Oprac.dok.projekt.wraz z nadzorem autorsk.dla potrz.zad.pn.:Adaptacja częś.bud.przy ul.A.Krajowej54B na potrzeby Ośr.Interwencji Kryzysowej(OIK)z hostelem i lokali z przeznaczeniem na najem socjalny

GMINA BYTOM - BYTOMSKIE MIESZKANIA

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2024/BZP 00504370
Numer ogłoszenia
2024/BZP 00504370/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Services
Opublikowano
2024-09-18 08:37
Lokalizacja
Bytom, śląskie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-74078fb2-c845-4303-b9f2-45324ccd5ace
Identyfikator
6263001827
Ostatnia aktualizacja
2026-08-10

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolnePrzygotowanie przedsięwzięcia i projektu, oszacowanie kosztówNadzór nad projektem i dokumentacjąUsługi inżynieryjne w zakresie projektowania

Oferenci

Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2024/BZP 00504370 z dnia 2024-09-18

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Oprac.dok.projekt.wraz z nadzorem autorsk.dla potrz.zad.pn.:Adaptacja częś.bud.przy ul.A.Krajowej54B na potrzeby Ośr.Interwencji Kryzysowej(OIK)z hostelem i lokali z przeznaczeniem na najem socjalny

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: GMINA BYTOM - BYTOMSKIE MIESZKANIA

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 242615406

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: ul. Armii Krajowej 54b

1.5.2.) Miejscowość: Bytom

1.5.3.) Kod pocztowy: 41-909

1.5.4.) Województwo: śląskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL228 - Bytomski

1.5.7.) Numer telefonu: 32 532 50 13

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: zamowienia@bm.bytom.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://bip.bm.bytom.pl/

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://bm-bytom.eb2b.com.pl/open-preview-auction.html/446874

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka budżetowa

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Budownictwo i obiekty komunalne

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Oprac.dok.projekt.wraz z nadzorem autorsk.dla potrz.zad.pn.:Adaptacja częś.bud.przy ul.A.Krajowej54B na potrzeby Ośr.Interwencji Kryzysowej(OIK)z hostelem i lokali z przeznaczeniem na najem socjalny

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-74078fb2-c845-4303-b9f2-45324ccd5ace

2.5.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00504370

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2024-09-18

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Nie

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00473573

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 2 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: DZP-TP2-37/2024

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

1. Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowej adaptacji części budynku przy ul. Armii Krajowej 54B na potrzeby Ośrodka interwencji Kryzysowej (OIK) z hostelem i lokali z przeznaczeniem na najem socjalny wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego.
2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia oraz sposób jego realizacji został zawarty w Opisie Przedmiotu Zamówienia (OPZ) stanowiący Załącznik nr 1 do SWZ oraz w Projektowanych postanowieniach umowy stanowiących Załącznik nr 2 do SWZ.
3. Zamawiający nie podzielił postępowania na części. Uzasadnienie braku podziału na części:
Przedmiot zamówienia nie został podzielony na części. Brak podziału zamówienia na części uzasadniony jest względami technicznymi i organizacyjnymi oraz ze względu na kompleksowy charakter zamówienia.
Zamawiający nie podzielił przedmiotowego postępowania na części z uwagi na fakt, że dokumentacja projektowa dot. adaptacji części budynku przy ul. Armii Krajowej 54B na potrzeby Ośrodka Interwencji Kryzysowej z hostelem i lokalami na najem socjalny stanowić będą wspólną całość – dokumentacja projektowa na podstawie, która będzie stanowić podstawę do uzyskania pozwolenia na budowę.
W odniesieniu do powyższego dokonanie dalszego podziału zamówienia na części nie znajduje uzasadnienia, ponieważ może to doprowadzić do sumarycznego zwiększenia kosztów związanych z robotami wykonywanym przez Wykonawców. Dodatkowo z uwagi na mały zakres przedmiotu zamówienia, w przypadku podziału zamówienia na części potrzeba skoordynowania działań różnych Wykonawców realizujących poszczególne części zamówienia mogłaby zagrozić właściwemu i terminowemu wykonaniu zamówienia, mając na względzie prowadzenie prac projektowych i konieczności uzyskania dokumentacji projektowej w celu przedłożenia jej do wniosku
o dofinansowanie w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miasta.

Ponadto brak podziału zamówienia na części przy jednoczesnym przeprowadzeniu postępowania w jednym z trybów konkurencyjnych przewidzianych w ustawie Pzp – tryb podstawowy – nie powoduje ograniczenia konkurencji oraz zapewnia równy dostęp podmiotów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

4.5.3.) Główny kod CPV: 71000000-8 - Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne

4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:

71242000-6 - Przygotowanie przedsięwzięcia i projektu, oszacowanie kosztów

71248000-8 - Nadzór nad projektem i dokumentacją

71320000-7 - Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 256 ustawy

5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:

Art.256Pzp uprawnia zamawiającego do unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia w sytuacji, gdy przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione. Zg.z kom.UZPdo ustawy (https://www.uzp.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0028/49078/Komentarz-do-PrawaZamowien-Publicznych-wersja-uzytkowa.pdf), zwanym dalej Komentarzem UZP: Celem art.256Pzp jest umożliwienie zamawiającym zakończenia prowadzonych postępowań w sytuacji wystąpienia innych niż przewidziane w art.255Pzp okoliczności, które powodują, że dalsze prowadzenie tych postępowań mija się z celem. Przepis ma przeciwdziałać pozyskiwaniu nieodpowiednich lub niepożądanych świadczeń. Urzeczywistnia więc zasady celowości i efektywności wydatków publicznych. Z drugiej strony regulacja uwzględnia potrzebę ochrony wykonawców przed ponoszeniem daremnych kosztów uczestnictwa w postępowaniu. Z tego względu art. 256 Pzp daje możliwość unieważnienia postępowania odpowiednio przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert. Przedmiotowe postępowanie zostało wszczęte w dniu 27.08.2024r. i nie upłynął jeszcze termin składania ofert, który aktualnie wyznaczony jest na dzień 13.09.2024r. Przedmiotem zamówienia w niniejszym postępowaniu jest opracowanie dokumentacji projektowej dla potrzeb zadania pn.:Adaptacja części budynku przy ul. Armii Krajowej 54B na potrzeby Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK) z hostelem i lokali z przeznaczeniem na najem socjalny, w celu przedłożenia jej do wniosku o dofinansowanie w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Okolicznością, która nastąpiła po wszczęciu postępowania, powodującą, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione jest podjęta decyzja o budowie nowego budynku Ośr.Interwencji Kryzys. Zgodnie z zapisami ustawy o finansach publicznych, wydatki publiczne powinny być dokonywane m.in. w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, optymalnego doboru metod
i środków służących osiągnięciu założonych celów. Dalsze prowadzenie postępowania i zawarcie umowy z wykonawcą, przy decyzji o budowie nowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej uchybiłoby ww. zasadom i prowadziłoby wprost do naruszenia ustawy o finansach publicznych poprzez podwójne wydatkowanie środków publicznych.
W odniesieniu do powyższego należy zwrócić uwagę, że przepis art.256Pzp ma przeciwdziałać pozyskiwaniu nieodpowiednich lub niepożądanych świadczeń, a takim niepożądanym świadczeniem jest wykonanie dokumentacji dot. adaptacji budynku przy ul.A.Krajowej54B w Bytomiu na potrzeby Ośr.Interwencji Kryzys., w sytuacji gdy zapadła decyzja o budowie nowego budynku Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
Art.256Pzp urzeczywistnia więc zasady celowości i efektywności wydatków publicznych. Jednocześnie inaczej niż wg art. 255 pkt 5 Pzp, zmiana okoliczności objęta art.256Pzp może być przewidywalna. W grę wchodzi zatem wystąpienie okoliczności, które Zamawiający mógł przewidzieć przy dołożeniu należytej staranności. Poza tym stwierdzenie braku potrzeby prowadzenia postępowania nie musi być uzasadnione interesem publicznym.
c.d. uzasadnienia w informacja dodatkowych

SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE

c.d. uzasadnienia
W uzasadnieniu do projektu ustawy Pzp (https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?nr=3624) w odniesieniu do art.256 ustawy pzp wskazano, że unieważnienie będzie mogło być dokonywane, gdy dalsze prowadzenie tych postępowań mija się z celem. Z kolei w wyroku z dnia10.05.22r., KIO1074/22,KIOuznała, że art.256pzp przyznaje dodatkowo zamawiającemu uprawnienie do unieważnienia postępowania, ale wyłącznie przed upływem terminu składania ofert, jeżeli wystąpiły (bliżej niesprecyzowane w tym przepisie) okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania byłoby nieuzasadnione. W przeciwieństwie do art.255 pkt6pzp w zw. z art.457 ust.1pzp przesłanka unieważnienia z art. 256pzp jest nieostra i pozostawia zamawiającemu pewną swobodę decyzyjną co do tego, w jakiej sytuacji uzna, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione. Przy czym oczywiste jest, że chodzi o okoliczności, które zaistniały lub ujawniły się po wszczęciu postępowania, ale nie później niż do upływu terminu składania ofert. Konkludując, de lege lata o ile na początkowym etapie prowadzonego postępowania zamawiający ma szeroko zakreślone uprawnienie do jego unieważnienia, o tyle po otwarciu ofert ulega ono zawężeniu do ściśle oznaczonych okoliczności.

Mając na uwadze powyższe Zamawiający unieważnił na podstawie art.256 ustawy Pzp ponieważ przed upływem terminu składania ofert wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione.
2024-09-18 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi