Budowa docelowego rurociągu DN 315 mm metodą przewiertu sterowanego wraz z przewiertem dla kanalizacji technicznej, oraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu w obrębie jego przebiegu
Gmina Głuchołazy
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2024/BZP 00677656
- Numer ogłoszenia
- 2024/BZP 00677656/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Works
- Opublikowano
- 2024-12-30 13:07
- Lokalizacja
- Głuchołazy, opolskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-e03af5fa-544b-4532-a37d-ebf713ec21f0
- Identyfikator
- 7532382690
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-10
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Wykonawcy
1 przyznane
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2024/BZP 00677656 z dnia 2024-12-30 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Budowa docelowego rurociągu DN 315 mm metodą przewiertu sterowanego wraz z przewiertem dla kanalizacji technicznej, oraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu w obrębie jego przebiegu
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: Gmina Głuchołazy
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 531412792
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: Rynek 15
1.5.2.) Miejscowość: Głuchołazy
1.5.3.) Kod pocztowy: 48-340
1.5.4.) Województwo: opolskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL523 - Nyski
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: zp@glucholazy.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://glucholazy.pl/1189/strona-glowna.html
1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Budowa docelowego rurociągu DN 315 mm metodą przewiertu sterowanego wraz z przewiertem dla kanalizacji technicznej, oraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu w obrębie jego przebiegu2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-e03af5fa-544b-4532-a37d-ebf713ec21f0
2.5.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00677656
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2024-12-30
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Nie
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Nie
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie: art. 305 pkt 1 ustawy w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy
3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
Podstawa prawna zastosowania trybu z wolnej ręki:
art. 305 pkt 1 ustawy Pzp w związku z art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.
Podstawa faktyczna zastosowania trybu z wolnej ręki:
W dniu 15 września 2024 r. w mieście i gminie Głuchołazy miała miejsce powódź, która spowodowała poważne zniszczenia w infrastrukturze publicznej, w tym uszkodzenie rurociągu wody surowej, który biegnie przez rzekę do ujęcia wody i stacji uzdatniania wody. Jest to główna nitka, która pozwala na zaopatrzenie w wodę Miasta Głuchołazy.
Ze względu na kluczowe znaczenie rurociągu dla produkcji wody pitnej, niezbędna jest jak najszybsza odbudowa infrastruktury, która zapewni zasilanie wodociągów w wodę surową. Woda ta będzie następnie uzdatniana w głównej siedzibie przy ul. Reymonta. Główna stacja uzdatniania wody, która zaopatruje Miasto Głuchołazy w wodę, mieści się wzdłuż ul. Reymonta. c.d. Informacje dodatkowe
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: ZP.271.1.22b.2024.JSz
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest budowa docelowego rurociągu DN 315 mm metodą przewiertu sterowanego wraz z przewiertem dla kanalizacji technicznej, oraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu w obrębie jego przebiegu.
W wyniku powodzi, która miała miejsce w dniu 15 września 2024 roku na terenie Gminy Głuchołazy, doszło do uszkodzenia rurociągu wody surowej, który został zerwany wraz z mostem, do którego był zamocowany. W celu wznowienia prawidłowej produkcji wody pitnej niezbędne jest wykonanie nowego rurociągu wody surowej metodą przewiertu sterowanego
4.5.3.) Główny kod CPV: 45000000-7 - Roboty budowlane
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
45111300-1 - Roboty rozbiórkowe
45314000-1 - Instalowanie urządzeń telekomunikacyjnych
45111200-0 - Roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne
45112000-5 - Roboty w zakresie usuwania gleby
45231100-6 - Ogólne roboty budowlane związane z budową rurociągów
45231300-8 - Roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków
45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy
SEKCJA VI OFERTY
6.4.) Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: 1000000 PLN
6.6.) Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową: Nie
SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie
7.2.) Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy: Średni przedsiębiorca
7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:
7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: „Wodociągi" Sp. z o.o.
7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 7550006365
7.3.3) Ulica: Reymonta 12
7.3.4) Miejscowość: Głuchołazy
7.3.5) Kod pocztowy: 48-340
7.3.6.) Województwo: opolskie
7.3.7.) Kraj: Polska
7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie
SEKCJA VIII UMOWA
8.1.) Data zawarcia umowy: 2024-10-31
8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 1000000 PLN
8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej: 57 dni
8.4.) Zamawiający przewiduje następujące wymagania związane z realizacją zamówienia:
w zakresie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 ustawy
SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
c.d uzasadnienia wyboru trybuBrak dostaw wody surowej uniemożliwia funkcjonowanie stacji uzdatniania oraz dostarczanie wody pitnej z głównej siedziby wodociągów.
Podjęcie decyzji o odbudowie rurociągu jest wynikiem konieczności realizacji podstawowych obowiązków samorządu gminnego, w szczególności zapewnienia mieszkańcom dostępu do wody pitnej, co jest jednym z zadań własnych gminy, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. 2024 poz. 1465) który stanowi, że „zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: (…) 3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku, urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz.”
Zgodnie z przepisami, gmina odpowiada za zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym za zaopatrzenie w wodę.
Aby przywrócić funkcjonowanie systemu zaopatrzenia w wodę pitną, konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań w celu odbudowy rurociągu wody wraz z niezbędną infrastrukturą. W ramach prac należy przeprowadzić rozbiórkę tymczasowego rurociągu, wykonać przewierty dla rurociągu wody surowej oraz kanalizacji telekomunikacyjnej, a także zamontować nowe rury wody surowej.
Zaraz po powodzi została wykonana tymczasowa rura wodociągowa. co było niezbędne ze względu na konieczność zapewnienia dostaw wody pitnej dla lewobrzeżnej części Głuchołaz, co dotyczy około 6 tysięcy mieszkańców. Tymczasowa rura wodociągowa była rozwiązaniem niezbędnym, lecz czasowym.
Do wykonania tymczasowej rury wykorzystano nieocieploną rurę PE o średnicy, która nie pozwala na odpowiedni przepływ wody. Dodatkowo materiał wykorzystany do budowy tymczasowego rozwiązania nie jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, lecz doraźnie pełnił swoją podstawową funkcję, jaką jest transport wody surowej, do momentu wykonania docelowego przewiertu.
Rura tymczasowa została zamocowana na tymczasowej przeprawie mostowej, która ma określony limit przejazdów. Po jego przekroczeniu, zgodnie z zaleceniami Pułku Inżynieryjnego, przeprawa wraz z rurą zostanie zdemontowana.
W związku koniecznością natychmiastowego odtworzenia stałego rurociągu wody surowej zadecydowano o wyborze trybu niekonkurencyjnego – zamówienia z wolnej ręki, na podstawie art. 305 pkt 1 w związku z art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2024 poz. 1320).
Zgodnie z treścią art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia.
O dopuszczalności udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki w związku z wystąpieniem powodzi wypowiedział się Urząd Zamówień Publicznych w swojej opinii opublikowanej na stronie UZP:
https://www.gov.pl/web/uzp/dopuszczalnosc-udzielenia-zamowienia-w-trybie-negocjacji-bez-ogloszenia-oraz-w-trybie-z-wolnej-reki-w-zwiazku-z-wystapieniem-powodzi
Z uwagi na ograniczenie liczby znaków pozostała treść uzasadnienia znajduje się w zaproszeniu do negocjacji
| 2024-12-30 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane |