Aktualizacja baz danych EGiB o dane w zakresie budynków, lokali i użytków gruntowych oraz baz danych: BDOT500 i GESUT dla obrębów ewidencyjnych Cząstkowice i Czudowice, gmina Roźwienica.

POWIAT JAROSŁAWSKI

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2026/BZP 00355314
Numer ogłoszenia
2026/BZP 00355314/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Services
Opublikowano
2026-07-22 10:31
Lokalizacja
Jarosław, podkarpackie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-114513a5-4112-4e39-9c28-dab78c895b5b
Identyfikator
7922033661
Ostatnia aktualizacja
2026-08-02

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Usługi inżynieryjne naukowe i techniczneUsługi topograficzneUsługi sporządzania mapUsługi badań katastralnychUsługi pomiaroweUsługi przygotowywania danychUsługi gromadzenia oraz scalania danych

Wykonawcy

1 przyznane

TOMASZ PRZESZŁOWSKIPrzeworsk, PL · lot 0
82 000 PLN

Oferenci

Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2026/BZP 00355314 z dnia 2026-07-22

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Aktualizacja baz danych EGiB o dane w zakresie budynków, lokali i użytków gruntowych oraz baz danych: BDOT500 i GESUT dla obrębów ewidencyjnych Cząstkowice i Czudowice, gmina Roźwienica.

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: POWIAT JAROSŁAWSKI

1.3.) Oddział zamawiającego: Starostwo Powiatowe w Jarosławiu

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 650900306

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: ul. Jana Pawła II 17

1.5.2.) Miejscowość: Jarosław

1.5.3.) Kod pocztowy: 37-500

1.5.4.) Województwo: podkarpackie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL822 - Przemyski

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: inwest@powiat.jaroslaw.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://bip.jaroslawski.pl/

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://platformazakupowa.pl/pn/powiat_jaroslawski/proceedings

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Aktualizacja baz danych EGiB o dane w zakresie budynków, lokali i użytków gruntowych oraz baz danych: BDOT500 i GESUT dla obrębów ewidencyjnych Cząstkowice i Czudowice, gmina Roźwienica.

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-114513a5-4112-4e39-9c28-dab78c895b5b

2.5.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00355314

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2026-07-22

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2026/BZP 00043307/03/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.3.4 Modernizacja oraz aktualizacja bazy danych EGiB oraz utworzenie baz danych BDOT500 i GESUT

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2026/BZP 00295929

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: ZP.272.12.2026

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Tak

4.3.1) Wartość zamówienia stanowiącego przedmiot tego postępowania (bez VAT): 89430,89 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi

Część 1

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

1. Przedmiotem niniejszego zamówienia są usługi geodezyjno-kartograficzno-informatyczne polegające na wykonaniu prac związanych z aktualizacją baz danych ewidencji gruntów i budynków (EGiB) o dane w zakresie budynków, lokali i użytków gruntowych oraz aktualizacją powiatowych baz danych BDOT500 i GESUT, zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa i modelami.
2. Przedmiot niniejszego zamówienia został podzielony na 2 Części.
3. Część nr 1 zamówienia pod nazwą: „Aktualizacja bazy danych ewidencji gruntów i budynków o dane w zakresie budynków, lokali i użytków gruntowych oraz baz danych: BDOT500 i GESUT dla obrębu ewidencyjnego Cząstkowice, gmina Roźwienica” swoim zakresem obejmuje:
1) aktualizację, uzupełnienie oraz dostosowanie danych ewidencyjnych, zawartych w bazie danych ewidencji gruntów i budynków, do wymogów rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 219, z późn. zm.) w zakresie danych geometrycznych i opisowych budynków, lokali i użytków gruntowych;
2) aktualizację baz danych BDOT500 i GESUT w związku z poprawą geometrii budynków oraz elementów związanych z budynkami, a także kwalifikacją budynków do właściwych baz danych;
3) przygotowanie przez Wykonawcę plików w formacie GML do aktualizacji baz danych EGiB, BDOT500 i GESUT.
4. Ilościowy i jakościowy zakres prac geodezyjno - kartograficzno - informatycznych będących przedmiotem Część nr 1 zamówienia oraz założenia techniczne i warunki ich wykonania zawiera Opis przedmiotu Części nr 1 zamówienia - WT Cząstkowice, stanowiący Załącznik Nr 1.1 do SWZ.
5. Wykonawca będzie zobowiązany:
1) udzielić Zamawiającemu na wykonany przedmiot Części nr 1 zamówienia (wykonane usługi geodezyjno – kartograficzne – informatyczne) rękojmi i gwarancji jakości na okres zadeklarowany przez Wykonawcę w złożonej ofercie, liczony od dnia odbioru całości przedmiotu zamówienia bez zastrzeżeń, który nie może być krótszy niż 36
2) ponieść wszelkie koszty niezbędne do należytego wykonania zamówienia / umowy, w tym wszelkie opłaty związane z wykonaniem umowy, uprzednio nieprzewidziane, a wynikłe w trakcie lub w wyniku realizacji zamówienia / umowy.
6. Wykonawca zobowiązany będzie wykonać przedmiot Części nr 1 zamówienia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, postanowieniami SWZ, zapisami własnej oferty oraz warunkami szczegółowo określonymi postanowieniami Projektu umowy, stanowiącego Załącznik Nr 8.1 do SWZ.
7. UWAGA: W przypadku zastosowania w opisie przedmiotu Części nr 1 zamówienia nazw własnych produktów lub wyrobów, producentów, marek lub znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu służy tylko i wyłącznie określeniu parametrów zamawianych dostaw, usług lub robót budowlanych albo produktów lub wyrób, standardów jakościowych, technicznych i funkcjonalnych oraz doprecyzowaniu opisu przedmiotu zamówienia, a nie wyłonieniu lub preferowaniu konkretnego produktu lub wyrobu, producenta czy dostawcy.
Zamawiający dopuszcza składanie ofert równoważnych. Ofertą równoważną jest przedmiot (produkt lub wyrób) o takich samych lub lepszych parametrach funkcjonalnych, technicznych i jakościowych, spełniający minimalne parametry określone lub opisane przez Zamawiającego w dokumentach opisujących przedmiot zamówienia za pomocą nazw własnych produktów lub wyrobów, producentów, marek lub znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu.
W przypadku, gdy w opisie przedmiotu zamówienia znajdą się odniesienia do norm, ocen technicznych, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych, o których mowa w art. 101 ust. 1 pkt 2) oraz ust. 3 ustawy Pzp, Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym. Zamawiający informuje, że w przypadku ewentualnego zastosowania w opisie przedmiotu zamówienia znaku towarowego, za ofertę równoważną uznaje się ofertę spełniającą indywidualnie parametry wskazanego produktu lub wyrobu określone przez jego producenta. Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywanym przez Zamawiającego, obowiązany jest wykazać, że oferowany przez niego przedmiot (produkt lub wyrób) spełnia wymagania określone przez Zamawiającego. W takim wypadku Wykonawca musi przedłożyć odpowiednie dokumenty, opisujące parametry funkcjonalne, techniczne i jakościowe, wymagane prawem certyfikaty i inne dokumenty, dopuszczające dany przedmiot (produkt lub wyrób) do użytkowania oraz pozwalające jednoznacznie stwierdzić, że jest on równoważny pod rygorem odrzucenia oferty.

4.5.3.) Główny kod CPV: 71350000-6 - Usługi inżynieryjne naukowe i techniczne

4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:

71351810-4 - Usługi topograficzne

71354000-4 - Usługi sporządzania map

71354300-7 - Usługi badań katastralnych

71355000-1 - Usługi pomiarowe

72312100-6 - Usługi przygotowywania danych

72314000-9 - Usługi gromadzenia oraz scalania danych

4.5.5.) Wartość części: 52845,53 PLN

Część 2

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

1. Przedmiotem niniejszego zamówienia są usługi geodezyjno-kartograficzno-informatyczne polegające na wykonaniu prac związanych z aktualizacją baz danych ewidencji gruntów i budynków (EGiB) o dane w zakresie budynków, lokali i użytków gruntowych oraz aktualizacją powiatowych baz danych BDOT500 i GESUT, zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa i modelami.
2. Przedmiot niniejszego zamówienia został podzielony na 2 Części.
3. Część nr 2 zamówienia pod nazwą: „Aktualizacja bazy danych ewidencji gruntów i budynków o dane w zakresie budynków i użytków gruntowych oraz baz danych: BDOT500 i GESUT dla obrębu ewidencyjnego Czudowice, gmina Roźwienica” swoim zakresem obejmuje:
1) aktualizację, uzupełnienie oraz dostosowanie danych ewidencyjnych, zawartych w bazie danych ewidencji gruntów i budynków, do wymogów rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 219, z późn. zm.) w zakresie danych geometrycznych i opisowych budynków i użytków gruntowych;
2) aktualizację baz danych BDOT500 i GESUT w związku z poprawą geometrii budynków oraz elementów związanych z budynkami, a także kwalifikacją budynków do właściwych baz danych;
3) przygotowanie przez Wykonawcę plików w formacie GML do aktualizacji baz danych EGiB, BDOT500 i GESUT.
4. Ilościowy i jakościowy zakres prac geodezyjno - kartograficzno - informatycznych będących przedmiotem Część nr 2 zamówienia oraz założenia techniczne i warunki ich wykonania zawiera Opis przedmiotu Części nr 2 zamówienia - WT Czudowice, stanowiący Załącznik Nr 1.2 do SWZ.
5. Wykonawca będzie zobowiązany:
1) udzielić Zamawiającemu na wykonany przedmiot Części nr 2 zamówienia (wykonane usługi geodezyjno – kartograficzne – informatyczne) rękojmi i gwarancji jakości na okres zadeklarowany przez Wykonawcę w złożonej ofercie, liczony od dnia odbioru całości przedmiotu zamówienia bez zastrzeżeń, który nie może być krótszy niż 36 miesięcy;
2) ponieść wszelkie koszty niezbędne do należytego wykonania zamówienia / umowy, w tym wszelkie opłaty związane z wykonaniem umowy, uprzednio nieprzewidziane, a wynikłe w trakcie lub w wyniku realizacji zamówienia / umowy.
6. Wykonawca zobowiązany będzie wykonać przedmiot Części nr 2 zamówienia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, postanowieniami SWZ, zapisami własnej oferty oraz warunkami szczegółowo określonymi postanowieniami Projektu umowy, stanowiącego Załącznik Nr 8.2 do SWZ.
7. UWAGA: W przypadku zastosowania w opisie przedmiotu Części nr 2 zamówienia nazw własnych produktów lub wyrobów, producentów, marek lub znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu służy tylko i wyłącznie określeniu parametrów zamawianych dostaw, usług lub robót budowlanych albo produktów lub wyrób, standardów jakościowych, technicznych i funkcjonalnych oraz doprecyzowaniu opisu przedmiotu zamówienia, a nie wyłonieniu lub preferowaniu konkretnego produktu lub wyrobu, producenta czy dostawcy.
Zamawiający dopuszcza składanie ofert równoważnych. Ofertą równoważną jest przedmiot (produkt lub wyrób) o takich samych lub lepszych parametrach funkcjonalnych, technicznych i jakościowych, spełniający minimalne parametry określone lub opisane przez Zamawiającego w dokumentach opisujących przedmiot zamówienia za pomocą nazw własnych produktów lub wyrobów, producentów, marek lub znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu.
W przypadku, gdy w opisie przedmiotu zamówienia znajdą się odniesienia do norm, ocen technicznych, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych, o których mowa w art. 101 ust. 1 pkt 2) oraz ust. 3 ustawy Pzp, Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym. Zamawiający informuje, że w przypadku ewentualnego zastosowania w opisie przedmiotu zamówienia znaku towarowego, za ofertę równoważną uznaje się ofertę spełniającą indywidualnie parametry wskazanego produktu lub wyrobu określone przez jego producenta. Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywanym przez Zamawiającego, obowiązany jest wykazać, że oferowany przez niego przedmiot (produkt lub wyrób) spełnia wymagania określone przez Zamawiającego. W takim wypadku Wykonawca musi przedłożyć odpowiednie dokumenty, opisujące parametry funkcjonalne, techniczne i jakościowe, wymagane prawem certyfikaty i inne dokumenty, dopuszczające dany przedmiot (produkt lub wyrób) do użytkowania oraz pozwalające jednoznacznie stwierdzić, że jest on równoważny pod rygorem odrzucenia oferty.

4.5.3.) Główny kod CPV: 71350000-6 - Usługi inżynieryjne naukowe i techniczne

4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:

71351810-4 - Usługi topograficzne

71354000-4 - Usługi sporządzania map

71354300-7 - Usługi badań katastralnych

71355000-1 - Usługi pomiarowe

72312100-6 - Usługi przygotowywania danych

72314000-9 - Usługi gromadzenia oraz scalania danych

4.5.5.) Wartość części: 36585,37 PLN

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

Część 1

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 1)

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

SEKCJA VI OFERTY (dla części 1)

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 2

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 2

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 82000,00 PLN

6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 157071,00 PLN

6.4.) Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: 82000,00 PLN

6.5.) Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną: Nie

6.6.) Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową: Nie

SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA (dla części 1)

7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Tak

Wykonawca

7.2.) Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy: Mikro przedsiębiorca

7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:

7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia (dotyczy pełnomocnika, o którym mowa w art. 58 ust. 2 ustawy): Usługi Geodezyjne mgr inż. Tomasz Przeszłowski

Nazwy (firmy) pozostałych wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Usługi Geodezyjne „PROKART” - Edward Konieczny

7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 7941445583

7.3.3) Ulica: Wiejska 161A

7.3.4) Miejscowość: Przeworsk

7.3.5) Kod pocztowy: 37-200

7.3.6.) Województwo: podkarpackie

7.3.7.) Kraj: Polska

7.3.8.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie

SEKCJA VIII UMOWA (dla części 1)

8.1.) Data zawarcia umowy: 2026-07-22

8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 82000,00 PLN

8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej: 115 dni

8.4.) Zamawiający przewiduje następujące wymagania związane z realizacją zamówienia:

w zakresie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 ustawy

Część 2

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 2)

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 3 ustawy

5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:

Po zapoznaniu się z treścią dwóch ofert złożonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Aktualizacja baz danych EGiB o dane w zakresie budynków, lokali i użytków gruntowych oraz baz danych: BDOT500 i GESUT dla obrębów ewidencyjnych Cząstkowice i Czudowice, gmina Roźwienica”, Numer referencyjny: ZP.272.12.2026, w zakresie Części nr 2 zamówienia realizowanej pod nazwą: „Aktualizacja bazy danych ewidencji gruntów i budynków o dane w zakresie budynków i użytków gruntowych oraz baz danych: BDOT500 i GESUT dla obrębu ewidencyjnego Czudowice, gmina Roźwienica”, stwierdzono, że ceny wykonania Części nr 2 zamówienia zawarte w złożonych ofertach przewyższają kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie Części nr 2 zamówienia.
Na sfinansowanie Części nr 2 przedmiotowego zamówienia Zamawiający zamierza przeznaczyć kwotę 45 000,00 zł, a cena oferty najwyżej ocenionej w zakresie Części nr 2 zamówienia w kwocie brutto 90 405,00 zł przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie Części nr 2 zamówienia o 100,90%, tj. o 45 405,00 zł.
Zgodnie z treścią art. 255 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych: „Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty”.
Jednocześnie, zgodnie z przepisem art. 259 ustawy Pzp, jeżeli zamawiający dopuścił możliwość składania ofert częściowych, do unieważnienia w części postępowania o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy art. 255-258 ustawy Pzp.
Z uwagi na fakt, że w chwili obecnej Zamawiający nie ma możliwości zwiększenia o 100,90%, tj. o 45 405,00 zł, kwoty, którą zamierza przeznaczyć na sfinansowanie Części nr 2 przedmiotowego zamówienia, do ceny najkorzystniejszej oferty, zaistniała przesłanka obligatoryjnego unieważniania postępowania w zakresie Części nr 2 zamówienia, o której mowa w art. 255 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych.
Mając na względzie powyższe, Zamawiający unieważnił przedmiotowe postępowanie w zakresie Części nr 2 zamówienia na podstawie art. 255 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, w zw. z art. 259 ustawy Pzp, a unieważnienie postępowania w zakresie Części nr 2 zamówienia jest w pełni uzasadnione.

SEKCJA VI OFERTY (dla części 2)

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 2

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 2

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 71000,00 PLN

6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 90405,00 PLN

2026-07-22 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi