„Dostawa energii cieplnej obejmująca sprzedaż ciepła oraz świadczenie usług dystrybucyjnych i przesyłowych na potrzeby Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie”

GRODZKI URZĄD PRACY W KRAKOWIE

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2026/BZP 00021429
Numer ogłoszenia
2026/BZP 00021429/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Delivery
Opublikowano
2026-01-12 09:45
Lokalizacja
Kraków, małopolskie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-0140d690-2914-487d-9717-f1ac4064d7dc
Identyfikator
6782748246
Ostatnia aktualizacja
2026-08-02

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Energia elektryczna, cieplna, słoneczna i jądrowa

Wykonawcy

1 przyznane

MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ SPÓŁKA AKCYJNAKraków, PL · lot 0
387 159,09 PLN

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2026/BZP 00021429 z dnia 2026-01-12

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Dostawy
„Dostawa energii cieplnej obejmująca sprzedaż ciepła oraz świadczenie usług dystrybucyjnych i przesyłowych na potrzeby Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie”

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: GRODZKI URZĄD PRACY W KRAKOWIE

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 357124926

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: ul. Wąwozowa 34

1.5.2.) Miejscowość: Kraków

1.5.3.) Kod pocztowy: 31-752

1.5.4.) Województwo: małopolskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL213 - Miasto Kraków

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: zamowienia-publiczne@gupkrakow.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: http://www.gupkrakow.pl/

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-0140d690-2914-487d-9717-f1ac4064d7dc

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

„Dostawa energii cieplnej obejmująca sprzedaż ciepła oraz świadczenie usług dystrybucyjnych i przesyłowych na potrzeby Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie”

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-0140d690-2914-487d-9717-f1ac4064d7dc

2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00021429

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2026-01-12

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2025/BZP 00092218/03/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.2.2 Sprzedaż oraz dystrybucja i przesył energii cieplnej

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2025/BZP 00457284

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie: art. 305 pkt 1 ustawy w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 1 ustawy

3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:

Art. 305 pkt 1 w związku z art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.
Zgodnie z Uchwałą Nr CXXV/2445/23 Rady Miasta Krakowa z dnia 20 grudnia 2023 r. w sprawie przyjęcia „Założeń do planu zaopatrzenia Gminy Miejskiej Kraków w ciepło, energię elektryczną i paliwo gazowe na lata 2023–2038”, podmiotem odpowiedzialnym za dostarczanie ciepła sieciowego do odbiorców końcowych na terenie Gminy Miejskiej Kraków jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. z siedzibą w Krakowie przy al. Pokoju 81.
UWAGA! Pozostała część uzasadnienie została umieszczona w SEKCJI IX „Informacje dodatkowe” ogłoszenia.

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: Nr zamówienia: OP.2710.8.2025.MJ

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.3.) Wartość zamówienia: 314763,50 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Dostawy

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest kompleksowa dostawa energii cieplnej, obejmująca sprzedaż ciepła oraz świadczenie usług dystrybucyjnych i przesyłowych za pomocą sieci ciepłowniczej na potrzeby Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, ul. Wąwozowa 34, 31-752 Kraków, w okresie od 01.01.2026 r. do 31.12.2026 r. Przedmiot zamówienia został szczegółowo opisany w Opisie przedmiotu zamówienia, stanowiącym załącznik nr 1 do zaproszenia.

4.5.3.) Główny kod CPV: 09300000-2 - Energia elektryczna, cieplna, słoneczna i jądrowa

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 1

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 0

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 387159,09 PLN

6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 387159,09 PLN

6.4.) Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: 387159,09 PLN

6.5.) Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną: Nie

6.6.) Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową: Nie

SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA

7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie

7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:

7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka Akcyjna

7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 350653461

7.3.3) Ulica: al. Pokoju 81

7.3.4) Miejscowość: Kraków

7.3.5) Kod pocztowy: 31-564

7.3.6.) Województwo: małopolskie

7.3.7.) Kraj: Polska

7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie

SEKCJA VIII UMOWA

8.1.) Data zawarcia umowy: 2025-12-16

8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 387159,09 PLN

8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej:

Od 2026-01-01 do 2026-12-31

SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE

Kontynuacja uzasadnienia, o którym mowa w SEKCJI III „Tryb udzielania zamówienia”, pkt. 3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
W toku przygotowania postępowania przeanalizowano możliwe warianty realizacji zamówienia:
Wariant nr 1 – dostawa energii cieplnej za pośrednictwem sieci ciepłowniczej przez MPEC S.A., operatora systemu ciepłowniczego. Rozwiązanie to zapewnia ciągłość dostaw, bezpieczeństwo energetyczne, brak konieczności ingerencji w infrastrukturę budynku oraz gwarantuje zgodność z posiadaną instalacją. MPEC S.A. jest właścicielem węzła cieplnego oraz instalacji zasilającej budynek Zamawiającego, a wszystkie urządzenia służące do odbioru ciepła pozostają własnością MPEC S.A.
Wariant nr 2 – realizacja dostaw energii cieplnej z wykorzystaniem alternatywnych źródeł (np. kotłownia gazowa, pompy ciepła, OZE). Wariant ten wymagałby poniesienia znacznych nakładów inwestycyjnych, przeprowadzenia kompleksowych prac projektowych, uzyskania stosownych pozwoleń, modernizacji infrastruktury technicznej budynku, a także wiązałby się z długim czasem realizacji i ryzykiem przerw w dostawach.
W konsekwencji wariant ten został uznany za niewykonalny w ramach niniejszego postępowania.
Podsumowując, w świetle przeprowadzonych analiz technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych, jak również mając na uwadze treść Uchwały Rady Miasta Krakowa, należy stwierdzić, że jedynym możliwym i racjonalnym rozwiązaniem jest powierzenie realizacji zamówienia Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej S.A. Budynek Zamawiającego jest trwale podłączony do sieci ciepłowniczej tego operatora, a cała infrastruktura niezbędna do odbioru i dystrybucji ciepła pozostaje jego własnością. Z tego względu nie istnieje możliwość wyboru innego dostawcy, gdyż alternatywne warianty wymagałyby wieloletnich prac inwestycyjnych i wiązałyby się z poważnym ryzykiem przerw w dostawach. MPEC S.A. posiada zatem faktyczny i prawny monopol naturalny na świadczenie tego rodzaju usług na terenie Gminy Miejskiej Kraków, co czyni powierzenie zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki rozwiązaniem w pełni uzasadnionym i zgodnym z przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych.
W związku z powyższym spełniona jest przesłanka do udzielenia zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki – zgodnie z art. 305 pkt 1 w związku z art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Prawo zamówień publicznych, zgodnie z którym Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli dostawy mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze, gdyż nie istnieje rozsądne alternatywne rozwiązanie lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężania parametrów zamówienia.
2026-01-12 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Dostawy