„PRZYGOTOWANIE, DOSTAWA I WYDAWANIE POSIŁKÓW DLA UCZNIÓW SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI ZLOKALIZOWANYCH NA TERENIE GMINY KOSAKOWO”
GMINA KOSAKOWO
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2026/BZP 00346511
- Numer ogłoszenia
- 2026/BZP 00346511/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Services
- Opublikowano
- 2026-07-16 12:23
- Lokalizacja
- Kosakowo, pomorskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-db315c48-fc56-4260-9162-e1e96e3bf46a
- Identyfikator
- 5861023761
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-02
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Wykonawcy
2 przyznane
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2026/BZP 00346511 z dnia 2026-07-16 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
„PRZYGOTOWANIE, DOSTAWA I WYDAWANIE POSIŁKÓW DLA UCZNIÓW SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI ZLOKALIZOWANYCH NA TERENIE GMINY KOSAKOWO”
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: GMINA KOSAKOWO
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 000531708
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: ul. Żeromskiego 69
1.5.2.) Miejscowość: Kosakowo
1.5.3.) Kod pocztowy: 81-198
1.5.4.) Województwo: pomorskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL634 - Gdański
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: ZAMOWIENIA@KOSAKOWO.PL
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.gminakosakowo.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://platformazakupowa.pl/transakcja/11508761.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Tak
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
„PRZYGOTOWANIE, DOSTAWA I WYDAWANIE POSIŁKÓW DLA UCZNIÓW SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI ZLOKALIZOWANYCH NA TERENIE GMINY KOSAKOWO”2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-db315c48-fc56-4260-9162-e1e96e3bf46a
2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00346511
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2026-07-16
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2025/BZP 00044461/24/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.3.12 „PRZYGOTOWANIE, DOSTAWA I WYDAWANIE POSIŁKÓW DLA UCZNIÓW SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI ZLOKALIZOWANYCH NA TERENIE GMINY KOSAKOWO”
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2025/BZP 00358306
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: ZP.271.25.2025
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi
Część 1
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Przedmiotem zamówienia jest przygotowanie, dostawa i wydawanie posiłków dla uczniów wszystkich szkół podstawowych na terenie Gminy Kosakowo.CZĘŚĆ 1: PRZYGOTOWANIE, DOSTAWA I WYDAWANIE POSIŁKÓW DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
2. Zakres części 1 zamówienia obejmuje:
a) Zakres zamówienia podstawowy
Przewidywana ilość posiłków dostarczonych do szkół dla uczniów klas I – VIII, wyniesie dla zamówienia podstawowego w okresie od 02.09.2025 r. do 16.01.2026 r. – 52 030 porcji,
b) Prawo opcji
Obejmuje przedłużenie okresu obowiązywania umowy dla części 1 po zakończeniu realizacji zamówienia dla zakresu podstawowego na okres dodatkowy od dnia 19.01.2026 r. do dnia 25.06.2026 r. - przewidywana ilość posiłków we wskazanym okresie wyniesie: 53 906 porcji.
3. Wykonawca ma obowiązek przygotowywania i dostarczenia:
1) dwudaniowych obiadów dla uczniów z klas I-VIII gminy Kosakowo, zwanych dalej posiłkami,
4. W roku szkolnym 2024/2025 liczba dzieci korzystających z posiłków szkolnych wynosiła około 550 uczniów w klasach I-VIII . W roku szkolnym 2025/2026 szacuje się, że będzie to około 605 uczniów klas I-VIII. Zamawiający zastrzega, że podana ilość posiłków jest wartością szacunkową i może ulec zmniejszeniu lub zwiększeniu (o około 20%), w zależności od faktycznego zapotrzebowania.
4.5.3.) Główny kod CPV: 55321000-6 - Usługi przygotowywania posiłków
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
55524000-9 - Usługi dostarczania posiłków do szkół
4.5.5.) Wartość części: 1059355,00 PLN
Część 2
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Przedmiotem zamówienia jest przygotowanie, dostawa i wydawanie posiłków dla przedszkoli publicznych na terenie Gminy Kosakowo.CZĘŚĆ 2: PRZYGOTOWANIE, DOSTAWA I WYDAWANIE POSIŁKÓW DLA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH DO PRZEDSZKOLI
2. Zakres części 2 zamówienia obejmuje:
a) Zakres zamówienia podstawowy
Przewidywana ilość posiłków dostarczonych do przedszkoli, wyniesie dla zamówienia podstawowego w okresie od 01.09.2025 r. do dnia 16.01.2026 r. – 68 600 porcji,
b) Prawo opcji
Obejmuje przedłużenie okresu obowiązywania umowy dla części 2 po zakończeniu realizacji zamówienia dla zakresu podstawowego na okres dodatkowy od dnia 19.01.2026 r. do dnia 25.06.2026 r. - przewidywana ilość posiłków we wskazanym okresie wynosi: 77 000 porcji.
3. Wykonawca ma obowiązek przygotowywania i dostarczenia posiłków (tj. śniadanie, drugie śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek) dla wszystkich przedszkolaków Gminy Kosakowo.
4. W roku szkolnym 2024/2025 liczba dzieci korzystających z posiłków szkolnych wynosiła:
około 620 dzieci w przedszkolach. W roku szkolnym 2025/2026 szacuje się, że będzie to około 700 dzieci z przedszkoli. Zamawiający zastrzega, że podana ilość posiłków jest wartością szacunkową i może ulec zmniejszeniu lub zwiększeniu (o około 20%), w zależności od faktycznego zapotrzebowania.
4.5.3.) Główny kod CPV: 55321000-6 - Usługi przygotowywania posiłków
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
55524000-9 - Usługi dostarczania posiłków do szkół
4.5.5.) Wartość części: 2184000,00 PLN
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
Część 1
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 1)
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 5 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
W dniu 01 sierpnia 2025 r. Zamawiający wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone w trybie art. 275 pkt 1 w zw. z art. 359 pkt 2 ustawy PZP o numerze referencyjnym ZP.271.25.2025 pn.: „PRZYGOTOWANIE, DOSTAWA I WYDAWANIE POSIŁKÓW DLA UCZNIÓW SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI ZLOKALIZOWANYCH NA TERENIE GMINY KOSAKOWO”.
W toku prowadzonego postępowania dla części 1 wniesione zostało odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, co – stosownie do przepisów ustawy Pzp – skutkowało niemożnością zawarcia umowy do czasu jego prawomocnego rozstrzygnięcia. Postępowanie odwoławcze uległo znacznemu przedłużeniu, co w konsekwencji uniemożliwiło zawarcie umowy w pierwotnie zakładanym terminie.
W celu zapewnienia ciągłości realizacji świadczeń Zamawiający zmuszony był do zawarcia umowy w trybie zamówienia z wolnej ręki, jako rozwiązania tymczasowego – przy czym zarówno okres jej obowiązywania, jak i pierwotnie zakładany termin realizacji zamówienia objętego niniejszym postępowaniem, uległy upływowi.
Usługa żywienia uczniów ma charakter ciągły i nieprzerwany oraz pozostaje bezpośrednio związana z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci, a także realizacją ustawowych obowiązków Zamawiającego jako organu prowadzącego placówki oświatowe. Przerwanie jej świadczenia jest niedopuszczalne.
W związku z zaistniałą sytuacją oraz koniecznością zapewnienia stabilnego i długofalowego zabezpieczenia realizacji usługi Zamawiający wszczął nowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, uwzględniające aktualne potrzeby organizacyjne i czasowe. Wyrokiem z dnia 12 stycznia 2026 r., sygn. akt 5280/25, Krajowa Izba Odwoławcza nakazała Zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz powtórzenie czynności badania i oceny ofert.
W obecnym stanie faktycznym pierwotny harmonogram realizacji zamówienia utracił aktualność, a okres, którego dotyczyło świadczenie upłynął. Doszło również do zmiany rzeczywistych potrzeb czasowych Zamawiającego, wobec czego zawarcie umowy w ramach niniejszego postępowania prowadziłoby do realizacji zamówienia w warunkach nieodpowiadających aktualnemu interesowi publicznemu. Kontynuowanie postępowania skutkowałoby zawarciem umowy w oderwaniu od pierwotnych założeń czasowych i organizacyjnych, co pozostawałoby w sprzeczności z zasadą racjonalnego i efektywnego wydatkowania środków publicznych.
Zaistniała zmiana okoliczności ma charakter istotny, gdyż dotyczy możliwości i zasadności wykonania zamówienia w pierwotnie planowanym zakresie czasowym, ma charakter obiektywny, ponieważ wynika z przedłużającej się procedury odwoławczej pozostającej poza bezpośrednim wpływem Zamawiającego, a także była niemożliwa do przewidzenia na etapie wszczęcia postępowania.
W realiach niniejszej sprawy interes publiczny należy utożsamiać z zapewnieniem nieprzerwanego żywienia uczniów, zagwarantowaniem stabilności organizacyjnej jednostek objętych zamówieniem, racjonalnym i efektywnym wydatkowaniem środków publicznych oraz uniknięciem zawarcia umowy, której wykonanie nie odpowiada aktualnym potrzebom Zamawiającego.
W realiach niniejszej sprawy wszystkie przesłanki zastosowania art. 255 pkt 5 ustawy Pzp zostały spełnione łącznie:
• zmiana okoliczności ma charakter istotny – dotyczy utraty aktualności harmonogramu i okresu realizacji zamówienia,
• ma charakter obiektywny i niezależny od Zamawiającego – wynika z przedłużającego się postępowania odwoławczego,
• była niemożliwa do przewidzenia na etapie wszczęcia postępowania,
• powoduje, że zawarcie umowy nie leży w interesie publicznym, gdyż prowadziłoby do realizacji zamówienia niedostosowanego do aktualnych potrzeb oraz naruszenia zasady efektywności wydatkowania środków publicznych.
| 2026-07-16 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi |