Świadczenie usługi asysty technicznej i konserwacji systemu QUERONA

Gmina Miejska Kraków - Urząd Miasta Krakowa

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2026/BZP 00227428
Numer ogłoszenia
2026/BZP 00227428/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Services
Opublikowano
2026-05-04 15:15
Lokalizacja
Kraków, małopolskie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-5b98fada-3e93-45b2-a3a7-b1dfac06ceaa
Identyfikator
6761013717
Ostatnia aktualizacja
2026-08-02

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Usługi w zakresie konserwacji i wsparcia systemów

Wykonawcy

1 przyznane

YOUNEEDIT BYSZEWSKI SPÓŁKA JAWNAWarszawa, PL · lot 0
224 000 PLN

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2026/BZP 00227428 z dnia 2026-05-04

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Świadczenie usługi asysty technicznej i konserwacji systemu QUERONA

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: Gmina Miejska Kraków - Urząd Miasta Krakowa

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 351554353

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: Plac Wszystkich Świętych 3-4

1.5.2.) Miejscowość: Kraków

1.5.3.) Kod pocztowy: 31-004

1.5.4.) Województwo: małopolskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL213 - Miasto Kraków

1.5.7.) Numer telefonu: 12 616 1245

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: it.zamowieniapubliczne@um.krakow.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://www.bip.krakow.pl

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Świadczenie usługi asysty technicznej i konserwacji systemu QUERONA

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-5b98fada-3e93-45b2-a3a7-b1dfac06ceaa

2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00227428

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2026-05-04

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2026/BZP 00105697/01/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.3.12 Świadczenie asysty technicznej i konserwacji dla aplikacji Querona

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00175648

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie: art. 305 pkt 1 ustawy w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 1 ustawy

3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:

Twórcą aplikacji „Querona” jest firma YouNeedIT Byszewski Sp. Jawna z siedzibą w Warszawie.
Umowa na dostawę i wdrożenie ww. aplikacji została zawarta w 2022 roku w wyniku zamówienia publicznego udzielonego w trybie podstawowym zgodnie z art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r., Numer postępowania: IT-03-2.271.3.2022.
Aplikacja jest rozwijana zgodnie z potrzebami jednostek UMK a jej architektura umożliwia łatwe dodawanie nowych zwirtualizowanych baz danych, interfejsów REST, SOAP.
Obecnie aplikacja zawiera 170 wirtualnych baz danych, dzięki którym możliwe jest budowanie raportów/zestawień dla pracowników UMK, prezentowanych w PowerBI.

UWAGA! Pozostała część uzasadnienia została umieszczona w SEKCJI VI "Informacje dodatkowe" ogłoszenia.

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: IT-07-1.271.36.2025

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.3.) Wartość zamówienia: 203469,00 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usługi asysty technicznej i konserwacji systemu QUERONA. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera zawarta umowa wraz z załącznikami.

4.5.3.) Główny kod CPV: 72250000-2 - Usługi w zakresie konserwacji i wsparcia systemów

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 1

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 1

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 224000,00 PLN

6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 224000,00 PLN

6.4.) Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: 224000,00 PLN

6.5.) Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną: Nie

6.6.) Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową: Nie

SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA

7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie

7.2.) Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy: Mikro przedsiębiorca

7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:

7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: YouNeedIT Byszewski Sp. Jawna

7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 142097067

7.3.3) Ulica: Ignacego Paderewskiego 65

7.3.4) Miejscowość: Warszawa

7.3.5) Kod pocztowy: 04-443

7.3.6.) Województwo: mazowieckie

7.3.7.) Kraj: Polska

7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie

SEKCJA VIII UMOWA

8.1.) Data zawarcia umowy: 2026-04-17

8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 224000,00 PLN

8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej:

Od 2026-04-18 do 2029-04-17

SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE

Kontynuacja uzasadnienia, o których mowa w SEKCJI IV "Tryb udzielenia zamówienia", pkt. 4.2.) ogłoszenia:
Zamawiający nie dysponuje autorskimi prawami majątkowymi pozwalającymi na modyfikację kodów źródłowych aplikacji, w tym dokonywania zmian jej funkcjonalności mających na celu jej rozbudowę. Usługi te wymagają bowiem ingerencji w kody źródłowe i wiążą się z ich znaczącymi modyfikacjami, a więc wymagają przeniesienia w całości uprawnień do wykonywania praw zależnych do aplikacji.
Należy przy tym podkreślić, że w praktyce sporadycznie zdarza się zezwolenie producenta/twórcy aplikacji na ingerencję osób trzecich w kody źródłowe przy zachowaniu jakichkolwiek gwarancji prawidłowego, stabilnego działania aplikacji.
Skutkiem takich działań byłoby bowiem narażenie użytkownika aplikacji na duże ryzyko awarii, a w konsekwencji długotrwała przerwa w jej działaniu. Sytuacja ta jest niedopuszczalna dla Zamawiającego, biorąc pod uwagę znaczenie i rolę przedmiotowej aplikacji.
Przedmiotem zamówienia jest usługa asysty technicznej oraz konserwacji aplikacji Querona firmy YouNeedIT, która ma na celu zapewnienie jego ciągłego, bezpiecznego i zgodnego z wymaganiami funkcjonowania. Choć zamówienie nie obejmuje rozwoju aplikacji ani wdrażania nowych funkcjonalności, to w praktyce realizacja usług asysty technicznej i konserwacji może wymagać ingerencji w kod źródłowy, co na podstawie przysługujących praw autorskich może wykonać tylko autor programu. Brak takiej możliwości mógłby uniemożliwić wykonanie podstawowych działań naprawczych i utrzymaniowych, co naruszałoby istotę zamówienia. Ponadto - dla właściwego świadczenia usługi asysty technicznej – konieczna jest szczegółowa wiedza o aplikacji pozwalająca na właściwe identyfikowanie problemów i rozwiązywanie ich we właściwy dla niej sposób. W posiadaniu twórcy pozostał "know-how" oraz doświadczenia związane z budową i wdrożeniem aplikacji.
Jakakolwiek ingerencja osoby trzeciej, nieposiadającej takich przymiotów stwarza realne niebezpieczeństwo powstania awarii całego aplikacji.
Wprowadzenie nowej aplikacji dla zastąpienia obecnej, nie byłoby rozwiązaniem rozsądnym z uwagi na ogromne koszty, długi czas potrzebny do jej wdrożenia, przeszkolenia użytkowników od lat zaznajomionych z możliwościami obecnie funkcjonującego rozwiązania, jak i problemami z migracją danych z obecnej bazy danych do nowej, a także wymogiem
stabilności działania aplikacji. Ponowny zakup aplikacji, mającej zastąpić już istniejącą, sprawdzoną, stabilną i w najwyższym stopniu spełniającą swoje funkcje, nie jest działaniem celowym, racjonalnym i uzasadnionym z ekonomicznego punktu widzenia.
Dodatkowo, Zamawiający jest jednostką sektora finansów publicznych i zobowiązany jest do przestrzegania ustawy dot. finansów publicznych, w szczególności w zakresie gospodarnego i racjonalnego wydatkowania środków publicznych i obowiązuje go należyta staranność w tym zakresie.
W związku z wyżej wymienionymi argumentami nie istnieje rozsądne alternatywne rozwiązanie lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia.
Biorąc pod uwagę powyższe, ze względów ekonomicznych, technicznych oraz praktycznych, Zamawiający nie podejmował prób poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych, a użytkowana aplikacja spełnia wszystkie wymagania Zamawiającego.
Firma YouNeedIT Byszewski Sp. Jawna, z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze, jest jedynym Wykonawcą,który może zrealizować przedmiotowe zamówienie, na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy pzp, jak również
wyczerpane są przesłanki wskazane w art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy pzp, ze względu na ochronę praw wyłącznych (autorskich praw majątkowych) Wykonawcy.
2026-05-04 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi