Synchronizacja 2 sygnalizacji świetlnych wraz z integracją z systemem Centrum Sterowania Ruchem i Monitoringu Wizyjnego
Gmina Wałbrzych
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2026/BZP 00272667
- Numer ogłoszenia
- 2026/BZP 00272667/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Services
- Opublikowano
- 2026-06-02 13:05
- Lokalizacja
- Wałbrzych, dolnośląskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-a486a5aa-0c7b-4104-aa72-6874c02d3f00
- Identyfikator
- 8862584003
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-02
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Oferenci
Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2026/BZP 00272667 z dnia 2026-06-02 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Synchronizacja 2 sygnalizacji świetlnych wraz z integracją z systemem Centrum Sterowania Ruchem i Monitoringu Wizyjnego
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: Gmina Wałbrzych
1.3.) Oddział zamawiającego: Urząd Miejski w Wałbrzychu
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 890718490
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: plac Magistracki 1
1.5.2.) Miejscowość: Wałbrzych
1.5.3.) Kod pocztowy: 58-300
1.5.4.) Województwo: dolnośląskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL517 - Wałbrzyski
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: bzp@um.walbrzych.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.bip.um.walbrzych.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://gminawalbrzych.logintrade.net/zapytania_email,225086,2908ce6a5ccc86d91f40132cae1ca24e.html1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Synchronizacja 2 sygnalizacji świetlnych wraz z integracją z systemem Centrum Sterowania Ruchem i Monitoringu Wizyjnego2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-a486a5aa-0c7b-4104-aa72-6874c02d3f00
2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00272667
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2026-06-02
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2026/BZP 00041634/23/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.3.39 Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej przez budowę centrów przesiadkowych i P&R z infrastrukturą towarzyszącą i rozbudowę systemu ITS (synchronizacja 2 sygnalizacji świetlnych)
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Tak
2.12.) Nazwa projektu lub programu:
„Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej poprzez budowę centrów przesiadkowych i P&R wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz rozbudowę systemu ITS na terenie gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej – Wałbrzych, Boguszów Gorce, Czarny Bór, Dobromierz, Głuszyca, Jedlina-Zdrój, Mieroszów, Szczawno-Zdrój, Stare Bogaczowice, Walim, Świebodzice” nr FENX.03.01-IP.02-0020/24 w ramach FEnIKS.2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00199764
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 2 ustawy
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: BZP.271.43.2026
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Przedmiotem zamówienia jest realizacja zadania pn.: „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej poprzez budowę centrów przesiadkowych i P&R wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz rozbudowę systemu ITS na terenie gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej – Wałbrzych, Boguszów Gorce, Czarny Bór, Dobromierz, Głuszyca, Jedlina- Zdrój, Mieroszów, Szczawno- Zdrój, Stare Bogaczowice, Walim, Świebodzice” w części dot. synchronizacji 2 sygnalizacji świetlnych wraz z integracją z systemem Centrum Sterowania Ruchem i Monitoringu Wizyjnego, dalej CSRiMW.
2. W ramach przedmiotu zamówienia Wykonawca zobowiązany jest do uruchomienia oraz integracji wskazanych skrzyżowań z systemami funkcjonującymi w CSRiMW (Scats – program sterowania ruchem oraz M3S Polixel – program do monitoringu, w tym przypadku chodzi o połączenie z nim wszystkich kamer detekcyjnych zainstalowanych już na obu skrzyżowaniach).
3. Zakres zamówienia obejmuje w szczególności:
1) opracowanie dokumentacji wykonawczej i uzgodnień branżowych (jeżeli wymagane),
2) objęcie modernizacją i integracją dwóch sygnalizacji świetlnych w poniższych lokalizacjach:
a) skrzyżowania ulic Kolejowa - Wysockiego – Sikorskiego,
b) skrzyżowania ulic Kolejowa – Mazowiecka,
3) sporządzenie, zatwierdzenie i wprowadzenie projektów zmiany stałej organizacji ruchu dla sygnalizacji świetlnych oraz oznakowania pionowego i poziomego celem poprawy warunków ruchu oraz przepustowości w/w skrzyżowań,
4) konfigurację, testy i uruchomienie systemu,
5) szkolenie operatorów (4 osoby),
6) opracowanie dokumentacji powykonawczej.
