Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie miasta i gminy Książ Wielki oraz zorganizowanie, utrzymanie i obsługa stacjonarnego PSZOK
Gmina Książ Wielki
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2025/BZP 00006939
- Numer ogłoszenia
- 2025/BZP 00006939/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Services
- Opublikowano
- 2025-01-03 14:30
- Lokalizacja
- Książ Wielki, małopolskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-7cdf78b7-45b7-4de3-b95c-9f09199c52a0
- Identyfikator
- 6591186961
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-02
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Wykonawcy
1 przyznane
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2025/BZP 00006939 z dnia 2025-01-03 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie miasta i gminy Książ Wielki oraz zorganizowanie, utrzymanie i obsługa stacjonarnego PSZOK
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: Gmina Książ Wielki
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 291010151
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: Warszawska 17
1.5.2.) Miejscowość: Książ Wielki
1.5.3.) Kod pocztowy: 32-210
1.5.4.) Województwo: małopolskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL214 - Krakowski
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: zp@ksiazwielki.eu
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://www.ksiazwielki.eu/
1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie miasta i gminy Książ Wielki oraz zorganizowanie, utrzymanie i obsługa stacjonarnego PSZOK2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-7cdf78b7-45b7-4de3-b95c-9f09199c52a0
2.5.) Numer ogłoszenia: 2025/BZP 00006939
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2025-01-03
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2024/BZP 00047178/12/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.3.2 Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie gminy Książ Wielki oraz zorganizowanie, utrzymanie i obsługa stacjonarnego PSZOK w 2025 roku
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00668729
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie: art. 305 pkt 1 ustawy w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy
3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienia z wolnej ręki, o wartości mniejszej niż progi unijne, o których mowa w art. 3 ust. 1 – 4 ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (dalej: Pzp).
Podstawą prawną udzielenia zamówienia w Postępowaniu jest art. 214 ust. 1 pkt. 5) Pzp
Na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (dalej: Pzp) zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia.
Dalsza część uzasadnienia została zawarta w sekcji INFORMACJE DODATKOWE
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: IN.271.14.2024
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zbieranych selektywnie i odpadów komunalnych niesegregowanych (zmieszanych) z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie miasta i gminy Książ Wielki oraz zorganizowanie, utrzymanie i obsługa stacjonarnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), w okresie od dnia 2 stycznia 2025 roku do dnia 31 stycznia 2025 roku włącznie, z zastrzeżeniem zdania następnego. W przypadku, gdy zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego w ramach postępowania nr IN.271.12.2024, prowadzonego w trybie podstawowym z możliwością negocjacji nie będzie możliwe w terminie do dnia 31 stycznia 2025 roku, w szczególności z uwagi na przedłużającą się procedurę udzielenia zamówienia publicznego, Zamawiający wydłuży okres realizacji zamówienia na świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych do dwóch miesięcy od dnia zawarcia umowy.
4.5.3.) Główny kod CPV: 90500000-2 - Usługi związane z odpadami
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
90512000-9 - Usługi transportu odpadów
90511200-4 - Usługi gromadzenia odpadów pochodzących z gospodarstw domowych
90513100-7 - Usługi wywozu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych
90514000-3 - Usługi recyklingu odpadów
90533000-2 - Usługi gospodarki odpadami
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy
SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie
7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:
7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: MAŁOPOLSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO GOSPODARKI ODPADAMI Sp. z o.o.
7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 6762460430
7.3.3) Ulica: Barska 12
7.3.4) Miejscowość: Kraków
7.3.5) Kod pocztowy: 30-307
7.3.6.) Województwo: małopolskie
7.3.7.) Kraj: Polska
7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie
SEKCJA VIII UMOWA
8.1.) Data zawarcia umowy: 2024-12-31
8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 101619,07 PLN
8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej: 1 miesiące
SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
W dniu 08.12.2024r. Zamawiający – Gmina Książ Wielki, ogłosił postępowanie w trybie art. 275 pkt 2 na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie miasta i gminy Książ Wielki oraz zorganizowanie, utrzymanie i obsługa stacjonarnego PSZOK w 2025 roku” Numer referencyjny: IN.271.12.2024. Zamawiający po otwarciu ofert zdecydował o przeprowadzeniu negocjacji w zakresie ceny, w celu ulepszenia treści ofert i uzyskania korzystnej ceny za odbiór odpadów z terenu Gminy Książ Wielki, która to cena przekłada się na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, pobieranej od mieszkańców. Z uwagi na powyższe Zamawiający nie będzie w stanie zawrzeć umowy na realizację zamówienia od 1 stycznia 2025 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że Zamawiający jest zobowiązany zapewnić ciągłość w odbiorze odpadów komunalnych na terenie Gminy Książ Wielki oraz z uwagi na obowiązek zapewnienia odpowiedniej sytuacji sanitarnej na terenie Gminy, Zamawiający zamierza zawrzeć umowę na świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Książ Wielki w miesiącu styczniu 2025 (z możliwością przedłużenia do dwóch miesięcy od dnia zawarcia umowy, w przypadku nie zakończenia w styczniu postępowania nr IN.271.12.2024) umowy w trybie zamówienia z wolnej ręki w zakresie, który zabezpieczy odbiór odpadów do czasu rozstrzygnięcia postępowania prowadzonego w trybie podstawowym, z możliwością negocjacji. Umowa na odbiór odpadów wygasa 31.12.2025 r. Odbiór odpadów jest to usługa, która powinna być świadczona w sposób ciągły i niezakłócony. Konsekwencje wystąpienia przerwy w świadczeniu tej usługi powodowałyby wystąpienie zagrożenia epidemiologicznego i dotknęłyby nie tyle samego zamawiającego, ale przede wszystkim mieszkańców, za których bezpieczeństwo odpowiada zamawiający. Niewątpliwie natychmiastowe wykonanie zamówienia leży w interesie publicznym, gdyż wystąpienie zagrożenia epidemiologicznego mogłoby się wiązać z wystąpieniem zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców. Konsekwencją braku realizacji przez Zamawiającego obowiązków związanych z odbiorem odpadów komunalnych z nieruchomości będzie także powstanie trudnych do odwrócenia szkód w środowisku (dzikie wysypiska śmieci), a także poniesienia zwiększonych środków finansowych na ich późniejsze usunięcie Co prawda, Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z dnia 24 lipca 2017 r, KIO 1415/17 podzieliła pogląd, że „przedłużenie się postępowania o udzielenie zamówienia (…) nie jest okolicznością wyjątkową, gdyż zamawiający z takim rozwojem sytuacji winien się liczyć i z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym wszcząć procedurę o udzielenie zamówienia publicznego. Jednakże w tym samym wyroku wskazała, że „Nie stanowi jednak naruszenia przepisu art. 67 ust. 1 pkt 3 Pzp2004 (aktualnie art. 214 ust. 1 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp- przyp. Zmawiającego), jeżeli zamawiający doraźnie, na krótki okres udziela zamówienia z wolnej ręki na usługi odbioru i zagospodarowania odpadów – na okres do zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia w trybie konkurencyjnym.”W przedmiotowym wyroku skład orzekający uznał, że „Udzielenie zamówienia z wolnej ręki na czas niezbędny do zakończenia postępowania przetargowego prowadzonego w procedurze konkurencyjnej w sytuacji wygaśnięcia poprzedniej umowy, jest stosowane, przyjęte w praktyce i nie budzi zastrzeżeń w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej, wręcz jest wskazywane - jako sposób rozwiązania problemu, przy zamówieniach zwłaszcza na usługi, których ciągłość świadczenia nie może zostać przerwana.”
| 2025-01-03 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi |