
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie: art. 305 pkt 1 ustawy w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 1 ustawy
3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
Zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp zamawiający może udzielić zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki, jeżeli dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn: a) technicznych o obiektywnym charakterze, lub b) związanych z ochroną praw wyłącznych wynikających z odrębnych przepisów,– jeżeli nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia. W postępowaniu zachodzą obie przesłanki – zarówno techniczna (lit. a), jak i prawna związana z ochroną praw wyłącznych (lit. b). Zgodnie z art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych programy komputerowe objęte są ochroną jak utwory literackie, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej. C. d. w pkt. 3.1.2.)
3.1.2.) Identyfikator wcześniejszego postępowania: Ochrona ta obejmuje wszelkie formy wyrażenia programu, w tym jego kod źródłowy, formę binarną oraz materiały projektowe, o ile pozwalają na odtworzenie struktury programu. Na mocy art. 74 ust. 4 u.p.a.p.k. autorskie prawa majątkowe do progr. komp. obejmują prawo do trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu, tłumaczenia, przystosowania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, a także prawo do rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu programu. Uprawnienia te przysługują wyłącznie twórcy lub podmiotowi, który nabył autorskie prawa majątkowe, co w przypadku oprogramowania komercyjnego oznacza jego producenta – firmę Lehmann+Partner Polska Sp. z o.o . Systemy LP-Portal®, LP-Drogomistrz® oraz RoadMan® są oprogramowaniem własnościowym (zamkniętym) firmy Lehmann+Partner Polska Sp. z o.o., co oznacza że: C.d. w Sekcji IX Informacje dodatkowe
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: ZP.272.32.2026
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.3.) Wartość zamówienia: 239731,00 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest rozszerzenie posiadanego systemu LP-Portal i LP-Drogomistrz o aplikację RoadMan oraz wykonanie fotorejestracji i inwentaryzacja dróg powiatowych wraz z wprowadzeniem danych do systemu zamawiającego i ze szkoleniem wdrożeniowym w ramach projektu „Skrócony czas pracy – to się dzieje!”
Przedmiot zamówienia obejmuje w szczególności:
1) wdrożenie modułu spraw administracyjnych w aplikacji LP-Portal zgodnie ze Szczegółowym Opisem Przedmiotu Zamówienia oraz świadczenie usługi hostingu aplikacji LP-Portal i LP-Drogomistrz przez 36 miesięcy od dnia podpisania protokołu odbioru końcowego;
2) wykonanie fotorejestracji pasa drogowego sieci dróg powiatowych o łącznej długości 411 km ± 1%;
3) wykonanie cyfrowego obrazu nawierzchni jezdni;
4) wykonanie oceny stanu nawierzchni jezdni dróg powiatowych;
5) wykonanie przeglądu pięcioletniego stanu technicznego dróg powiatowych o łącznej długości 411 km ± 1%;
6) wykonanie elektronicznej ewidencji dróg powiatowych na terenie Powiatu Radomszczańskiego wraz z założeniem książek dróg oraz wprowadzeniem wyników pomiarów i obliczeń do wdrożonej aplikacji internetowej;
7) wykonanie mapy techniczno-eksploatacyjnej sieci dróg powiatowych;
8) przekazanie Zamawiającemu dokumentacji, danych, konfiguracji, instrukcji, materiałów szkoleniowych i innych rezultatów wskazanych w Umowie oraz w Szczegółowym Opisie Przedmiotu Zamówienia;
9) przeprowadzenie szkolenia wdrożeniowego dla osób wskazanych przez Zamawiającego.
Szczegółowy zakres, wymagania jakościowe i techniczne oraz sposób realizacji Przedmiotu zamówienia określa Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia, stanowiący załącznik nr 1 do Zaproszenia do udziału w negocjacjach i integralną część Umowy.
Termin wykonania zamówienia: od dnia podpisania umowy do 15 grudnia 2026r.
4.5.3.) Główny kod CPV: 71631480-8 - Usługi kontroli dróg
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
72312000-5 - Usługi wprowadzania danych
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy
SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie
7.2.) Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy: Średni przedsiębiorca
7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:
7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: Lehmann + Partner Polska Sp. z o.o.