4.5.3.) Główny kod CPV: 63712700-0 - Usługi kontroli ruchu
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
71320000-7 - Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania
71322500-6 - Usługi inżynierii projektowej w zakresie sygnalizacji ruchu drogowego
71330000-0 - Różne usługi inżynieryjne
72227000-2 - Usługi doradcze w zakresie integracji oprogramowania
34996100-6 - Sygnalizatory drogowe
34970000-7 - Urządzenia monitorowania ruchu
30200000-1 - Urządzenia komputerowe
32412100-5 - Sieć telekomunikacyjna
32520000-4 - Sprzęt i kable telekomunikacyjne
32562000-0 - Kable światłowodowe
34928470-3 - Elementy oznakowania
34923000-3 - Sprzęt do kontroli ruchu drogowego
34942000-2 - Urządzenia sygnalizacyjne
34942100-3 - Słupy sygnalizacyjne
34942200-4 - Skrzynki sygnalizacyjne
34996000-5 - Drogowe urządzenia kontrolne, bezpieczeństwa lub sygnalizacyjne
35262000-8 - Urządzenia sterujące sygnalizacyjne do skrzyżowań
42961300-3 - System kontroli ruchu pojazdów
42961000-0 - System sterowania i kontroli
42965000-8 - Urządzenia do przetwarzania informacji
45315100-9 - Instalacyjne roboty elektrotechniczne
45316210-0 - Instalowanie urządzeń kontroli ruchu drogowego
45233294-6 - Instalowanie sygnalizacji drogowej
48781000-6 - Pakiety oprogramowania do zarządzania systemem
48000000-8 - Pakiety oprogramowania i systemy informatyczne
48151000-1 - Komputerowy system sterujący
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 256 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Zamawiający, działając na podstawie art. 256 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz.U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm.), dalej ustawa Pzp, unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie pn.: Synchronizacja 2 sygnalizacji świetlnych wraz z integracją z systemem Centrum Sterowania Ruchem i Monitoringu WizyjnegoW toku procedury, przed upływem terminu składania ofert, do Zamawiającego wpłynęła znaczna liczba zapytań ze strony wykonawców dotyczących opisu przedmiotu zamówienia. Analiza zgłoszonych pytań oraz weryfikacja realiów rynkowych i potrzeb technicznych doprowadziły Zamawiającego do wniosku, że pierwotnie określony zakres przedmiotowy zamówienia jest niewystarczający do prawidłowej i kompleksowej realizacji celu inwestycji. W związku z tym podjęto decyzję o konieczności istotnego zwiększenia i zmodyfikowania zakresu przedmiotu zamówienia.
Powyższa decyzja wywołuje kluczowe skutki finansowe i proceduralne:
a) zmiana wartości szacunkowej zamówienia: zwiększenie zakresu świadczeń bezpośrednio i istotnie podwyższa pierwotnie skalkulowaną wartość szacunkową zamówienia.
b) zmiana trybu i procedury udzielenia zamówienia: nowa wartość szacunkowa zamówienia powoduje przekroczenie progów unijnych (art. 3 ust. 1 ustawy Pzp).
Tym samym, zgodnie z przepisami prawa, zamówienie nie może być dalej realizowane w procedurze krajowej, lecz wymaga zastosowania procedury unijnej.
W świetle orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej i doktryny prawa zamówień publicznych, zmiana charakteru i zakresu zamówienia na tak wczesnym etapie nie może być sanowana za pomocą prostej modyfikacji Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ) na podstawie art. 286 ustawy Pzp. Dopisanie zupełnie nowego zakresu rzeczowego oraz zmiana progu kwotowego i reżimu proceduralnego w toku trwającego postępowania stanowiłoby rażące naruszenie fundamentalnych zasad zamówień publicznych – w szczególności zasady przejrzystości, uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców (art. 16 ustawy Pzp). Zmiana ta uniemożliwia potencjalnym wykonawcom (którzy np. ze względu na pierwotne progi lub węższy zakres nie pobrali dokumentacji) prawidłowe i sprawiedliwe uczestnictwo w postępowaniu.
W związku z powyższym, skoro z przyczyn merytorycznych i formalno-prawnych Zamawiający zmuszony jest do zmiany trybu i ponownego oszacowania wartości w celu wszczęcia nowej procedury unijnej, dalsze prowadzenie obecnego postępowania stało się całkowicie bezprzedmiotowe i nieuzasadnione.
Podstawa prawna:
Art. 256 ustawy Pzp
„Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia odpowiednio przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert, jeżeli wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione.”
| 2026-06-02 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi |