Świadczenie asysty technicznej oprogramowania GPT, ISDP SOWA na Platformie UrbanView w 2025 roku
Gmina Bytom
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2024/BZP 00666141
- Numer ogłoszenia
- 2024/BZP 00666141/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Services
- Opublikowano
- 2024-12-20 09:47
- Lokalizacja
- Bytom, śląskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-6e042f1c-b446-4f90-b512-ea07bfa3e48f
- Identyfikator
- 6262988582
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-10
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Wykonawcy
1 przyznane
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2024/BZP 00666141 z dnia 2024-12-20 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Świadczenie asysty technicznej oprogramowania GPT, ISDP SOWA na Platformie UrbanView w 2025 roku
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: Gmina Bytom
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 276255269
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: Parkowa 2
1.5.2.) Miejscowość: Bytom
1.5.3.) Kod pocztowy: 41-902
1.5.4.) Województwo: śląskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL228 - Bytomski
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: zamowienia@um.bytom.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://www.bytom.pl/bip/
1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Świadczenie asysty technicznej oprogramowania GPT, ISDP SOWA na Platformie UrbanView w 2025 roku2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-6e042f1c-b446-4f90-b512-ea07bfa3e48f
2.5.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00666141
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2024-12-20
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2024/BZP 00044682/18/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.3.24 Świadczenie asysty technicznej oprogramowania GPT, ISDP SOWA na Platformie UrbanView w 2025 roku
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00646002
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie: art. 305 pkt 1 ustawy w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 1 ustawy
3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
Uzasadnienie faktyczne:
Przedmiotem niniejszego zamówienia jest serwis, asysta techniczna i nadzór autorski oprogramowania GPT, ISDP, SOWA na Platformie UrbanView używanego przez Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu od 2015 roku. W niniejszym przypadku, wybór trybu zamówienia z wolnej ręki jest uzasadniony, ponieważ:
1. Wykonawca, będący właścicielem oprogramowania, posiada unikalną wiedzę na temat struktury i funkcjonowania systemu. Jako jedyny podmiot posiada pełny dostęp do kodów źródłowych, co sprawia, że tylko on jest w stanie zapewnić wszechstronną i skuteczną asystę w zakresie utrzymania, rozwoju i ewentualnych napraw tego oprogramowania. Spółka HyperView z o. o, tj. właściciel praw autorskich, który złożył oświadczenie w zakresie wyłącznego dysponowania prawami autorskimi w ww. zakresie, które nie zostały przeniesione na inny podmiot. (...)
Z uwagi na ograniczoną ilość znaczków cd. uzasadnienia w informacjach dodatkowych.
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: PA.271.3.7.2024
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
Przedmiotem niniejszego zamówienia jest serwis, asysta techniczna i nadzór autorski oprogramowania GPT, ISDP, SOWA na Platformie UrbanView używanego przez Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu od 2015 roku.
4.5.3.) Główny kod CPV: 72267000-4 - Usługi w zakresie konserwacji i napraw oprogramowania
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy
SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie
7.2.) Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy: Mały przedsiębiorca
7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:
7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: HyperView Sp. z o.o.
7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: NIP 634-28-34-160,
7.3.3) Ulica: ul. Chorzowska 50
7.3.4) Miejscowość: Gliwice
7.3.5) Kod pocztowy: 44-100
7.3.6.) Województwo: śląskie
7.3.7.) Kraj: Polska
7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie
SEKCJA VIII UMOWA
8.1.) Data zawarcia umowy: 2024-12-18
8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 161262,00 PLN
8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej:
do 2025-12-318.4.) Zamawiający przewiduje następujące wymagania związane z realizacją zamówienia:
w zakresie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 ustawy
SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
Tym samym żaden inny Wykonawca, poza podmiotem, który ma być zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia zwolnej ręki, nie jest w stanie zaoferować usług, które mogłyby być równoważne oferowanym przez wybranego Wykonawcę.
Taki stan rzeczy ma charakter trwały i nieprzezwyciężalny, a także obiektywny.
2. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2509 z późn. zm.),
zwana dalej ustawą, reguluje kwestię ochrony i eksploatacji programów komputerowych w sposób szczególny, odmienny od
innych utworów. Zgodnie m. in. z art. 74 ust.4 pkt 2 ustawy autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego
obejmują także prawo do dokonywania zmian w programie komputerowym. Z uwagi na fakt, że w ten sposób dochodzi do
wyczerpującego wymienienia uprawnień do programu komputerowego, regulacja ta stanowi modyfikację
w stosunku do ogólnych zasad stosowanych do pozostałych utworów. Konsekwencją takiego ujęcia treści autorskich praw
majątkowych twórców programów komputerowych jest przyznanie wyłącznego prawa do wprowadzania modyfikacji
posiadaczowi autorskich praw majątkowych. Gmina Bytom, realizująca zadania z zakresu administracji publicznej,
wykorzystuje oprogramowanie GPT, ISDP, SOWA na Platformie UrbanView, którego autorem i właścicielem praw
autorskich jest Spółka HyperView z o. o. zgodnie z ww. ustawą.
W związku z tym, iż Gmina Bytom nie posiada uprawnień prawno- autorskich do modyfikacji, opracowania, adoptowania czy
rozwijania ( samodzielnie lub przez inne podmioty) przedmiotowego oprogramowania, wybór trybu zamówienia z wolnej ręki
jest uzasadniony. Przemawiają za tym przepisy prawa, jak i potrzeba zapewnienia wysokiej jakości, bezpieczeństwa oraz
ciągłości działania oprogramowania i nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak
konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia.
Z uwagi na to, iż wykonywanie zamówienia przez innego wykonawcę jest niemożliwe ze względu na przysługującą
HyperView Sp. z o.o. ochronę praw wyłącznych, która ma charakter nieprzezwyciężalny brak jest możliwości zastosowania
rozwiązania alternatywnego lub zastępczego dla oprogramowania używanego od 2015 r. przez Wydział Geodezji, a brak
możliwości realizacji zamówienia przez HyperView Sp. z o.o. wiązałby się z koniecznością zakupu, wdrożenia i
skonfigurowania nowego oprogramowania, co wiąże się z nieporównywalnie większymi kosztami niż utrzymywanie
obecnego systemu.
W świetle powyższego należy wskazać, iż wyżej podane powody uzasadniają realizację zamówienia w oparciu o art. 305
pkt 1 w związku z art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy Pzp.
Uzasadnienie prawne:
art. 305 pkt 1 w związku z art. 214 ust.1 pkt 1 lit. b ustawy Prawo zamówień publicznych - Zamawiający może udzielić
zamówienia z wolnej ręki, jeżeli usługa może być świadczona tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn związanych z
ochroną praw wyłącznych wynikających z odrębnych przepisów – jeżeli nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub
rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia.
| 2024-12-20 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi |