Koszenie łąk wraz z częściowym zbiorem siana w 2026 roku w ramach projektu: „Zarządzanie migracją żubra we wschodniej Polsce”

Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Hajnówka

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2026/BZP 00312088
Numer ogłoszenia
2026/BZP 00312088/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Services
Opublikowano
2026-06-29 10:43
Lokalizacja
Hajnówka, podlaskie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-51771cb6-fbf3-47da-b184-6e02e2a06528
Identyfikator
5430201175
Ostatnia aktualizacja
2026-08-02

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Usługi rolnicze

Wykonawcy

1 przyznane

ADAM KORCHWitowo, PL · lot 0
22 647,6 PLN

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2026/BZP 00312088 z dnia 2026-06-29

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Koszenie łąk wraz z częściowym zbiorem siana w 2026 roku w ramach projektu: „Zarządzanie migracją żubra we wschodniej Polsce”

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Hajnówka

1.3.) Oddział zamawiającego: Nadleśnictwo Hajnówka

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 050026472

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: ul. Kolejki Leśne 12

1.5.2.) Miejscowość: Hajnówka

1.5.3.) Kod pocztowy: 17-200

1.5.4.) Województwo: podlaskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL842 - Łomżyński

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: hajnowka@bialystok.lasy.gov.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://platformazakupowa.pl/pn/lasy_hajnowka

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - inna państwowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Inna działalność


Gospodarka leśna

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Koszenie łąk wraz z częściowym zbiorem siana w 2026 roku w ramach projektu: „Zarządzanie migracją żubra we wschodniej Polsce”

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-51771cb6-fbf3-47da-b184-6e02e2a06528

2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00312088

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2026-06-29

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Nie

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Tak

2.12.) Nazwa projektu lub programu:

W ramach projektu: „Zarządzanie migracją żubra we wschodniej Polsce” Zamówienie realizowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 Umowa o dofinansowanie nr: FEPW.02.03-IW.01-0003/24

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00239652

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: SA.270.8.2026

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.3.) Wartość zamówienia: 22647,60 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na koszeniu łąk wraz z częściowym zbiorem siana na terenie Nadleśnictwie Hajnówka w 2026 r. w ramach projektu nr FEPW.02.03.-IW.01-0003/24: „Zarządzanie migracją żubra we wschodniej Polsce”.
Prace obejmują: jednokrotne w ciągu roku skoszenie trawy na łąkach Nadleśnictwa Hajnówka o szacowanej powierzchni 30 ha. Lokalizację powierzchni objętych przed-stawiono w tabeli, pkt. 3.12. SWZ. Lokalizacja powierzchni oraz ich wielkość może ulec zmianie.
Zamawiający zastrzega sobie prawo opcji przy realizacji Zamówienia. Zamawiający będzie miał obowiązek zlecenia koszenia co najmniej w minimalnym zakresie zamówienia tj. zlecenia Wykonawcy wykonania usługi, co najmniej odnośnie 70% szacowanej powierzchni wskazanej powyżej (gwarantowany zakres zamówienia), Zamawiający ma prawo do rozszerzenia zakresu zamówienia w zakresie objętym opcją tj. do zlecenia Wykonawcy wykonania usługi do 130% szacowanej powierzchni wskazanej powyżej (zakres rozszerzony zamówienia). Zamawiający nie jest zobowiązany do zlecenia wykonania Usługi w zakresie objętym Opcją, a Wykonawcy nie służy roszczenie o ich zlecenie w tym zakresie. Zamawiający skorzysta z prawa opcji w przypadku, gdy w czasie wykonywania zamówienia, wskutek zaistniałych warunków atmosferycznych, okaże się, skoszenia wymagają inne łąki niż wskazane pierwotnie, a jest to niezbędne dla projektu „Zarządzanie migracją żubra we wschodniej Polsce” Nr: FEPW.02.03-IW.01-0003/24.
Prace polegają na:
Wykonawca zobowiązany jest do wykonania koszenia łąk metodą mechaniczną lub ręczną, na wysokości od 5 do 15 cm nad powierzchnią gruntu.
niedopuszczalne jest stosowanie koszenia okrężnego od zewnątrz do środka po-wierzchni. Zaleca się prowadzenie koszenia okrężnego od środka powierzchni na zewnątrz.
dopuszcza się użycie kosiarki bijakowej wyłącznie na powierzchniach, z których nie przewiduje się zbioru siana. Każdorazowe zastosowanie kosiarki bijakowej wymaga uprzedniego uzgodnienia z Zamawiającym.
skoszoną biomasę należy przesuszyć, wymagana wilgotność do 15 %;
zbiór biomasy należy wykonać w formie siana, luzem, przy użyciu przyczepy samozbierającej lub z wykorzystaniem pras (belarek),
zbiór biomasy powinien być realizowany z całej powierzchni objętej koszeniem,
dopuszcza się możliwość częściowego pozostawienia biomasy lub niezebrania jej na niewielkich fragmentach powierzchni, w szczególności w przypadkach uzasadnionych warunkami terenowymi, technicznymi lub przyrodniczymi. Każdorazowo wymaga to uprzedniego uzgodnienia z Zamawiającym.
zakres powierzchni, na których dopuszcza się częściowy zbiór biomasy, nie powinien wpływać negatywnie na utrzymanie łąk w odpowiednim stanie oraz ich prawidłowe funkcjonowanie,
w celu zachowania właściwego stanu siedlisk łąkowych zaleca się dążenie do maksymalizacji powierzchni, z której biomasa zostanie zebrana,
Biomasę dobrej jakości należy przesuszyć, zebrać oraz zmagazynować w postaci siana w tradycyjnych stogach lub brogach na miejscu – po uprzednim uzgodnieniu lokalizacji z Zamawiającym.
Wykonawca zobowiązany jest do transportu siana dobrej jakości do brogów wskazanych przez Zamawiającego, w szczególności z łąk zlokalizowanych w oddziałach 459B, 460A, 460B do brogów w oddziałach 390C, 391C, 414D.
Siano należy załadować ręcznie do brogów luzem, a po upływie 3 tygodni uzupełnić brogi do pełnej objętości.
Pozyskane siano przeznaczone będzie na zimowe dokarmianie żubrów.
Po wykonaniu prac zostanie przeprowadzony odbiór komisyjny.
Ostateczne pomiary powierzchni oraz zakres wykonanych prac zostaną ujęte
w protokołach odbioru prac.
Wykonawca może użyć ciężkiego sprzętu na większości powierzchni, ale powinno się unikać uszkodzenia gleby. Zaleca się koszenie ciągnikiem na kołach bliźniaczych - ochroni to glebę przed uszkodzeniem. Ze względu na mogące wystąpić okresowo trudne warunki terenowe Zamawiający dopuszcza możliwość koszenia ręcznego łąk na ok. 50% powierzchni.
Zamawiający wymaga, aby Wykonawca dysponował sprawnym sprzętem i narzędziami pomocniczymi oraz posiadał stosowne dla nich atesty.
Przekazanie łąk do koszenia nastąpi protokolarnie (na podstawie zlecenia). Zamawiający (przedstawiciel – leśniczy ds. łowieckich lub inna upoważniona osoba) okaże gra-nice obszarów objętych wyżej wymienionymi zabiegami.
Zamawiający dopuszcza w razie niekorzystnych warunków terenowych lub podtopienia łąk wodą możliwość nie wykoszenia tych terenów pod warunkiem, że Wykonawca wykosi zamiennie łąkę o tej samej powierzchni, po wcześniejszym uzgodnieniu
z Zamawiającym.
Gdyby warunki atmosferyczne nie pozwoliły na suszenie oraz zbiór siana, dopuszcza się dowiezienie siana luzem i załadowanie ręczne do brogów, z łąk graniczących
z Puszczą Białowieską pod warunkiem, że skoszona biomasa z łąk przewidzianych w tabeli, pkt. 3.12. SWZ zostanie uprzątnięta i wywieziona poza obszar Nadleśnictwa Haj-nówka.
Po wykonaniu zadania prace zostaną odebrane komisyjnie.
ostateczne pomiary zostaną wpisane do protokołów odbioru robót;
odbiór ilościowo – jakościowy prac dokonywany będzie przez leśniczego ds. łowiec-kich na druku „Protokół odbioru”. Odbiór powierzchni może nastąpić na podstawie pomiaru GPS lub pomiarów taśmą. Protokoły odbioru prac stanowić będą podstawę
do wystawienia faktury za wykonane przez Wykonawcę usługi;
ostateczna powierzchnia zabiegu koszenia może zostać pomniejszona
o powierzchnie:
•tzw. niedokosy,
•zakrzaczone i zadrzewione roślinnością uniemożliwiającą zastosowanie ko-siarki,
•podtopione,
•na których występują zwarte płaty dużych kęp turzycowych.
Wynagrodzenie, za wykonane zamówienia płatne będzie po jego odbiorze w terminie nie krótszym niż 14 dni ani dłuższym niż 30 dni.
Oświadczenie w przedmiocie terminu płatności wynagrodzenia wykonawca złoży w ofercie.
Wszystkie wyżej wymienione czynności muszą być wykonywane zgodnie z wymogami tzw. dobrej praktyki rolniczej.
Lokalizacja powierzchni: Łąki koszone w Nadleśnictwie Hajnówka, w ramach projektu: „Zarządzanie migracją żubra we wschodniej Polsce”
Lp. Lokalizacja Leśnictwo Pow. do koszenia [ha]
1 460Ai Sacharewo 2,10
2 460Af Sacharewo 0,10
3 460Ag Sacharewo 0,10
4 460Bf Sacharewo 0,12
5 460Bd Sacharewo 5,75
6 460Bg Sacharewo 1,13
7 459Bj Sacharewo 1,10
8 459Bg Sacharewo 0,77
9 459Bh Sacharewo 0,13
10 695Ab Słobódka 0,98
11 694Ba Słobódka 0,50
12 694Bb Słobódka 0,89
13 694Bc Słobódka 1,14
14 694Bd Słobódka 0,72
15 694Bl Słobódka 1,70
16 694Bm Słobódka 1,90
17 694Bk Słobódka 1,00
18 661Df Długi Bród 3,07
19 629Am Długi Bród 0,80
20 628Bi Długi Bród 0,70
21 628Db Długi Bród 3,60
22 661Bb Długi Bród 1,70
Razem (ha) 30,00
Zasady ogólne realizacji przedmiotu zamówienia.
1)Wykonawca będzie wykonywał przedmiot zamówienia na podstawie pisemnych zleceń przekazywanych przez Przedstawiciela Zamawiającego (dalej: „Zlecenie”).
2)Wykonawca będzie zobowiązany do uprzątnięcia z dróg, linii podziału powierzchniowego, rowów, itp. obiektów pozostałości po pracach związanych wykonaniem przed-miotu zamówienia oraz pozostałych odpadów po działalności własnej (śmieci, pustych opakowań, zużytych elementów maszyn, itp.).
3)Wykonawca ponosi odpowiedzialność za spowodowanie wszelkich uszkodzeń dróg dojazdowych do powierzchni i jest zobowiązany do ich naprawy, pod rygorem kary umownej.
4)Wykonawca zobowiązany jest do wyposażenia wszystkich maszyn, ciągników
i urządzeń pracujących na powierzchniach Nadleśnictwa Hajnówka w zestawy (sorbenty, maty sorpcyjne itp.) o chłonności umożliwiającej pochłonięcie rozlanego paliwa lub oleju oraz innych płynów technologicznych używanych w maszynach, ciągnikach i innych urządzeniach oraz użycia tych środków w sytuacjach wymagających zastosowania (awarie, naprawy, tankowania itp.) – w celu zapobieżenia skażeniu środowiska.
Zamawiający nie zastrzega obowiązku osobistego wykonania przez Wykonawcę kluczowych zadań dotyczących przedmiotu zamówienia. Wykonawca może powierzyć realizację elementów (części) przedmiotu zamówienia podwykonawcom. W przypadku zamiaru wykonania przedmiotu zamówienia z udziałem podwykonawców, wykonawca zobowiązany jest do wskazania w swojej ofercie części zamówienia (zakresów rzeczowych), których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, oraz podania nazw ewentualnych podwykonawców, jeżeli są już znani. Wskazanie takie należy umieścić w Ofercie. W przypadku braku wskazania w Ofercie podwykonawstwa Wykonawca będzie mógł wprowadzić podwykonawcę wyłącznie na warunkach określonych w umowie.
Powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom nie zwalnia Wykonawcy z odpowiedzialności za należyte wykonanie tego zamówienia.
Zamawiający będzie badać, czy nie zachodzą wobec podwykonawcy podstawy wykluczenia, które wskazano w SWZ. Wykonawca wraz z ofertą przedstawia oświadczenie dotyczące tego podwykonawcy i złoży podmiotowe środki dowodowe jego dotyczące.
Zasady zaangażowania podwykonawcy do wykonania zamówienia określa projekt umowy - załącznik do SWZ.

4.5.3.) Główny kod CPV: 77100000-1 - Usługi rolnicze

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 5

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 5

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 3

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 19440,00 PLN

6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 32400,00 PLN

6.4.) Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: 22647,60 PLN

6.5.) Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną: Nie

6.6.) Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową: Nie

SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA

7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie

7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:

7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: Adam Korch

7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 5432002971

7.3.3) Ulica: Witowo 28b

7.3.4) Miejscowość: Dubicze Cerkiewne

7.3.5) Kod pocztowy: 17-204

7.3.6.) Województwo: podlaskie

7.3.7.) Kraj: Polska

7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie

SEKCJA VIII UMOWA

8.1.) Data zawarcia umowy: 2026-06-29

8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 22647,60 PLN

8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej:

do 2026-09-21
2026-06-29 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi