Opracowanie strategii oraz kompleksowa realizacja kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej problemu marnowania żywności.
INSTYTUT OCHRONY ŚRODOWISKA - PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2026/BZP 00288329
- Numer ogłoszenia
- 2026/BZP 00288329/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Services
- Opublikowano
- 2026-06-12 13:30
- Lokalizacja
- Warszawa, mazowieckie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-812d9921-f882-4aca-8a1f-4659b5d39cbf
- Identyfikator
- 5250007307
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-02
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Oferenci
Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2026/BZP 00288329 z dnia 2026-06-12 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Opracowanie strategii oraz kompleksowa realizacja kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej problemu marnowania żywności.
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: INSTYTUT OCHRONY ŚRODOWISKA - PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
1.3.) Oddział zamawiającego: Dział Zamówień Publicznych
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 001240700
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: ul. Słowicza 32
1.5.2.) Miejscowość: Warszawa
1.5.3.) Kod pocztowy: 02-170
1.5.4.) Województwo: mazowieckie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL911 - Miasto Warszawa
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: zamowienia@ios.edu.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://ios.edu.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-812d9921-f882-4aca-8a1f-4659b5d39cbf1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - osoba prawna, o której mowa w art. 4 pkt 3 ustawy (podmiot prawa publicznego)
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Środowisko
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Opracowanie strategii oraz kompleksowa realizacja kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej problemu marnowania żywności.2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-812d9921-f882-4aca-8a1f-4659b5d39cbf
2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00288329
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2026-06-12
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Nie
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Tak
2.12.) Nazwa projektu lub programu:
Systematic Monitoring and Action for Reduction and Training on Food Waste in Poland - SMART-FOOD (Systematyczne monitorowanie i ograniczanie marnotrawstwa żywności w Polsce: weryfikacja metod i edukacja społeczna)”2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00249891
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: P-PZ.220.8.2026.AS
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.3.) Wartość zamówienia: 452750,00 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest opracowanie strategii oraz kompleksowa realizacja kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej problemu marnowania żywności (dalej: „Kampania”) w ramach projektu pn.: „Systematic Monitoring and Action for Reduction and Training on Food Waste in Poland - SMART-FOOD (Systematyczne monitorowanie i ograniczanie marnotrawstwa żywności w Polsce: weryfikacja metod i edukacja społeczna)” (dalej: „Projekt”), finansowanego ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
4.5.3.) Główny kod CPV: 79342200-5 - Usługi w zakresie promocji
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
79341400-0 - Usługi prowadzenia kampanii reklamowych
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 6 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Zamawiający unieważnia przedmiotowe postępowanie na podstawie art. 255 pkt 6) ustawy Pzp tj. „Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego” .Zamawiający unieważnia przedmiotowe postępowanie, gdyż wystąpiła przesłanka unieważnienia postępowania z powodu obarczenia go niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego zgodnie z przytoczonym powyżej art. 255 pkt. 6) ustawy Pzp.
Zamawiający w dokumentacji postępowania wskazał, iż: „Wykonawca zobowiązany jest realizować przedmiot zamówienia od dnia podpisania umowy do dnia 31 grudnia 2026 r. Termin wskazany przez Zamawiającego jest dniem zakończenia realizacji przedsięwzięcia zgodnie z umową podpisaną z Komisją Europejską”.
W Formularzu oferty (załączniku nr 2 do SWZ) Wykonawca zobowiązany był podać łączną cenę brutto za wykonanie całego zamówienia, a także cenę za jeden miesiąc świadczenia usługi.
Wykonawcy przyjęli do wyliczenia łącznej ceny brutto różne okresy, tj. 5 lub 6 miesięcy, w związku z czym cena za miesiąc świadczenia usługi została pomnożona w części ofert przez 5 miesięcy, a w części przez 6 miesięcy.
Jednym z kryteriów oceny ofert była: „Cena oferty brutto (C) - maksymalna liczba punktów (waga) 40 pkt”.
Powyższe spowodowało, że oferty są nieporównywalne i Zamawiający nie ma możliwości dokonania ich oceny bez naruszenia zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania Wykonawców oraz przejrzystości postępowania, o czy mowa w art. 16 pkt. 1) i 2 ) ustawy Pzp. Zamawiający dokonując wyboru najkorzystniejszej oferty i udzielając zamówienia w przedmiotowym postępowaniu dokonałyby naruszenia ww. artykułu.
Brak określenia przez Zamawiającego liczby miesięcy realizacji zamówienia dla oszacowania ceny oferty skutkuje tym, że po udzieleniu zamówienia okres ten mógłby wynosić 5 miesięcy lub 6 miesięcy, w zależności od tego, która oferta okazałby się najkorzystniejsza, co zdecydowanie zaprzecza zasadzie równego traktowania Wykonawców oraz przejrzystości prowadzonego postępowania. Dokonanie oceny ofert byłoby niesprawiedliwe i naruszało zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania Wykonawców, gdyż każdy z Wykonawców dokonując kalkulacji łącznej ceny oferty przemnożył cenę za miesiąc świadczenia usługi (ryczałtowe wynagrodzenie) przez okres realizacji usługi, który przyjął według własnych założeń, a nie danych podanych w dokumentacji postępowania, gdyż takich nie było. Zamawiający nie ma możliwości dokonania poprawy ofert na podstawie art. 223, gdyż nie wskazał w dokumentach postępowania liczby miesięcy realizacji zamówienia dla oszacowania ceny oferty, wobec czego nie jest zasadnym przyjęcie 5 miesięcy ani 6 miesięcy, jako właściwe. Zamawiający nie ma również możliwości usunięcia wskazanej wady poprzez modyfikację SWZ, albowiem termin składania ofert upłynął, a otwarcie ofert nastąpiło. Usunięcie wady wymagałoby ponownego określenia zasad kalkulacji ceny i umożliwienia wykonawcom ponownego sporządzenia ofert, co w istocie prowadziłoby do konieczności wszczęcia nowego postępowania. Tym samym nie ma możliwości zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego niepodlegającej unieważnieniu. Wynagrodzenie Wykonawcy wskazane w § 4 ust. 1 Istotnych postanowień Umowy (załączniku nr 5 do SWZ) wskazywałoby na różny okres realizacji zamówienia przez poszczególnych Wykonawców, co stanowi naruszenie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania Wykonawców.
Wskazana wada postępowania ma nieusuwalny charakter, tj. jest to takie uchybienie, którego Zamawiający nie może skorygować w toku postępowania poprzez unieważnienie lub powtórzenie nieprawidłowej czynności.
Zamawiający w uzasadnieniu faktycznym powołał się również na wyroki KIO, które potwierdzają konieczności unieważnienia przedmiotowego postępowania.
SEKCJA VI OFERTY
6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 6
6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 6
SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
Pełna nazwa postepowania: „Opracowanie strategii oraz kompleksowa realizacja kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej problemu marnowania żywności w ramach projektu pn.: Systematic Monitoring and Action for Reduction and Training on Food Waste in Poland - SMART-FOOD”.| 2026-06-12 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi |