Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w roku 2025

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2024/BZP 00657016
Numer ogłoszenia
2024/BZP 00657016/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Services
Opublikowano
2024-12-17 09:12
Lokalizacja
Bytom, śląskie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-3006eb35-2176-4a91-bc45-0125eaa19019
Identyfikator
6260335120
Ostatnia aktualizacja
2026-08-10

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Usługi opieki społecznej dla osób niepełnosprawnych

Oferenci

Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2024/BZP 00657016 z dnia 2024-12-17

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w roku 2025

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 003449284

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: ul. Strzelców Bytomskich 16

1.5.2.) Miejscowość: Bytom

1.5.3.) Kod pocztowy: 41-902

1.5.4.) Województwo: śląskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL228 - Bytomski

1.5.7.) Numer telefonu: 32/388-67-51

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: dz@mopr.bytom.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: http://mopr.bytom.pl/

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://mopr-bytom.logintrade.net/zapytania_email,183449,a174c6e538f947fa3ad50c989f081b56.html

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - inna państwowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Inna działalność


pomoc społeczna

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Tak

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w roku 2025

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-3006eb35-2176-4a91-bc45-0125eaa19019

2.5.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00657016

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2024-12-17

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2024/BZP 00038411/02/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.3.3 świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w roku 2025

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00624040

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: DA.2812.7.2024

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Tak

4.3.1) Wartość zamówienia stanowiącego przedmiot tego postępowania (bez VAT): 216450,00 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi dostosowanych do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności świadczonych przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Przedmiot zamówienia obejmuje:
1) specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi (w tym osoby dorosłe i dzieci) świadczone przez osoby z kwalifikacjami potwierdzonymi dyplomem w zawodzie: terapeuty zajęciowego, pielęgniarki, opiekunki środowiskowej;
2) specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi (w tym osoby dorosłe i dzieci) świadczone przez osoby z kwalifikacjami potwierdzonymi dyplomem w zawodzie: psychologa, pedagoga, logopedy, specjalisty w zakresie rehabilitacji medycznej i/lub fizjoterapeuty.
2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik A do specyfikacji (SWZ).
3. Zamawiający zastrzega, iż ilość godzin przewidzianych do realizacji przez osoby, o których mowa w ust. 1 ma charakter prognozowany i może ulec zmianie w zależności od koniecznych do wykonania specjalistycznych usług opiekuńczych. Rzeczywista ilość godzin usług świadczonych przez daną grupę osób i tym samym liczba osób korzystających z tej formy pomocy w poszczególnych okresach rozliczeniowych będzie wynikać z faktycznego zapotrzebowania Zamawiającego.
4. Wykonawca winien posiadać w okresie realizacji przedmiotu zamówienia ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.
5. Ogólne zasady i sposób realizacji zamówienia określają Projektowane postanowienia umowne stanowiące załącznik nr 5 do specyfikacji (SWZ).
6. Zamawiający nie podzielił postępowania na części. Powody niedokonania podziału postępowania na części:
1) niniejsze zamówienie stanowi część zamówień na usługi, które zostały objęte odrębnymi postępowaniami, a ich łączna szacowana wartość wyrażona w złotych jest mniejsza niż równowartość kwoty 750 000 euro;
2) przedmiot zamówienia dotyczy usług jednorodnych niewymagających specyficznej wiedzy, zaangażowania Wykonawców różnych branż i specjalizacji, tj. nie jest adresowany do kilku wyspecjalizowanych sektorów MŚP, co mogłoby stanowić podstawę do rozważenia dokonania podziału zamówienia na kilka części. Każdy z Wykonawców musi dysponować odpowiednim wyposażeniem, kadrą i świadczyć usługi w ten sam sposób. Przez brak podziału zamówienia na części zapewniona zostaje jednolitość świadczenia usług oraz zwiększa się odpowiedzialność Wykonawcy za rezultat końcowy. Wyłonienie więcej niż jednego Wykonawcy świadczącego usługi opiekuńcze zaburzyłoby tą równowagę i nie byłoby niczym uzasadnione. Zamawiający nie może dopuścić do sytuacji, gdzie za tę samą czynność dokonywałby zapłaty według odmiennych stawek wynikających z treści oferty;
3) podział zamówienia na części jest niecelowy, gdyż zamówienie realizowane jest w ramach jednego zadania, a podział wiązałby się z ryzykiem nie zrealizowania zamówienia w pełnym zakresie i w odmienny sposób z uwagi na ryzyko np. braku ofert na wszystkie części postępowania;
4) zamówienie objęte niniejszym postępowaniem jest w pełni dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw, a warunki zamówienia określone zostały na minimalnym poziomie.
7. Zamawiający wymaga:
1) zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie stosunku pracy (art. 95 ustawy Pzp) przez cały okres realizacji zamówienia osób, które będą wykonywać prace administracyjno-biurowe związane z realizacją przedmiotu zamówienia oraz osoby/osób pełniącej/-ych funkcję koordynatora specjalistycznych usług odpowiedzialnego/-ych za realizację przedmiotu zamówienia (tj. pełniącego/pełniących nadzór nad całokształtem realizacji zamówienia i odpowiadającego/-ych za sprawne i rzetelne prowadzenie całej dokumentacji dotyczącej świadczenia usług oraz koordynowanie pracy osób bezpośrednio wykonujących usługi). Ww. obowiązek nie dotyczy przedsiębiorców osobiście wykonujących którąkolwiek z ww. prac, osób współpracujących w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, a także urzędujących członków organów zarządzających lub nadzorczych Wykonawcy, wspólników spółki jawnej lub partnerskiej w zakresie, w jakim będą wykonywać osobiście usługę na rzecz Zamawiającego bądź Wykonawcy. Powyższe zapisy stosuje się odpowiednio do podwykonawców. Określenie sposobu weryfikacji zatrudnienia tej osoby/osób, uprawnienia Zamawiającego w zakresie kontroli spełniania przez Wykonawcę wymagań związanych z zatrudnieniem tej osoby/osób oraz sankcji z tytułu nie spełnienia tych wymagań określono w Projektowanych postanowieniach umownych;
2) posiadania przez Wykonawcę siedziby lub miejsca do stałego kontaktu na terenie gminy Bytom w celu załatwiania wszelkich spraw merytorycznych, administracyjno-biurowych i innych związanych ze świadczeniem usług objętych przedmiotem zamówienia.
8. Zamawiający nie zastrzega obowiązku osobistego wykonania przez Wykonawcę kluczowej części zamówienia.
9. Wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcy. Wykonawca winien wskazać w ofercie części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom oraz podać nazwy ewentualnych podwykonawców, jeżeli są już znani. Powierzenie podwykonawcom wykonania części zamówienia nie zwalnia Wykonawcy z odpowiedzialności za należyte wykonanie tego zamówienia.

4.5.3.) Główny kod CPV: 85311200-4 - Usługi opieki społecznej dla osób niepełnosprawnych

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 3 ustawy

5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:

UZASADNIENIE PRAWNE
Zgodnie z treścią art. 255 pkt 3 ustawy Pzp - Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że Zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty.
UZASADNIENIE FAKTYCZNE
W niniejszym postępowaniu zostały złożone dwie oferty. W przypadku oferty Wykonawcy przystępującego do postępowania jako konsorcjum: lider konsorcjum - ANERI Sp. z o.o. ul. Leśna 20, 42-624 Ossy, członek konsorcjum - REH-MED Mirosław Wyszyński ul. Pawła Śmiłowskiego 2a/20, 41-100 Siemianowice Śląskie - Zamawiający powziął wątpliwość co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia w cenie oferty. W myśl art. 224 ust. 5 cyt. ustawy (…) obowiązek wykazania, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny lub kosztu spoczywa na Wykonawcy. Wykonawca wezwany do złożenia wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty, w tym złożenia dowodów w zakresie wyliczenia ceny lub kosztu, lub ich istotnych części składowych - w wyznaczonym w wezwaniu terminie - nie wykazał, iż jego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny lub kosztu. W związku z powyższym oferta konsorcjum została odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp, gdyż (…) Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli zawiera rażąco niską cenę lub koszt w stosunku do przedmiotu zamówienia. Natomiast oferta Wykonawcy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Medyczno Opiekuńczy Alicja Kluczna ul. Tadeusza Kościuszki 27, 41-300 Dąbrowa Górnicza opiewa na kwotę: 285.900,00 PLN i przekracza kwotę jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Kwota przeznaczona przez Zamawiającego na realizację zadania wynosi: 216.450,00 PLN (przekroczenie wynosi: 69.450,00 PLN). Zamawiający uznał, iż nie jest możliwe zwiększenie kwoty przeznaczonej na realizację zamówienia do oferty z najniższą ceną. Zważywszy na powyższe unieważnienie postępowania na podstawie art. 255 pkt 3 cytowanej ustawy jest zasadne i konieczne.

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 2

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 1

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 1

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 1

6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 285900,00 PLN

6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 285900,00 PLN

2024-12-17 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi