Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej przedsiębiorstwa energetycznego przepompowni wód opadowych i przepompowni ścieków przy ul. Inwestorskiej w Koszalinie
Gmina Miasto Koszalin - Urząd Miejski
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2024/BZP 00561347
- Numer ogłoszenia
- 2024/BZP 00561347/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Services
- Opublikowano
- 2024-10-24 08:30
- Lokalizacja
- Koszalin, zachodniopomorskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-3686f071-8912-448c-ab0a-6a2ecf049250
- Identyfikator
- 6692385366
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-10
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Oferenci
Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2024/BZP 00561347 z dnia 2024-10-24 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej przedsiębiorstwa energetycznego przepompowni wód opadowych i przepompowni ścieków przy ul. Inwestorskiej w Koszalinie
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: Gmina Miasto Koszalin - Urząd Miejski
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 330920802
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: Rynek Staromiejski 6-7
1.5.2.) Miejscowość: Koszalin
1.5.3.) Kod pocztowy: 75-007
1.5.4.) Województwo: zachodniopomorskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL426 - Koszaliński
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: anna.niedzialek@um.koszalin.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://bip.koszalin.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-3686f071-8912-448c-ab0a-6a2ecf0492501.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej przedsiębiorstwa energetycznego przepompowni wód opadowych i przepompowni ścieków przy ul. Inwestorskiej w Koszalinie2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-3686f071-8912-448c-ab0a-6a2ecf049250
2.5.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00561347
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2024-10-24
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2024/BZP 00033787/25/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.3.38 Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej przedsiębiorstwa energetycznego przepompowni wód opadowych i przepompowni ścieków przy ul. Inwestorskiej w Koszalinie
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Nie
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie: art. 305 pkt 1 ustawy w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 1 ustawy
3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
Jedynym przedsiębiorstwem energetycznym posiadającym koncesję na dystrybucję energii elektrycznej na terenie Koszalina jest ENERGA-OPERATOR SA z siedzibą w Gdańsku i jako jedyny podmiot na rynku (w obszarze posadowienia obiektów przepompowni) posiada techniczną infrastrukturę umożliwiającą przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i nie istnieje żadne alternatywne rozwiązanie umożliwiające zasilenia w energię przepompowni wód opadowych i przepompowni ścieków. Mając powyższe na uwadze, tj. występowanie monopolu naturalnego w miejscu, gdzie ma dojść do realizacji przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, czyli istnieje możliwość realizacji przyłączenia jedynie przez jeden podmiot (ENERGA-OPERATOR SA z siedzibą w Gdańsku), Zamawiający przeprowadził przedmiotowe postępowanie, w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 305 pkt 1 w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy PZP.
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: BZP-9.271.1.30.2024
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.3.) Wartość zamówienia: 186054,00 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest przyłączenie do sieci elektroenergetycznej przedsiębiorstwa energetycznego przepompowni wód opadowych i przepompowni ścieków przy ul. Inwestorskiej
w Koszalinie w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Koszalinie". Lokalizacja: Koszalin, ul. Inwestorska, działka nr 26/45 obręb 0024 Koszalin.
4.5.3.) Główny kod CPV: 71314000-2 - Usługi energetyczne i podobne
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
31311000-9 - Podłączenia energetyczne
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 8 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Negocjacje nie doprowadziły do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
Ciąg dalszy treści rozpoczętej w sekcji III pkt 3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:Problematyka przyłączania obiektów budowlanych do sieci elektroenergetycznych oraz pobieranych w związku z tym przez przedsiębiorstwa energetyczne, tzw. opłat przyłączeniowych, uregulowana jest przede wszystkim w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne.
Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłem i dystrybucją paliw gazowych lub energii zobowiązane jest do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o takie przyłączenie, na zasadzie równoprawnego traktowania, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania paliw lub energii, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru (art. 7 ust. 1 Prawa energetycznego).
Przyłączenie do sieci to efekt procesu, w ramach którego można wyodrębnić kilka następujących etapów, tj.: wydanie warunków przyłączenia (art. 7 ust. 3 Prawa energetycznego), zawarcie umowy o przyłączenie (art. 7 ust. 2 Prawa energetycznego,) a następnie realizacja przez przedsiębiorstwo energetyczne przyłączenia urządzeń, instalacji lub sieci do sieci elektroenergetycznej, przez którą to realizację rozumie się budowę odcinka lub elementu sieci służącego do połączenia urządzeń, instalacji lub sieci podmiotu ubiegającego się o ich przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, z pozostałą częścią sieci.
Art. 7 ust. 6 Prawa energetycznego nakłada na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązek budowy i rozbudowy odcinków sieci służących do przyłączenia instalacji należących do podmiotów ubiegających się o przyłączenie do sieci. Natomiast w art. 7 ust. 8 ww. ustawy określono zasady ustalania opłat za przyłączenie do sieci, które pobierane są przez przedsiębiorstwo energetyczne od podmiotów przyłączanych. Przedsiębiorstwo to ustalając tę opłatę obciąża podmiot przyłączany do sieci kosztami poniesionymi w celu dokonania przyłączenia. Podstawą ustalenia wysokości tej opłaty bądź skalkulowania jej na podstawie stawek określonych w taryfie, są w zależności od parametrów technicznych sieci elektroenergetycznej odpowiednia część (jedna czwarta) rzeczywistych nakładów poniesionych na realizację przyłączenia tych podmiotów.
Oznacza to, że co do zasady, opłata za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej związana jest z rozbudową sieci przez przedsiębiorstwo energetyczne (elementy infrastruktury wytworzone przez to przedsiębiorstwo stanowią środek trwały w tym przedsiębiorstwie), a poniesione w wyniku tego koszty zwracane są przez podmioty przyłączane w formie uiszczanych przez nie opłat za przyłączenie.
| 2024-10-24 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi |