„Dostawa i montaż magazynów energii do 7 budynków użyteczności publicznej”
GMINA OZIMEK
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2026/BZP 00334541
- Numer ogłoszenia
- 2026/BZP 00334541/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Delivery
- Opublikowano
- 2026-07-10 07:32
- Lokalizacja
- Ozimek, opolskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-107c9841-ea52-4b9f-940e-02b6a8632eb8
- Identyfikator
- 9910325175
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-02
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Oferenci
Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2026/BZP 00334541 z dnia 2026-07-10 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Dostawy
„Dostawa i montaż magazynów energii do 7 budynków użyteczności publicznej”
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: GMINA OZIMEK
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 531413202
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: ul. ks. Jana Dzierżona 4B
1.5.2.) Miejscowość: Ozimek
1.5.3.) Kod pocztowy: 46-040
1.5.4.) Województwo: opolskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL524 - Opolski
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: sekretariat@ugim.ozimek.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.ozimek.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://gminaozimek.ezamawiajacy.pl/pn/ozimek/demand/298793/notice/public/details1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
„Dostawa i montaż magazynów energii do 7 budynków użyteczności publicznej”2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-107c9841-ea52-4b9f-940e-02b6a8632eb8
2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00334541
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2026-07-10
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2026/BZP 00032689/06/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.2.7 Dostawa i montaż magazynów energii do 7 budynków użyteczności publicznej
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00303851/01
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: ZZP.271.12.2026.KM
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.3.) Wartość zamówienia: 283200 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Dostawy
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
„Dostawa i montaż magazynów energii do 7 budynków użyteczności publicznej”
1. Zakres prac obejmuje wykonanie dostawy i montażu magazynów energii elektrycznej wraz z dostawą falowników hybrydowych i wymianą obecnie zabudowanych falowników dla 7 budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Ozimek zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz wytycznymi producentów urządzeń. Urządzenia mają zapewnić funkcjonalność zgodną z wymaganiami ochrony ludności.
2. Zadanie dofinansowane w ramach krajowego „Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej 2025-2026”, zadanie o nazwie: doposażenie magazynu, obszar 2: zabezpieczenie logistyczne i zapewnienie ciągłości dostaw, dział: uzupełnienie zasobów i infrastruktury niezbędnej do realizacji zadań OLiOC.
3. Zakres zamówienia obejmuje w szczególności:
a) Dostawę, montaż i uruchomienie magazynów energii o parametrach technicznych zgodnych z wymaganiami Zamawiającego w lokalizacjach:
1) ul. Księdza Kałuży 13, 46-040 Ozimek
2) ul. Fabryczna 2, 46-040 Dylaki
3) ul. Ks. M. Senfta 2, 46-040 Krasiejów
4) ul. Tartaczna 1, 46-040 Grodziec
5) ul. Opolska 1, 46-042 Szczedrzyk
6) ul. Daniecka 12A, 46-040 Ozimek
7) ul. Powstańców Śl. 17, 46-040 Antoniów
wraz z ich podłączeniem do istniejących instalacji fotowoltaicznych.
b) Demontaż istniejących falowników, dostawa i montaż falowników hybrydowych, umożliwiające współpracę z magazynami energii oraz zainstalowanymi instalacjami PV, wraz z konfiguracją i optymalizacją pracy systemu.
c) Prowadzenie dokumentacji związanej z realizacją zamówienia, w tym schematów powykonawczych, instrukcji obsługi, protokołów odbioru, dokumentacji powykonawczej zgodnej z wymogami prawa energetycznego i OSD (Tauron).
d) Przygotowanie i złożenie aktualizacji zgłoszeń ZM przyłączenia mikroinstalacji wraz z aktualizacją danych dotyczących zamontowanych magazynów energii na formularzu właściwym dla OSD.4. Wykonawca jest zobowiązany do spełnienia warunków dotyczących zatrudniania osób na umowę o pracę przy wykonywaniu przedmiotu zamówienia określonych szczegółowo w umowie i szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia, o którym mowa w punkcie powyżej.
5. Zamawiający nie określa kluczowych części zamówienia, które mają być wykonane przez Wykonawcę.
6. W przypadku zastosowania materiałów, urządzeń, wyrobów lub rozwiązań równoważnych, Wykonawca zobowiązany jest do ich wskazania w ofercie oraz do złożenia wraz z ofertą kart technicznych lub innych dokumentów potwierdzających, że oferowane rozwiązania równoważne spełniają wymagania Zamawiającego opisane w przedmiocie zamówienia. Rozwiązania równoważne muszą posiadać parametry techniczno-eksploatacyjno-montażowe nie gorsze jak uzyskane poprzez realizację według wskazań projektanta oraz pod warunkiem, że ich zastosowanie nie spowoduje konieczności dokonania zmian rozwiązań zawartych w dokumentacji, a także zostanie zatwierdzone przez przedstawicieli Zamawiającego.
7. Jeżeli Zamawiający nie podaje minimalnych parametrów, które by tę równoważność potwierdzały – Wykonawca obowiązany jest zaoferować produkt o właściwościach zbliżonych, nadający się funkcjonalnie do zapotrzebowanego zastosowania.
8. Zgodnie z art. 101 ust. 5 ustawy Pzp Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywane przez Zamawiającego, jest obowiązany wykazać, że oferowane przez niego dostawy, usługi lub roboty budowlane spełniają wymagania określone przez Zamawiającego. Decyzję czy zaoferowany materiał, urządzenie lub wyrób jest zgodny z wymaganiami SWZ lub równoważny z materiałem, urządzeniem lub wyrobem wskazanym w SWZ podejmą przedstawiciele Zamawiającego po przedłożeniu przez Wykonawcę informacji o materiale, urządzeniu lub wyrobie wraz z odpowiednimi katalogami, certyfikatami i próbkami, o ile takie są wymagane w SWZ.
9. Zamawiający zastrzega sobie prawo zasięgnięcia opinii specjalisty na temat oferowanych materiałów lub urządzeń. Opinia ta może stanowić podstawę do podjęcia przez Zamawiającego decyzji o przyjęciu materiałów lub urządzeń równoważnych albo odrzuceniu oferty z powodu braku równoważności.
10. Zamawiający nie przewiduje:
a) wizji lokalnej,
b) zebrania wykonawców.
11. Zamawiający przewiduje unieważnienie postępowania, jeśli środki publiczne, które zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia nie zostały przyznane.
4.5.3.) Główny kod CPV: 31154000-0 - Bezprzestojowe źródła energii
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
31170000-8 - Transformatory
45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 6 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
UZASADNIENIE PRAWNE Postępowanie zostało unieważnione na podstawie art. 255 pkt 6 Pzp, zgodnie z którym Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. Dla zastosowania art. 255 pkt 6 Pzp konieczne jest spełnienie trzech przesłanek: (1) wystąpienie wady postępowania, (2) jej nieusuwalności, (3) związku tej wady z niemożnością zawarcia niepodlegającej unieważnieniu umowy (art. 457 ust. 1 Pzp). Wszystkie te przesłanki zostały spełnione w niniejszym postępowaniu. UZASADNIENIE FAKTYCZNE 1. Wystąpienie wady postępowania W przedmiotowym postępowaniu doszło do rażącego naruszenia przepisów ustawy Pzp oraz przepisów odrębnych na etapie przygotowania dokumentacji zamówienia: Naruszenie art. 16 oraz art. 99 ust. 4 Ustawy Pzp: Zamawiający określił parametry pojemności i mocy magazynów energii w sposób sztywny (dokładnie 20 kWh i 30 kWh). Brak dopuszczenia wartości minimalnych lub widełek tolerancji doprowadził do nieuzasadnionego ograniczenia rynku i uniemożliwił złożenie ofert równoważnych. Naruszenie przepisów Prawa budowlanego oraz o ochronie przeciwpożarowej: Zamawiający pominął w opisie przedmiotu zamówienia (OPZ) i wycenie obowiązek przygotowania dokumentacji projektowej, zgłoszenia robót budowlanych oraz uzyskania uzgodnień z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. Wymogi te są obligatoryjne dla magazynów o pojemności 30 kWh. Naruszenie art. 433 pkt 4 Ustawy Pzp: Wyznaczony termin realizacji zadania (do dnia 30 sierpnia 2026 r.) jest obiektywnie nierealny. Czas ten uniemożliwia łączne przeprowadzenie procedur administracyjnych (uzgodnienia, zgłoszenia budowlane) oraz wykonanie montażu urządzeń w 7 budynkach użyteczności publicznej. 2. Nieusuwalność wady Wskazane nieprawidłowości mają charakter permanentny i definitywny: Powstały one w Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ), a wada ujawniła się po upływie terminu składania ofert. Na obecnym etapie procedury, zgodnie z przepisami Ustawy Pzp, Zamawiający nie posiada żadnych instrumentów prawnych pozwalających na modyfikację SWZ, zmianę OPZ czy wydłużenie terminu realizacji. Żadne czynności naprawcze nie mogą zostać podjęte w ramach tego postępowania bez naruszenia integralności złożonych ofert. 3. Związek z niemożnością zawarcia niepodlegającej unieważnieniu umowy (art. 457 ust. 1 pkt 1 Pzp) Występujące wady proceduralne przekładają się bezpośrednio na wadliwość przyszłego stosunku zobowiązaniowego: kontynuowanie postępowania i wybór oferty doprowadziłyby do zawarcia kontraktu na warunkach rażąco naruszających zasady uczciwej konkurencji. Umowa zawarta w wyniku postępowania, w którym uchybiono zasadom opisu przedmiotu zamówienia i ograniczono krąg wykonawców w oparciu o regulację art. 457 ust. 1 pkt 1 Ustawy Pzp, ponieważ uniemożliwia to realizację głównego celu zamówień publicznych – czyli zawarcia trwałej i ważnej umowy – Zamawiający jest zobligowany zakończyć procedurę na obecnym etapie.SEKCJA VI OFERTY
6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0
6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0
| 2026-07-10 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Dostawy |