7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 6652545964
7.3.3) Ulica: Marii Dąbrowskiej 8
7.3.4) Miejscowość: Konin
7.3.5) Kod pocztowy: 62-500
7.3.6.) Województwo: wielkopolskie
7.3.7.) Kraj: Polska
7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie
SEKCJA VIII UMOWA
8.1.) Data zawarcia umowy: 2026-08-26
8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 282900,00 PLN
8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej:
do 2026-12-15SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
C.d. Sekcji III pkt. 3.1.2.) 1) kod źródłowy tych aplikacji nie jest publicznie dostępny i nie jest udostępniany na zasadach licencji otwartej (open source); 2) systemy te nie funkcjonują w wersji otwartej ani nie są dystrybuowane w modelu wolnego oprogramowania (Free and Open Source Software – FOSS); 3) wyłączne autorskie prawa majątkowe do tych aplikacji posiada firma Lehmann+Partner Polska Sp. z o.o. jako ich twórca i producent; 4) żaden inny podmiot na rynku nie posiada praw do modyfikacji, rozwijania, integrowania ani serwisowania tych systemów bez zgody uprawnionego, wynikającej z udzielonej licencji. Oznacza to, że jedynym podmiotem uprawnionym do dostarczenia, instalacji, konfiguracji, modyfikacji, rozbudowy i wdrożenia systemu RoadMan® – oraz do jego integracji z istniejącą infrastrukturą LP-Portal® zainstalowaną u Zamawiającego – jest wyłącznie firma Lehmann+Partner Polska Sp. z o.o. lub podmiot działający na jej zlecenie i podstawie udzielonej licencji. Ochrona praw wyłącznych w niniejszym przypadku wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o prawie autorskim (art. 74 u.p.a.p.k.), a nie z postanowień umownych – co jest kluczowym wymogiem dla zastosowania trybu z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. b Pzp. Korzystanie z oprogramowania LP-Portal® i RoadMan® przez Powiat Radomszczański odbywa się na podstawie licencji udzielonej przez Lehmann+Partner Polska Sp. z o.o. .Ochrona praw wyłącznych w niniejszym przypadku wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o prawie autorskim (art. 74 u.p.a.p.k.), a nie z postanowień umownych – co jest kluczowym wymogiem dla zastosowania trybu z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. b Pzp. Korzystanie z oprogramowania LP-Portal® i RoadMan® przez Powiat Radomszczański odbywa się na podstawie licencji udzielonej przez Lehmann+Partner Polska Sp. z o.o. Zgodnie z art. 67 u.p.a.p.k. licencja stanowi zezwolenie na korzystanie z utworu w określony sposób i na określonych polach eksploatacji. W przypadku oprogramowania własnościowego, jakim są systemy firmy Lehmann+Partner, licencja ta nie uprawnia Zamawiającego do udzielania sublicencji innym podmiotom, ani do zlecania osobom trzecim jakichkolwiek prac ingerujących w kod źródłowy lub strukturę systemu. Niezależnie od uwarunkowań prawnoautorskich, zastosowanie w/wtrybu uzasadniają przyczyny techniczne o obiektywnym charakterze:
1) Powiat dysponuje już bazą danych systemu referencyjnego sieci dróg, zbudowaną i osadzoną w środowisku LP-Portal® zgodnie ze strukturą danych właściwą dla oprogramowania Lehmann+Partner 2) aplikacja LP-Drogomistrz® zainstalowana i użytkowana na urządzeniach mobilnych pracowników Starostwa wymaga do działania aktywnego konta LP-Portal® 3) firma Lehmann+Partner Polska Sp. z o.o. budowała bazę danych i wdrażała LP-Portal® w środowisku IT Powiatu Radomszczańskiego. Ponadto nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub zastępcze. tj. : 1) potencjalne zastąpienie systemu RoadMan® innym oprogramowaniem zarządzania siecią drogową wiązałoby się z koniecznością całkowitej migracji istniejącej bazy danych i porzuceniem już wdrożonego, działającego systemu LP-Portal®/LP-Drogomistrz®; 2) koszt takiej migracji, zakupu nowego systemu i ponownego szkolenia byłby znaczny; 3) jedynie system RoadMan® firmy Lehmann+Partner jest bezpośrednio kompatybilny z istniejącą infrastrukturą i istniejącą bazą danych, bez konieczności jej odbudowy; 4) brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia przez Zamawiającego, ale jest on obiektywną konsekwencją decyzji o zakupie i wdrożeniu systemu LP-Portal® w 2025 roku powiązaną z regulacjami zawartymi w przepisach prawa autorskiego chroniących oprogramowanie producenta.
| 2026-08-26 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi |