Udzielenie niewyłącznego prawa do korzystania z serwisów PAP
ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2025/BZP 00003265
- Numer ogłoszenia
- 2025/BZP 00003265/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Services
- Opublikowano
- 2025-01-02 14:50
- Lokalizacja
- Warszawa, mazowieckie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-17551149-39a6-47e1-b512-18d140f1562b
- Identyfikator
- 5213017228
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-02
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Wykonawcy
1 przyznane
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2025/BZP 00003265 z dnia 2025-01-02 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Udzielenie niewyłącznego prawa do korzystania z serwisów PAP
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
1.3.) Oddział zamawiającego: Centrala
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 000017756
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: ul. Szamocka 3, 5
1.5.2.) Miejscowość: Warszawa
1.5.3.) Kod pocztowy: 01-748
1.5.4.) Województwo: mazowieckie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL911 - Miasto Warszawa
1.5.7.) Numer telefonu: +48 226671703
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: sekretariatDZP@zus.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.zus.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://portal.smartpzp.pl/zus1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz zarządzane przez nie fundusze
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Udzielenie niewyłącznego prawa do korzystania z serwisów PAP2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-17551149-39a6-47e1-b512-18d140f1562b
2.5.) Numer ogłoszenia: 2025/BZP 00003265
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2025-01-02
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2023/BZP 00464638/29/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.3.13 Udzielenie niewyłącznego prawa do korzystania z serwisów PAP
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00644129
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie: art. 305 pkt 1 ustawy w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 1 ustawy
3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
1. Zamówienie może być zrealizowane przez Wykonawcę, którym jest PAP S.A. w likwidacji z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze oraz związanych z ochroną praw wyłącznych wynikających z odrębnych przepisów, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 1 lit a) i b) ustawy Prawo zamówień publicznych.
2. Uzasadnienie art. 214 ust. 1 pkt 1 lit a):
1) specyficzne narzędzie może udostępniać wyłącznie jeden podmiot, będący licencjodawcą serwisów;
2) PAP jest jedyną na rynku publiczną agencją prasową, która na mocy ustawy z dnia 31.07.1997r. o Polskiej Agencji Prasowej ma obowiązek uzyskiwania i przekazywania odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Posiada obowiązek upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta RP i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie stanowisk w sprawach państwowych;
Dalsza część uzasadnienie w informacjach dodatkowych
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: 993200.271.57.2024
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.3.) Wartość zamówienia: 453600,00 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
udzielenie Zamawiającemu niewyłącznego prawa (licencji) do korzystania z Serwisów PAP, wyłącznie w zakresie wewnętrznego użytku informacyjnego zatrudnionych przez Zamawiającego pracowników, bez prawa do udostępniania Serwisów PAP lub informacji osobom trzecim.
4.5.3.) Główny kod CPV: 64216200-5 - Elektroniczne usługi informacyjne
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy
SEKCJA VI OFERTY
6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 1
6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0
6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0
6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 0
6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0
6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0
6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0
6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0
6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 540216,00 PLN
6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 540216,00 PLN
6.4.) Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: 540216,00 PLN
6.5.) Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną: Nie
6.6.) Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową: Nie
SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie
7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:
7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: POLSKA AGENCJA PRASOWA SPÓŁKA AKCYJNA W LIKWIDACJI
7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 012890438
7.3.3) Ulica: ul. BRACKA, nr 6/8
7.3.4) Miejscowość: WARSZAWA
7.3.5) Kod pocztowy: 00-502
7.3.6.) Województwo: mazowieckie
7.3.7.) Kraj: Polska
7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie
SEKCJA VIII UMOWA
8.1.) Data zawarcia umowy: 2024-12-27
8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 540216,00 PLN
8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej: 36 miesiące
SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
3) PAP to jedyny dostawca Serwisu CSI, posiada prawa autorskie do zamieszczanych depesz własnych, przekazuje teżinformacje na podstawie umów licencyjnych;
4) ustawa o PAP obliguje PAP do utrzymania bezstronności w przedmiocie swej działalności informacyjnej. To priorytet przy
ocenie usługi. Agencja nie może znaleźć się pod prawną, ekonomiczną lub inną kontrolą jakiegokolwiek ugrupowania
ideologicznego, politycznego lub gospodarczego. To ochrona i gwarancja rzetelności bazy danych;
5) Serwis CSI to źródło informacji bieżących dla mediów, zawiera wiarygodne i aktualne informacje o wydarzeniach
politycznych, społecznych, gospodarczych, kulturalnych w kraju i na świecie, opinie, wywiady i komentarze. W Serwisach
PAP publikowane są również informacje z mediów (prasy, radia, telewizji, Internetu) ogólnokrajowych i lokalnych;
6) częścią przedmiotu zamówienia jest Kalendarium PAP -baza danych zawierająca opis merytoryczny, informacje o datach
i lokalizacjach najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych, ekonomicznych oraz kulturalnych;
7) korzystanie z Serwisów PAP umożliwia m.in. skuteczną komunikację oraz analizę wydarzeń. W PAP na bieżąco
publikowane są komentarze ekspertów, prawników oraz polityków, zamieszczane są informacje związane z procesem
legislacyjnym;
8) prezentowana przez PAP baza danych jest konieczna do realizacji zadań ustawowych ZUS.
Powyższe uwarunkowania powodują, iż istnieje obiektywna niemożność wykonania zamówienia przez innego Wykonawcę.
3. Uzasadnienie dla art. 214 ust. 1 pkt 1 lit b) Ustawy Pzp:
1) PAP jest producentem i właścicielem nieograniczonych majątkowych praw autorskich do wszystkich udostępnianych
serwisów i prawa producenta bazy danych, o których mowa w ustawie o ochronie baz danych z dnia 27.07.01 r., ma
upoważnienie do dystrybuowania, licencjonowania i serwisowania tych serwisów i jest jedynym podmiotem uprawnionym do
udzielania licencji na ich korzystanie
2) Serwis CSI, będący bazą danych posiada wszelkie cechy utworu. Prezentowane w serwisie informacje cechuje
oryginalność i indywidualność, a baza ma charakter twórczy
3) bazy danych podlegają szerokiej ochronie prawnej na podstawie regulacji prawnych. W Polsce przepisy Dyrektywy zostały transponowane do krajowego porządku prawnego ustawą z 27.07.01 roku o ochronie baz danych
4) Zgodnie z art. 3 powyższej dyrektywy, bazy danych, które z powodu wyboru lub uporządkowania ich zawartości, stanowią
własną intelektualną twórczość autora, podlegają ochronie prawa autorskiego.
5) uwzględniając przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych czynności polegające w szczególności na
modyfikacji, konserwacji, nadzorze autorskim, serwisie oprogramowania czy zarządzaniu treścią - objęte są ochroną
prawno-autorską i mieszczą się w granicach uprawnień przysługujących twórcy utworu lub podmiotowi, któremu przysługują
autorskie prawa majątkowe do oprogramowania i udostępnianych serwisów wraz z zawartymi tam treściami.
4. Rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze.
Na rynku istnieją inne agencje informacyjne, jednak są to agencje wyspecjalizowane pod kątem form dźwiękowych i form
video, bądź na obsługę wybranych segmentów rynku prasowego oraz portali internetowych, w określanych kategoriach
informacji.
Porównywalne zakresem serwisy nie spełniają oczekiwań związanych z dostarczaniem codziennych informacji,
wykorzystywanych w ramach pracy rzecznika prasowego. Usługi tego rodzaju nie są przydatne dla potrzeb informacyjnych
ZUS w takim stopniu jak serwis PAP. W przypadku przedmiotowego zamówienia nie istnieje zatem tzw. produkt
równoważny, tym samym nie ma możliwości przeprowadzenia postępowania konkurencyjnego, w którym Zamawiający
uzyskałby porównywalne oferty. W związku z powyższym nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne ani rozwiązanie
zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia.
| 2025-01-02 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi |