Zakup stacji roboczych podstawowych SFF
NARODOWY BANK POLSKI
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2026/BZP 00319675
- Numer ogłoszenia
- 2026/BZP 00319675/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Delivery
- Opublikowano
- 2026-07-02 12:20
- Lokalizacja
- Warszawa, mazowieckie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-7922d8dc-abe3-496e-827d-548d1c0392b5
- Identyfikator
- 5250008198
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-02
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Wykonawcy
1 przyznane
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2026/BZP 00319675 z dnia 2026-07-02 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Dostawy
Zakup stacji roboczych podstawowych SFF
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: NARODOWY BANK POLSKI
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 000002223
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: ul. Świętokrzyska 11/21
1.5.2.) Miejscowość: Warszawa
1.5.3.) Kod pocztowy: 00-919
1.5.4.) Województwo: mazowieckie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL911 - Miasto Warszawa
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: DKRZ-WPI2@nbp.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.nbp.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://e-zamowienia.nbp.pl1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - osoba prawna, o której mowa w art. 4 pkt 3 ustawy (podmiot prawa publicznego)
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Inna działalność
polityka pieniężna
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Zakup stacji roboczych podstawowych SFF2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-7922d8dc-abe3-496e-827d-548d1c0392b5
2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00319675
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2026-07-02
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Nie
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Nie
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie negocjacji bez ogłoszenia na podstawie: art. 301 ust. 1 pkt 3 ustawy
3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
Pilna potrzeba zapewnienia stacji roboczych (komputerów stacjonarnych) wynika z konieczności umożliwienia NBP realizacji wymiany systemu telewizji dozorowanej, zapewnienia wymiany stacji roboczych zakwalifikowanych z podatnością bezpieczeństwa z uwagi na brak możliwości podniesienia wersji systemu operacyjnego do win 11 na dotychczas użytkowanych komputerach stacjonarnych. Zamawiane stacje robocze stanowią element zapewnienia bezpieczeństwa fizycznego kluczowych obiektów NBP zapewniających ochronę wartości pieniężnych (monety i banknoty) oraz stanowią część systemu cyberbezpieczeństwa Narodowego Banku Polskiego.
Ciąg dalszy uzasadnienia znajduje się w informacjach dodatkowych.
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: SEZ/DKRZ-WPI2-JR-241-0257/DIC/26
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.3.) Wartość zamówienia: 329000,00 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Dostawy
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest zakup stacji roboczych podstawowych SFF, w tym: 1) Dostawa stacji roboczych w maksymalnej ilości do 70 sztuk, w tym:
a) w ramach realizacji etapu pierwszego – podstawowego w ilości 50 sztuk;
b) w ramach realizacji etapu drugiego – opcjonalnego w maksymalnej ilości do 20 sztuk. 2) Dostawy stacji roboczych do siedziby Zamawiającego, będą realizowane w dwóch etapach:
a) etap pierwszy – podstawowy;
b) etap drugi – opcjonalny. Ostateczna ilość stacji roboczych zostanie określona przez Zamawiającego w Zleceniu Dostawy dotyczącym realizacji etapu drugiego – opcjonalnego.
4.5.3.) Główny kod CPV: 30200000-1 - Urządzenia komputerowe
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy
SEKCJA VI OFERTY
6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 4
6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 3
6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0
6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0
6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0
6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0
6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 350427,00 PLN
6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 419995,80 PLN
6.4.) Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: 350427,00 PLN
6.5.) Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną: Nie
6.6.) Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową: Nie
SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie
7.2.) Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy: Średni przedsiębiorca
7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:
7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: DECSOFT S.A.
7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 5210083578
7.3.4) Miejscowość: Warszawa
7.3.6.) Województwo: mazowieckie
7.3.7.) Kraj: Polska
7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Tak
7.4.1.) Informacja o częściach zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, oraz nazwy ewentualnych podwykonawców, jeżeli są już znani:
Nadzór nad realizacją dostaw
SEKCJA VIII UMOWA
8.1.) Data zawarcia umowy: 2026-06-30
8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 350427,00 PLN
8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej: 75 dni
SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
cd. uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia:- art. 301 ust. 1 pkt 3 Pzp, cyt.: Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, jeżeli: (…) 3) ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia, niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której wcześniej nie można było przewidzieć, nie można zachować terminów określonych dla trybu podstawowego; - art. 209 ust. 1 pkt 4 Pzp, cyt.: Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności: (…) 4) ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której wcześniej nie można było przewidzieć, nie można zachować terminów określonych dla przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem. Potrzeba udzielenia zamówienia niewynikająca z przyczyn lezących po stronie zamawiającego wynika stąd, że zamówienie było pierwotnie przedmiotem postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, jednak ze względu na fakt, że wykonawcy, którzy w poprzednim postępowaniu przetargowym złożyli oferty, wnosili środki ochrony prawnej (odwołania do Prezesa KIO) spowodowali wydłużenie postępowania o wiele miesięcy którego finalnym skutkiem było unieważnienie postępowania. . Na skutek wydłużenia się postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z przyczyn leżących po stronie wszystkich wykonawców biorących udział w postępowaniu, gdyż ci sami wykonawcy mocą swoich czynności (lub zaniechań) spowodowali konieczność odrzucenia ich ofert poprzez:
1) nie złożenie przedmiotowych środków dowodowych co skutkowało odrzucenie ofert na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 Pzp;
2) nie spełnienie warunków zamówienia określonych przez NBP w dokumentach zamówienia na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp;
3) zawarcie w ofercie rażąco niskiej ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia co skutkowało odrzucenie ofert na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp;
4) nie wyrażenie pisemnej zgody na wybór oferty wykonawcy po upływie terminu związania ofertą;
- co z mocy prawa determinowało ze strony NBP obowiązek odrzucenia wszystkich ofert a w konsekwencji unieważnienie postępowania na podstawie art. 255 pkt 2 Pzp. Uwzględnić należy także fakt, że w zakresie potrzeb NBP, dotyczących sprzętu komputerowego w tym stacji roboczych, w odniesieniu do których nie zachodzi przesłanka pilnej potrzeby udzielenia zamówienia, NBP prowadzi postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego. NBP określając zakres zamówienia objętego postępowaniem prowadzonym w trybie negocjacji bez ogłoszenia uwzględnił tezy uchwały KIO z dnia 26 marca 2026 r. KIO/KD/26 zgodnie z którą: Stosowanie trybu negocjacji bez ogłoszenia z powołaniem się na tę przesłankę powinno być ograniczone do minimalnego zakresu udzielanego zamówienia - niezbędnego do zabezpieczenia interesu zamawiającego, w szczególności uniknięcia negatywnych konsekwencji nieprzewidywalnych i zewnętrznych wobec zamawiającego zdarzeń poprzez pilne udzielenie zamówienia. Biorąc pod uwagę: 1) aktualny stan prawnym i faktyczny związany z terminem rozpatrywania odwołań przez KIO, jak również; 2) uwarunkowania gospodarcze i ekonomiczne, związane ze zmiennością cen na rynku pamięci i chipów wykorzystywanych w produkcji komputerów a w konsekwencji odmową zawierania przez Wykonawców umów na warunkach określonych w ofertach składanych w postępowaniach przetargowych - w odniesieniu do NBP zaistniały przesłanki udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, z przyczyn nieleżących po jego stronie i których nie mógł przewidzieć, a jednocześnie nie mógł zachować terminów określonych dla przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem oraz trybu podstawowego.
| 2026-07-02 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Dostawy |