Ochrona przyrody i bioróżnorodności w Gminie Miasteczko Śląskie
GMINA MIASTECZKO ŚLĄSKIE
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2026/BZP 00322755
- Numer ogłoszenia
- 2026/BZP 00322755/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Works
- Opublikowano
- 2026-07-03 13:18
- Lokalizacja
- Miasteczko Śląskie, śląskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-dc0411d3-fec4-456e-8d4c-8f9b539ff295
- Identyfikator
- 6452502967
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-02
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Oferenci
Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2026/BZP 00322755 z dnia 2026-07-03 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Ochrona przyrody i bioróżnorodności w Gminie Miasteczko Śląskie
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: GMINA MIASTECZKO ŚLĄSKIE
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 276258799
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: Rynek 8
1.5.2.) Miejscowość: Miasteczko Śląskie
1.5.3.) Kod pocztowy: 42-610
1.5.4.) Województwo: śląskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL228 - Bytomski
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: um@miasteczko-slaskie.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://miasteczko-slaskie.pl/
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-dc0411d3-fec4-456e-8d4c-8f9b539ff2951.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Ochrona przyrody i bioróżnorodności w Gminie Miasteczko Śląskie2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-dc0411d3-fec4-456e-8d4c-8f9b539ff295
2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00322755
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2026-07-03
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2026/BZP 00055590/06/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.1.4 Ochrona przyrody i bioróżnorodności w Gminie Miasteczko Śląskie
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Tak
2.12.) Nazwa projektu lub programu:
Projekt pn.: „Ochrona przyrody i bioróżnorodności w Gminie Miasteczko Śląskie” nr FESL.02.14.IZ.01-0D8D/24-001, Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego), Priorytet: FESL.02.00-Fundusze Europejskie na zielony rozwój, Działanie: FESL.02.14-Ochrona przyrody i bioróżnorodność, nabór nr FESL.02.14 IZ.01-158/24.2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00292991
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie: art. 305 pkt 2 ustawy
3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
Uzasadnieniem są przesłanki opisane poniżej, a dot. nieskuteczności dwóch postępowań prowadzonych uprzednio w trybie podstawowym.
Pierwsze postępowanie o udzielenie zp Zamawiający ogłosił w dn. 5.03.26 r.
W dniu składania ofert 20.03.26 r. została złożona tylko jedna oferta Wykonawcy ANW Spółka z o.o. z siedzibą w Goczałkowicach-Zdroju.
Z. po zapoznaniu się z pśd złożonymi w dn. 31.03.26 r. przez W. ANW Spółka z o.o. ustalił m.in., że W. po terminie składania ofert złożył:
• pismo z dn. 31.03.26 r., w którym wyjaśnił, iż omyłkowo nie przedłożył razem z ofertą oświadczenia podmiotu trzeciego DOMEL Iwona Dołżycka,
• oświadczenie podmiotu trzeciego składane na podst. art. 125 ust. 1 ustawy Pzp,
• protokół zdawczo-odbiorczy nr 1/2025 z dn. 25.08.25 r.,
• protokół zdawczo-odbiorczy nr 1/2022 z dn. 28.02.22 r.,
• wykaz usług, w którym W. podał usługi z zakresu sporządzenia projektu budowlanego przez podmiot trzeci.
Ciąg dalszy w sekcji VI Informacje dodatkowe.
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: IZP.271.6.2026
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.3.) Wartość zamówienia: 381982,07 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Przedmiotem zamówienia jest realizacja w formule „zaprojektuj i wybuduj” zadania pn.: „Ochrona przyrody i bioróżnorodności w Gminie Miasteczko Śląskie”. W ramach realizacji przedsięwzięcia zakłada się kompleksowe zagospodarowanie zbiornika wodnego „Zandka” w Miasteczku Śląskim, przy uwzględnieniu aspektów ekologicznych i uwarunkowań przyrodniczych dla poszczególnych grup organizmów wodnych i związanych z wodami. Inwestycja obejmuje szereg działań, których celem jest stworzenie harmonijnego środowiska, sprzyjającego lokalnej faunie i florze.
Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia został zawarty w Programie Funkcjonalno-Użytkowym dla projektu pn.: „Ochrona przyrody i bioróżnorodności w Gminie Miasteczko Śląskie” wraz z szacunkowym zestawieniem robót, opracowanym przez WCI TECHNOLOGIE Sp. z o.o., stanowiącym załącznik nr 7 do zaproszenia.
I. Przedmiotem zamówienia jest:
1) świadczenie usług projektowych polegających na:
a) sporządzeniu kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, kierując się Programem Funkcjonalno-Użytkowym, którego rozwiązania zostaną dostosowane do obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i otrzymanych warunków technicznych, a także opracowaniu wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę.
Jeżeli w toku sporządzania dokumentacji projektowej warunki gruntowo wodne uniemożliwią posadowienie niektórych obiektów, Zamawiający dopuszcza niewielkie zmiany w planie zagospodarowania;
b) sporządzeniu inwentaryzacji dendrologicznej (w ramach etapu projektowania),
c) dokonaniu w imieniu Zamawiającego wszelkich wymaganych uzgodnień technicznych i formalno-prawnych oraz uzyskanie w imieniu i na rzecz Zamawiającego wymaganych pozwoleń,
d) sprawowaniu nadzoru autorskiego w trakcie realizacji robót w zakresie określonym przepisami ustaw o ochronie środowiska, w szczególności: ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 647 z późn. zm.), ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (t.j. Dz.U. z 2026 r., poz. 13), ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1580 z późn. zm.),
e) sprawowaniu nadzoru przyrodniczego przez ichtiologa w trakcie realizacji procesu oczyszczania zbiornika lub wybranej strefy w zbiorniku (bioremediacji);
2) wykonanie robót budowlanych - zakres robót należy wykonać w oparciu o wykonaną dokumentację projektową, po jej uprzednim uzgodnieniu z Zamawiającym i zatwierdzeniu, zgodnie z Programem Funkcjonalno-Użytkowym dla projektu pn.: „Ochrona przyrody i bioróżnorodności w Gminie Miasteczko Śląskie”.
3) Zgodnie z treścią Programu Funkcjonalno-Użytkowego dobór roślinności oraz segmentów zagospodarowania terenu musi zostać wykonany przez podmiot wyspecjalizowany w projektowaniu terenów zieleni, w szczególności obszarów wodnych i przywodnych (tj. osobę spełniającą warunki określone w rozdziale VIII pkt 3.4 ppkt 2) lit. b) niniejszego zaproszenia).
Dobór gatunkowy powinien uwzględniać:
- warunki gruntowo-wodne, w tym okresowe podtopienia i wahania poziomu wody,
- podział na strefy roślinne (roślinność zanurzona, pływająca, szuwarowa, przybrzeżna),
- funkcję retencyjną i biologiczną (filtracja zanieczyszczeń, stabilizacja skarp, ochrona przed erozją),
- eliminację gatunków inwazyjnych,
- dostosowanie do lokalnych warunków klimatycznych,
- bezpieczeństwo użytkowników.
Wykonawca zobowiązany jest do przedłożenia projektu nasadzeń obejmującego część opisową, rysunkową, zestawienie ilościowe oraz specyfikację jakościową materiału roślinnego.
II. W ramach zamówienia należy także:
1) w czasie projektowania raportować Zamawiającemu w okresach miesięcznych o postępach prac projektowych, do 3. dnia każdego miesiąca kalendarzowego według stanu na ostatni dzień miesiąca poprzedniego;
2) przekazać Zamawiającemu egzemplarz kompletnej i zatwierdzonej przez Starostę Tarnogórskiego dokumentacji projektowej i ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę dla inwestycji jeśli będzie wymagana lub zaświadczenie Starosty Tarnogórskiego o niewniesieniu sprzeciwu do zgłoszenia robót budowlanych;
3) wykonać dokumentację geodezyjną zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej (łącznie z naniesieniem zmian do zasobów mapowych), sporządzoną przez osobę wykonującą samodzielnie funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii oraz posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe, w 2. egzemplarzach;
4) wznowić znaki geodezyjne w przypadku ich zniszczenia, uszkodzenia lub przesunięcia w trakcie prowadzonych robót;
5) wykonać dokumentację powykonawczą w 2. egzemplarzach;
6) po zakończeniu inwestycji uporządkować plac budowy i tereny przyległe wykorzystywane dla potrzeb budowy.
4.5.3.) Główny kod CPV: 45000000-7 - Roboty budowlane
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
71220000-6 - Usługi projektowania architektonicznego
79421200-3 - Usługi projektowe inne niż w zakresie robót budowlanych
71240000-2 - Usługi architektoniczne, inżynieryjne i planowania
71221000-3 - Usługi architektoniczne w zakresie obiektów budowlanych
71320000-7 - Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania
45111200-0 - Roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne
45111291-4 - Roboty w zakresie zagospodarowania terenu
45200000-9 - Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej
45222000-9 - Roboty budowlane w zakresie robót inżynieryjnych, z wyjątkiem mostów, tuneli, szybów i kolei podziemnej
71242000-6 - Przygotowanie przedsięwzięcia i projektu, oszacowanie kosztów
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 8 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Zgodnie z dyspozycją art. 255 pkt 8) ustawy Prawo zamówień publicznych postępowanie o udzielenie zamówienia unieważnia się, jeżeli w trybie zamówienia z wolnej ręki negocjacje nie doprowadziły do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.Zamawiający postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 305 pkt 2) ustawy Prawo zamówień publicznych wszczął w dniu 16.06.2026 r. wysyłając zaproszenie do negocjacji Wykonawcy Fiori Spółka z o.o. z siedzibą w Tarnowskich Górach przy ul. Gliwickiej 213. Termin i miejsce negocjacji wyznaczono na dzień 02.07.2026 r. godz. 10:00 w siedzibie Zamawiającego.
W dniu 30.06.2026 r., godz. 15:48 wiadomością elektroniczną e-mail zaproszony do negocjacji Wykonawca Fiori Spółka z o.o. za pismem z dnia 25.06.2026 r. złożył Zamawiającemu oświadczenie, iż po analizie zakresu rzeczowego przedmiotowego zamówienia nie przystąpi do negocjacji. Decyzja Wykonawcy wynikła z faktu, iż zakres prac odpowiadający profilowi działalności spółki stanowi jedynie niewielką część całego zamówienia, natomiast zasadnicza część zadania obejmuje specjalistyczne roboty i usługi wykraczające poza zakres podstawowej działalności Wykonawcy.
W dniu 02.07.2026 r., mimo iż zaproszenie do negocjacji zostało skierowane do jego zwycięzcy, Wykonawca Fiori Spółka z o.o. nie przybył do Zamawiającego na negocjacje. Tym samym Zamawiający nie miał możliwości spełnić swoją powinność podjęcia negocjacji z zaproszonym do negocjacji Wykonawcą i lojalnego ich prowadzenia w celu zawarcia oznaczonej w zaproszeniu umowy.
Negocjacje nie doprowadziły do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, gdyż zaproszenie do negocjacji nie spotkało się z odpowiedzią zaproszonego Wykonawcy. Tym samym niedojście do skutku zawarcia zamierzonej umowy z Wykonawcą uzasadnia samo przez się unieważnienie przedmiotowego postępowania.
| 2026-07-03 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane |