Konserwacja wind osobowych w budynkach mieszkalnych Politechniki Warszawskiej w Warszawie.

POLITECHNIKA WARSZAWSKA

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2026/BZP 00278234
Numer ogłoszenia
2026/BZP 00278234/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Services
Opublikowano
2026-06-08 11:03
Lokalizacja
Warszawa, mazowieckie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-8037d823-f9d0-4e09-bbaf-7b2f309f20e1
Identyfikator
5250005834
Ostatnia aktualizacja
2026-08-02

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Usługi naprawcze i konserwacyjneUsługi w zakresie konserwacji wind

Oferenci

Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2026/BZP 00278234 z dnia 2026-06-08

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Konserwacja wind osobowych w budynkach mieszkalnych Politechniki Warszawskiej w Warszawie.

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: POLITECHNIKA WARSZAWSKA

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 000001554

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: PLAC POLITECHNIKI 1

1.5.2.) Miejscowość: Warszawa

1.5.3.) Kod pocztowy: 00-661

1.5.4.) Województwo: mazowieckie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL911 - Miasto Warszawa

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: katarzyna.klusek@pw.edu.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://www.pw.edu.pl

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://platformazakupowa.pl/transakcja/1263012

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - uczelnia publiczna

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Edukacja

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Konserwacja wind osobowych w budynkach mieszkalnych Politechniki Warszawskiej w Warszawie.

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-8037d823-f9d0-4e09-bbaf-7b2f309f20e1

2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00278234

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2026-06-08

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2026/BZP 00055362/18/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.3.19 Konserwacja wind osobowych w budynkach mieszkalnych Politechniki Warszawskiej w Warszawie.

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00172115

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: ZP.U.KK.6.2026

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Tak

4.3.1) Wartość zamówienia stanowiącego przedmiot tego postępowania (bez VAT): 78005,04 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

Konserwacja wind osobowych w budynkach mieszkalnych Politechniki Warszawskiej w Warszawie.

4.5.3.) Główny kod CPV: 50000000-5 - Usługi naprawcze i konserwacyjne

4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:

50750000-7 - Usługi w zakresie konserwacji wind

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 6 ustawy

5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:

W przedmiotowym postępowaniu zostały złożone dwie oferty. Po otwarciu ofert ustalono, że Wykonawcy dokonali kalkulacji ceny ofertowej przy zastosowaniu różnych stawek podatku VAT tj. 8% i 23%. Zamawiający w formularzu oferty – Załączniku 1 do SWZ wskazał stawkę podatku VAT w wysokości 8%. W toku prowadzonego postępowania Zamawiający stwierdził błąd w dokumentach zamówienia, polegający na nieprawidłowym określeniu stawki VAT, gdyż dla przedmiotu zamówienia właściwa stawka podatku VAT wynosi 23%.

Powyższe doprowadziło do sytuacji, w której Wykonawcy sporządzili oferty według odmiennych założeń dotyczących sposobu obliczenia ceny ofertowej. W konsekwencji oferty utraciły cechę porównywalności, co narusza zasadę równego traktowania wykonawców oraz uczciwej konkurencji, o której mowa w art. 16 ustawy Pzp.

Stwierdzona wada nie ma charakteru oczywistej omyłki możliwej do poprawienia w trybie art. 223 ust. 2 ustawy Pzp. Ewentualna zmiana zastosowanej stawki VAT prowadziłaby bowiem do ponownego ustalenia ceny brutto ofert po upływie terminu składania ofert, a tym samym stanowiłaby niedopuszczalną ingerencję Zamawiającego w treść złożonych ofert. Co prawda Zmawiający pismem z dnia 13.04.2026r. skorygował stawkę podatku VAT w ofercie Wykonawcy, a następnie powziął wiadomość o nieprawidłowości tego działania.

Tym samym wada postępowania ma charakter niemożliwy do usunięcia i uniemożliwia dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej zgodnie z przepisami ustawy Pzp, a w konsekwencji zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej, m.in. w wyroku z dnia 12 czerwca 2025 r., sygn. akt KIO 1891/25 oraz w wyroku z dnia 9 października 2025 r., sygn. akt KIO 3863/25 i KIO 3878/25, w których Izba wskazała, że zastosowanie przez Wykonawców różnych stawek VAT, wynikające z błędów lub niejednoznaczności dokumentacji postępowania, prowadzi do nieporównywalności ofert oraz naruszenia zasady równego traktowania wykonawców. KIO podkreśliła również, że wada taka nie może zostać usunięta po upływie terminu składania ofert, gdyż prowadziłoby to do niedopuszczalnej zmiany treści ofert.

Mając powyższe na uwadze, Zamawiający uznał, że postępowanie obarczone jest wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy, co skutkuje koniecznością jego unieważnienia na podstawie art. 255 pkt 6 ustawy Prawo zamówień publicznych.

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 2

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 0

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 142581,50 PLN

6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 144795,60 PLN

2026-06-08 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi