Bieżące utrzymanie dróg stanowiących własność lub oddanych w zarząd Gminy Olsztynek w 2024 roku.
GMINA OLSZTYNEK
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2024/BZP 00643961
- Numer ogłoszenia
- 2024/BZP 00643961/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Works
- Opublikowano
- 2024-12-10 12:59
- Lokalizacja
- Olsztynek, warmińsko-mazurskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-4d9a4940-6c80-4982-9b3f-a2bb3939b127
- Identyfikator
- 7393756269
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-10
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Wykonawcy
1 przyznane
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2024/BZP 00643961 z dnia 2024-12-10 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Bieżące utrzymanie dróg stanowiących własność lub oddanych w zarząd Gminy Olsztynek w 2024 roku.
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: GMINA OLSZTYNEK
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 510743663
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: Ratusz 1
1.5.2.) Miejscowość: Olsztynek
1.5.3.) Kod pocztowy: 11-015
1.5.4.) Województwo: warmińsko-mazurskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL622 - Olsztyński
1.5.7.) Numer telefonu: 895195453
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: ratusz@olsztynek.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://olsztynek.pl
1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Bieżące utrzymanie dróg stanowiących własność lub oddanych w zarząd Gminy Olsztynek w 2024 roku.2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-4d9a4940-6c80-4982-9b3f-a2bb3939b127
2.5.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00643961
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2024-12-10
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Nie
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00605941
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie: art. 305 pkt 1 ustawy w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy
3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
Zgodnie z art. 305 pkt. 1 ustawy Pzp Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi jedna z okoliczności, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 1–5 i 7–14. Z kolei 214 ust. 1 pkt. 11 stanowi, iż Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zamówienie udzielane jest przez zamawiającego, o którym mowa w art. 4 i art. 5 ust. 1 pkt 1, osobie prawnej, jeżeli spełnione są łącznie warunki określone w tym przepisie.
(Ze względu na ograniczoną ilość znaków, dalsza część uzasadnienia zamieszczona na końcu ogłoszenia w sekcji dot. informacji dodatkowych).
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: IOS.271.1.22.2024
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Przedmiotem niniejszego zamówienia jest realizacja prac polegających na bieżącym utrzymaniu dróg stanowiących własność lub oddanych w zarząd Gminy Olsztynek w 2024 roku.
2. Zamówienie obejmuje wykonywanie robót budowlanych i usług w zakresie napraw, dbałości o należyty stan nawierzchni i poboczy dróg gminnych. W zakres zadania wchodzą następujące czynności:
1) Profilowanie dróg gruntowych za pomocą równiarki drogowej wraz z wałowaniem wałem będącym na wyposażeniu równiarki. Prace te mają na celu likwidację wybojów, ubytków i kolein oraz dokonanie korekty profilu poprzecznego dla poprawy warunków ruchu i umożliwienia swobodnego odpływu wody z korony dróg.
3) Transportu nadmiaru gruntu powstałego w ramach korytowania drogi ciągnikiem z przyczepą o ładowności ok. 12 t.
4) Dojazd środka transportowego do miejsca składowania materiału, załadunek materiału na środek transportowy, przewóz kruszywa na drogi gminne, rozładunek kruszywa na drodze gminnej w miejscu wskazanym przez Zamawiającego, wbudowanie kruszywa za pomocą równiarki drogowej, wbudowywany materiał musi zostać odpowiednio zagęszczony.
5) Wbudowanie materiału drogowego dostarczonego przez Zamawiającego m.in.: korytowanie drogi, profilowanie wraz z odpowiednim zagęszczeniem wbudowywanych warstw.
6) Wbudowanie materiału drogowego w postaci kruszywa łamanego o następujących frakcjach 0 – 31,5 mm, oraz gruzu betonowego o frakcji 0 – 63,00 mm dostarczonego przez Wykonawcę w wybrane odcinki dróg na terenie gminy Olsztynek. Kruszywo musi odpowiadać, co do jakości wymogów wyrobów dopuszczalnych do obrotu i stosowania w budownictwie, w zakresie określonym w z dnia z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 z późn. zm.) dotyczącym kruszyw budowlanych. Dostarczone kruszywo musi posiadać odpowiednie certyfikaty lub świadectwa potwierdzające wymagania jakościowe i ekologiczne, atest (aprobatę techniczną) zezwalające na stosowanie w budownictwie drogowym spełniającym aktualną normę PN-EN. Kruszywo powinno być jednorodne bez zanieczyszczeń obcych i bez domieszek gliny. Kruszywo powinno umożliwiać osiągnięcie wskaźnika zagęszczenie: 1,00. Gruz betonowy nie powinien posiadać jakichkolwiek domieszek materiałów obcych. Gruz powinien posiadać wymagane dokumenty zezwalające na wbudowanie w drogi gruntowe. Ponadto kruszywo powinno nadawać się do przeprowadzenia prac polegających m.in. na: korytowaniu drogi, profilowaniu wraz z odpowiednim zagęszczeniem wbudowywanych warstw.
3. Zestawienie odcinków dróg gruntowych objętych przedmiotem zamówienia zamieszczono w Formularzu Wyceny, stanowiącym załącznik nr 1 do Zaproszenia.
4. Wykonanie obustronnego koszenia poboczy oraz rowów przydrożnych dróg gminnych. Orientacyjny zakres prac został przedstawiony w Formularzu Wyceny, stanowiącym załącznik nr 1 do Zaproszenia.
Średnia szerokość pobocza wynosi od 0,5 do 1,0 mb. Szacuje się, że łączny czas koszenia poboczy będzie wynosić 138 godzin.
5. Wykonawca do terminie 30 dni od dnia zakończenia realizacji umowy, przekaże Zamawiającemu informację dotyczącą procentu działalności, o którym mowa w art. 241 ust. 1 pkt 11 lit. b ustawy Pzp, obliczony przy uwzględnieniu zasad określonych w art. 241 ust. 5ww. ustawy Pzp.
6. Zamawiający wymaga zatrudnienia na podstawie stosunku pracy przez Wykonawcę osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia, obejmujące bezpośrednie, fizyczne wykonanie prac budowlanych bezpośrednio związanych z wykonywaniem robót ziemnych tym w szczególności prac związanych z:
1) profilowaniem i zagęszczenie podłoża,
2) wykonaniem nawierzchni dróg ,
3) wbudowywaniem kruszywa do remontu nawierzchni,
4) zasypywaniem wykopów wraz z zagęszczeniem,
5) robotami wykończeniowymi,
6) obsługą sprzętu budowlanego.
W trakcie realizacji zamówienia zamawiający uprawniony jest do wykonywania czynności kontrolnych wobec wykonawcy odnośnie spełniania przez niego wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Zasady kontroli opisano w załączniku nr 3 do zaproszenia.
4.5.3.) Główny kod CPV: 45233142-6 - Roboty w zakresie naprawy dróg
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
45233140-2 - Roboty drogowe
45232452-5 - Roboty odwadniające
60100000-9 - Usługi w zakresie transportu drogowego
77312000-0 - Usługi usuwania chwastów
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy
SEKCJA VI OFERTY
6.4.) Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: 348998,90 PLN
6.5.) Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną: Nie
6.6.) Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową: Nie
SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie
7.2.) Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy: Mały przedsiębiorca
7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:
7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: Gospodarką Komunalną sp. z o.o.
7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 7393857763
7.3.3) Ulica: Górna 1
7.3.4) Miejscowość: Olsztynek
7.3.5) Kod pocztowy: 11-015
7.3.6.) Województwo: warmińsko-mazurskie
7.3.7.) Kraj: Polska
7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie
SEKCJA VIII UMOWA
8.1.) Data zawarcia umowy: 2024-12-05
8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 348998,90 PLN
8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej:
do 2024-12-13SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki: Zgodnie z art. 305 pkt. 1 ustawy Pzp Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi jedna z okoliczności, o których mowa w art. 214 ust. 1, pkt 1–5 i 7–14. Z kolei 214 ust. 1 pkt. 11 stanowi, iż Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zamówienie udzielane jest przez zamawiającego, o którym mowa w art. 4 i art. 5 ust. 1 pkt 1, osobie prawnej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:a) zamawiający sprawuje nad tą osobą prawną kontrolę, odpowiadającą kontroli sprawowanej nad własnymi jednostkami, polegającą na dominującym wpływie na cele strategiczne oraz istotne decyzje dotyczące zarządzania sprawami tej osoby prawnej; warunek ten jest również spełniony, gdy kontrolę taką sprawuje inna osoba prawna kontrolowana przez zamawiającego w taki sam sposób,
b) ponad 90% działalności kontrolowanej osoby prawnej dotyczy wykonywania zadań powierzonych jej przez zamawiającego sprawującego kontrolę lub przez inną osobę prawną, nad którą ten zamawiający sprawuje kontrolę, o której mowa w lit. a,
c) w kontrolowanej osobie prawnej nie ma bezpośredniego udziału kapitału prywatnego.
Wybór trybu zamówienia z wolnej ręki przy udzielaniu zamówienia spółce komunalnej: Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. przez jednostkę samorządu terytorialnego: Gminę Olsztynek jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa zamówień publicznych. Przy wyborze powyższego trybu rozważono i potwierdzono spełnianie przesłanek ustawowych.
Po pierwsze Gmina Olsztynek Uchwałą nr XV-155/2012 Rady Miejskiej w Olsztynku z dnia 28 czerwca 2012 r. oraz aktem założycielskim spółki (Repetytorium A nr 12937/2012 z dnia 31 grudnia 2012 r.) powołała spółkę do życie i przekazała jej realizację zadań własnych gminy. Gmina Olsztynek jest jedynym wspólnikiem ww. spółce (patrz: KRS 0000451643).
Wszystkie 41.700 udziały w spółce o łącznej wysokości 20050000,00 zł posiada Gmina Olsztynek. Gmina sprawuje pełną kontrolę nad utworzoną przez siebie spółką jak nad własną jednostką. Gmina Olsztynek ma dominujący wpływ na cele strategiczne oraz istotne decyzje dotyczące zarządzania sprawami tej spółki.
Zgodnie z kolejną przesłanką ponad 90 % działalności Wykonawcy musi dotyczyć wykonywania zadań powierzonych przez zamawiającego. Po analizie średnich przychodów osiągnięty przez Gospodarkę Komunalną Sp. z o.o. w odniesieniu do usług, dostaw lub robót za 3 ustalono, iż wskaźnik procentowy wynosi: w 2021 r. 97,24%, w 2022 r. 97,76%, w 2023 r. 98,27 % do listopada 2024 97,97% Analizy dokonano zgodnie z art. 214 ust. 5 ustawy Pzp (dokument z dnia 14.11.2024 r.).
Wiarygodność wyliczeń wskaźnika nie budzi wątpliwości zamawiającego, który rozlicza działalność Spółki na bieżąco. Spełniona została również ostatnia z przesłanek udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki. W kontrolowanej osobie prawnej nie ma bezpośredniego udziału kapitału prywatnego. Jedynym wspólnikiem spółki jest Gmina Olsztynek która posiada 100 % udziałów w spółce.
Wartość umowy został ustalona w wyniku negocjacji przeprowadzonych w trybie z wolnej ręki.
| 2024-12-10 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane |