Usługa odśnieżania dróg znajdujących się w zarządzie Gm. Olsztynek wraz z przejazdami kolejowo – drogowymi oraz obiektami mostowymi znajdującymi się w ciągu dróg gminnych oraz zwalczaniem śliskości
GMINA OLSZTYNEK
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2026/BZP 00130115
- Numer ogłoszenia
- 2026/BZP 00130115/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Services
- Opublikowano
- 2026-02-26 12:13
- Lokalizacja
- Olsztynek, warmińsko-mazurskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-9e02a6bf-4aa4-42a0-88e0-245304571b78
- Identyfikator
- 7393756269
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-02
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Wykonawcy
1 przyznane
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2026/BZP 00130115 z dnia 2026-02-26 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Usługa odśnieżania dróg znajdujących się w zarządzie Gm. Olsztynek wraz z przejazdami kolejowo – drogowymi oraz obiektami mostowymi znajdującymi się w ciągu dróg gminnych oraz zwalczaniem śliskości
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: GMINA OLSZTYNEK
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 510743663
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: Ratusz 1
1.5.2.) Miejscowość: Olsztynek
1.5.3.) Kod pocztowy: 11-015
1.5.4.) Województwo: warmińsko-mazurskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL622 - Olsztyński
1.5.7.) Numer telefonu: 895195450
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: ratusz@olsztynek.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://olsztynek.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://olsztynek.logintrade.net/zapytania_email,221406,df3e21c30c8dffc919aa09021b57493c.html1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Usługa odśnieżania dróg znajdujących się w zarządzie Gm. Olsztynek wraz z przejazdami kolejowo – drogowymi oraz obiektami mostowymi znajdującymi się w ciągu dróg gminnych oraz zwalczaniem śliskości2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-9e02a6bf-4aa4-42a0-88e0-245304571b78
2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00130115
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2026-02-26
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Nie
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Nie
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie negocjacji bez ogłoszenia na podstawie: art. 301 ust. 1 pkt 3 ustawy
3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
Podstawa prawna:
Art.208 ust . 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych dalej ustawa Pzp Negocjacje bez ogłoszenia to tryb udzielenia zamówienia, w którym zamawiający negocjuje warunki umowy w sprawie zamówienia publicznego z wybranymi przez siebie wykonawcami, a następnie zaprasza ich do składania ofert.
Art. 300 ustawy Pzp Do udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia stosuje się przepisy działu II rozdziału 3 oddziału 7, ze zmianami wynikającymi z niniejszego oddziału.
Art. 301 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia, niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której wcześniej nie można było przewidzieć, nie można zachować terminów określonych dla trybu podstawowego.
Uzasadnienie faktyczne w Sekcji: Informacje dodatkowe
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: IOS.271.1.1.2026
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Tak
4.3.1) Wartość zamówienia stanowiącego przedmiot tego postępowania (bez VAT): 170640,00 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na odśnieżaniu dróg znajdujących się w zarządzie Gminy Olsztynek wraz z przejazdami kolejowo – drogowymi oraz obiektami mostowymi znajdującymi się w ciągu dróg gminnych oraz zwalczaniu ich śliskości na terenie gminy Olsztynek. Teren Gminy Olsztynek podzielony został na 6 Rejonów z których każdy stanowi oddzielną części.
4.5.3.) Główny kod CPV: 90620000-9 - Usługi odśnieżania
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
90630000-2 - Usługi usuwania oblodzeń
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy
SEKCJA VI OFERTY
6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 6
6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0
6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0
6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 6
6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0
6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0
6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0
6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0
6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 27900 PLN
6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 30650,40 PLN
6.4.) Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: 30650,00 PLN
6.5.) Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną: Nie
6.6.) Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową: Nie
SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie
7.2.) Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy: Mikro przedsiębiorca
7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:
7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: Gospodarstwo Rolne Jacek Rostkowski
7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 7393204819
7.3.4) Miejscowość: Pawłowo
7.3.5) Kod pocztowy: 11-015
7.3.6.) Województwo: warmińsko-mazurskie
7.3.7.) Kraj: Polska
7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie
SEKCJA VIII UMOWA
8.1.) Data zawarcia umowy: 2026-02-18
8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 30650,00 PLN
8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej:
do 2026-04-30SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
Uzasadnienie faktyczne: Rozważyć należy zaistnienie przesłanek udzielenia zamówienia zgodnie z art. 301 ust. 1 pkt 3 Pzp polegających na pilnej potrzebie udzielenia zamówienia. W dniach 30 i 31.12.2025 r. na terenie pow.olsztyńskiego w tym w gm. Olsztynek nastąpiły intensywne opady śniegu i burze śnieżne. Łączna wysokość pokrywy śnieżnej przekroczyła 50 cm. W tych dniach usługi odśnieżania świadczone były przez podmioty zewnętrzne oraz Gospodarkę Komunalną Sp. z o.o. Wraz ze sp. komunalną ustalono, iż istniejąca i przewidywana w najbliższych dniach wielkość opadów wymusiła uruchomienie wszystkich zasobów sprzętowych i kadrowych, a mimo to nie jest i nie będzie ona w stanie samodzielnie wykonywać odśnieżania na terenie miasta i gm. W dn. 2.01.2026 r. w trybie pilnym Zamawiający wszczął postępowanie zgodnie z regulaminem zamówień publicznych poniżej 170 000,00 zł netto. Na podstawie ww. postępowania w dniu 5.01. 2026 r. zawarto umowy których łączną wartość nie przekroczyła wyżej szacowanej wielkości. Zamawiający stale monitoruje prognozy dotyczące przewidywanej sytuacji pogodowej. W kolejnych tygodniach, po fali intensywnych mrozów, nadal prognozowane są opady śniegu. Już obecnie przewiduje się, iż szacowana wartość umów w wysokości nie większej niż 170 000,00 zł netto zostanie przekroczona. W związku z powyższym istnieje pilna potrzeba udzielenia zamówienia w celu utrzymania gotowości do świadczenia usług. Ze względu na konieczność szybkiego działania nie ma możliwości zachowania terminów określonych dla trybu podstawowego. Zamawiający zauważa, iż pilną potrzebę udzielenia zamówienia, niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego. Sytuacja meteorologiczna i klimatyczna w Polsce przez okres ok. 10 lat charakteryzowała się niewielkimi opadami śniegu. W ostatnich 10 latach zamawiający nie zawierał umów przekraczających wartość dopuszczającą możliwość nie stosowania zapisów ustawy Pzp. Tak strategia zamawiającego była uzasadniona ekonomicznie-generowała znaczne oszczędności wynikające z ponoszenia wydatków związanych tylko z odśnieżaniem, bez ponoszenia dodatkowych kosztów wynikających z gotowości sprzętu. Odśnieżanie odbywało się tylko w krótkich okresach czasu, usługa świadczoną najczęściej było zwalczanie śliskości zimowej. Wielokrotnie usługi odśnieżania i zwalczania śliskości zimowej, ze względu na niewielką ilość prac były świadczone wyłącznie przez spółkę gminną, a tylko pomocniczo przez podmioty zewnętrzne. W roku 2025 nic nie wskazywało na tak drastyczna zmianę pogody . Pierwszy ALERT RCB przesłano w dniu 30 grudnia 2025 r. Zamawiający nie przewidywał, iż stan ten nabierze intensywność przekraczająca dotychczasowe normy.Pilna potrzeba udzielenia zamówienia, wynika w tej sytuacji z konieczność ochrony interesu społecznego w tym zdrowia i życia mieszkańców oraz zapobieganie szkodzie w majątku. W zaistniałej sytuacji nieudzielenie zamówienia może powodować wystąpieniem uszczerbku w interesie publicznym, którego skutków nie można przewidzieć.
Umowy zawarto z następującymi wykonawcami:
Część 1 Informacja w sekcji: "Wykonawca, któremu udzielono zamówienia"
Część 2 Gospodarstwo Rolne Zbigniew Krawczyk Mierki 38, 11-015 Olsztynek, woj. warmińsko - mazurskie, kraj Polska, NIP 7391057461- mikro przedsiębiorstwo. Cena: 30650,00 zł
Część 3Transport-Usługi-Handel Justyna Komuda Mierki 29B, 11-015 Olsztynek, woj. warmińsko - mazurskie, kraj Polska, NIP 7391310575- mikro przedsiębiorstwo Cena: 30650,40 zł
Część 4 GOSPODARSTWO ROLNE ANDRZEJ ROSTKOWSKI Pawłowo 12, 11-015 Olsztynek, woj. warmińsko - mazurskie, kraj Polska, NIP 7393384945 - osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej Cena: 30650,00 zł
Część 5 ROLTYP Mariusz Krawczyk Mierki 41A, 11-015 Olsztynek, woj. warmińsko - mazurskie, kraj Polska, NIP 7393687717- mikro przedsiębiorstwo Cena: 29700,00 zł
Część 6 Usługi Ogólnobudowlane Radosław Majchrzak Warlity Małe 9A, 11-015 Olsztynek NIP 7393744941- mikro przedsiębiorstwo Cena: 30650,40 zł
| 2026-02-26 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi |