Wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkalnych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom
GMINA BYTOM - BYTOMSKIE MIESZKANIA
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2022/BZP 00336782
- Numer ogłoszenia
- 2022/BZP 00336782/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Works
- Opublikowano
- 2022-09-07 10:33
- Lokalizacja
- Bytom, śląskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-1bb7f88f-1882-11ed-b950-8227d40187e8
- Identyfikator
- 6263001827
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-10
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Oferenci
Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2022/BZP 00336782 z dnia 2022-09-07 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkalnych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: GMINA BYTOM - BYTOMSKIE MIESZKANIA
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 242615406
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: ul. Zielna 25 B
1.5.2.) Miejscowość: Bytom
1.5.3.) Kod pocztowy: 41-907
1.5.4.) Województwo: śląskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL228 - Bytomski
1.5.7.) Numer telefonu: 32 532 50 00
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: zamowienia@bm.bytom.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.bm.bytom.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://bm-bytom.logintrade.net/rejestracja/ustawowe.html1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka budżetowa
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Budownictwo i obiekty komunalne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkalnych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-1bb7f88f-1882-11ed-b950-8227d40187e8
2.5.) Numer ogłoszenia: 2022/BZP 00336782
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2022-09-07
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2022/BZP 00025629/07/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.1.3 Remont i modernizacja lokali mieszkalnych
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2022/BZP 00300837/01
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: DZP-TP1-36/2022
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Tak
4.3.1) Wartość zamówienia stanowiącego przedmiot tego postępowania (bez VAT): 351619,21 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane
Część 1
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkalnych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom. Przedmiot zamówienia został podzielony na cztery (4) części:1.1. Część I - Roboty modernizacyjne w lokalach mieszkalnych przy
ul. Konstytucji 118/2, ul. Konstytucji 118/6
1.1.1. Zakresy robót budowlanych i instalacyjnych w lokalach są zróżnicowane przedmiarowo i obejmują m.in. wykonanie robót ogólnobudowlanych, tynkarsko – malarskich, stolarskich, posadzkowych, elektroinstalacyjnych, instalacyjnych wod-kan.
1.1.2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia stanowi Załącznik nr 1.1. do SWZ – Przedmiar robót. Warunki wykonania i odbioru robót zawiera Załącznik nr 1.1.a. do SWZ – Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót.
4.5.3.) Główny kod CPV: 45000000-7 - Roboty budowlane
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
45453000-7 - Roboty remontowe i renowacyjne
45211341-1 - Roboty budowlane w zakresie mieszkań
45421000-4 - Roboty w zakresie stolarki budowlanej
45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne
45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne
45333000-0 - Roboty instalacyjne gazowe
4.5.5.) Wartość części: 127479,11 PLN
Część 2
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkalnych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom. Przedmiot zamówienia został podzielony na cztery (4) części:1.2. Część II - Roboty modernizacyjne w lokalu mieszkalnym przy ul. Wyczółkowskiego 5/11
1.2.1. Zakresy robót budowlanych i instalacyjnych w lokalach są zróżnicowane przedmiarowo i obejmują m.in. wykonanie robót ogólnobudowlanych, tynkarsko – malarskich, stolarskich, posadzkowych, elektroinstalacyjnych, instalacyjnych wod-kan. i gaz.
1.2.2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia stanowi Załącznik nr 1.2. do SWZ – Przedmiar robót. Warunki wykonania i odbioru robót zawiera Załącznik nr 1.2.a. do SWZ – Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót.
4.5.3.) Główny kod CPV: 45000000-7 - Roboty budowlane
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
45453000-7 - Roboty remontowe i renowacyjne
45211341-1 - Roboty budowlane w zakresie mieszkań
45421000-4 - Roboty w zakresie stolarki budowlanej
45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne
45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne
45333000-0 - Roboty instalacyjne gazowe
4.5.5.) Wartość części: 77187,65 PLN
Część 3
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkalnych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom. Przedmiot zamówienia został podzielony na cztery (4) części:1.3. Część III - Roboty modernizacyjne w lokalu mieszkalnym przy pl. Powstańców Śląskich 1A/4
1.3.1. Zakresy robót budowlanych i instalacyjnych w lokalach są zróżnicowane przedmiarowo i obejmują m.in. wykonanie robót ogólnobudowlanych, tynkarsko – malarskich, stolarskich, posadzkowych, elektroinstalacyjnych, instalacyjnych wod-kan. i gaz.
1.3.2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia stanowi Załącznik nr 1.3. do SWZ – Przedmiar robót. Warunki wykonania i odbioru robót zawiera Załącznik nr 1.3.a. do SWZ – Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót.
4.5.3.) Główny kod CPV: 45000000-7 - Roboty budowlane
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
45453000-7 - Roboty remontowe i renowacyjne
45211341-1 - Roboty budowlane w zakresie mieszkań
45421000-4 - Roboty w zakresie stolarki budowlanej
45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne
45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne
45333000-0 - Roboty instalacyjne gazowe
4.5.5.) Wartość części: 77795,81 PLN
Część 4
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkalnych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom. Przedmiot zamówienia został podzielony na cztery (4) części:1.4. Część IV - Roboty modernizacyjne w lokalu mieszkalnym przy ul. Drobczyka 10/5
1.4.1. Zakresy robót budowlanych i instalacyjnych w lokalach są zróżnicowane przedmiarowo i obejmują m.in. wykonanie robót ogólnobudowlanych, tynkarsko – malarskich, stolarskich, posadzkowych, podłogowych, zduńskich, elektroinstalacyjnych, instalacyjnych wod-kan. i C.O. elektrycznego.
1.4.2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia stanowi Załącznik nr 1.4. do SWZ – Przedmiar robót. Warunki wykonania i odbioru robót zawiera Załącznik nr 1.4.a. do SWZ – Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót.
4.5.3.) Główny kod CPV: 45000000-7 - Roboty budowlane
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
45453000-7 - Roboty remontowe i renowacyjne
45211341-1 - Roboty budowlane w zakresie mieszkań
45421000-4 - Roboty w zakresie stolarki budowlanej
45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne
45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne
4.5.5.) Wartość części: 69156,64 PLN
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
Część 1
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 1)
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 3 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Zamawiający na podstawie art. 255 pkt 3 Pzp, unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkaniowych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom” w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4 ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
Uzasadnienie:
W dniu 26.08.2022 r. o godz. 09:30 odbyło się otwarcie ofert złożonych w postępowaniu pn.: „Wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkaniowych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom”.
W przedmiotowym postępowaniu – w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4 zostały złożone 3 oferty. Zamawiający przed otwarciem ofert (tj. w dniu 26.08.2022 r. o godz. 09:00) udostępnił na stronie internetowej prowadzonego postępowania informację, że na sfinansowanie zamówienia:
– w odniesieniu do Części 1, zamierza przeznaczyć kwotę 137 677,44 zł brutto.
– w odniesieniu do Części 2, zamierza przeznaczyć kwotę 83 362,66 zł brutto.
– w odniesieniu do Części 3, zamierza przeznaczyć kwotę 84 019,47 zł brutto.
– w odniesieniu do Części 4, zamierza przeznaczyć kwotę 74 689,17 zł brutto.
W w/w postępowaniu oferta z najniższą ceną wynosi:
– w odniesieniu do Części 1 – 186 000,00 zł brutto;
– w odniesieniu do Części 2 - 115 000,00 zł brutto;
– w odniesieniu do Części 3 - 122 000,00 zł brutto;
– w odniesieniu do Części 4 – 118 400,00 zł brutto.
Art. 255 pkt 3) Pzp stanowi, iż Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty. Po analizie możliwości finansowych Zamawiający stwierdził, iż nie posiada możliwości zwiększenia środków na sfinansowanie zamówienia - w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4. Zamawiający odstąpił od oceny i badania ofert złożonych w postępowaniu w celu wyboru oferty najkorzystniejszej, ponieważ zgodnie z komentarzem Urzędu Zamówień Publicznych do art. 255 pkt 3 Pzp (Vide H. Nowak, M. Winiarz (red.) Prawo Zamówień Publicznych. Komentarz. Warszawa 2021), w przypadku gdy oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, postępowanie unieważnia się bez przeprowadzania wyboru najkorzystniejszej oferty. W takiej sytuacji ceny lub koszty określone we wszystkich złożonych ofertach nie mieszczą się w limicie ustalonym przez zamawiającego. Hołdując racjonalności, przesłanka ta zakłada unieważnienie postępowania bez konieczności badania i oceny ofert w celu wyboru oferty najkorzystniejszej, w sytuacji gdy od początku wiadomo, że cena żadnej oferty nie zmieści się w ustalonym limicie, a zamawiający tego limitu nie zmieni. Sformułowanie przepisu („zamawiający unieważnia”) prowadzi do wniosku, że ustawowy przymus unieważnienia postępowania zachodzi od razu, gdy tylko okaże się, że zachodzi jedna z dwóch alternatywnych przesłanek, a zamawiający nie może lub nie chce zwiększyć kwoty pokrycia finansowego.
Mając na uwadze powyższe Zamawiający na podstawie zapisów art. 255 pkt 3) ustawy Pzp, unieważnił przedmiotowe postępowanie - w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4, ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
Część 2
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 2)
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 3 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Zamawiający na podstawie art. 255 pkt 3 Pzp, unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkaniowych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom” w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4 ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
Uzasadnienie:
W dniu 26.08.2022 r. o godz. 09:30 odbyło się otwarcie ofert złożonych w postępowaniu pn.: „Wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkaniowych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom”.
W przedmiotowym postępowaniu – w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4 zostały złożone 3 oferty. Zamawiający przed otwarciem ofert (tj. w dniu 26.08.2022 r. o godz. 09:00) udostępnił na stronie internetowej prowadzonego postępowania informację, że na sfinansowanie zamówienia:
– w odniesieniu do Części 1, zamierza przeznaczyć kwotę 137 677,44 zł brutto.
– w odniesieniu do Części 2, zamierza przeznaczyć kwotę 83 362,66 zł brutto.
– w odniesieniu do Części 3, zamierza przeznaczyć kwotę 84 019,47 zł brutto.
– w odniesieniu do Części 4, zamierza przeznaczyć kwotę 74 689,17 zł brutto.
W w/w postępowaniu oferta z najniższą ceną wynosi:
– w odniesieniu do Części 1 – 186 000,00 zł brutto;
– w odniesieniu do Części 2 - 115 000,00 zł brutto;
– w odniesieniu do Części 3 - 122 000,00 zł brutto;
– w odniesieniu do Części 4 – 118 400,00 zł brutto.
Art. 255 pkt 3) Pzp stanowi, iż Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty. Po analizie możliwości finansowych Zamawiający stwierdził, iż nie posiada możliwości zwiększenia środków na sfinansowanie zamówienia - w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4. Zamawiający odstąpił od oceny i badania ofert złożonych w postępowaniu w celu wyboru oferty najkorzystniejszej, ponieważ zgodnie z komentarzem Urzędu Zamówień Publicznych do art. 255 pkt 3 Pzp (Vide H. Nowak, M. Winiarz (red.) Prawo Zamówień Publicznych. Komentarz. Warszawa 2021), w przypadku gdy oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, postępowanie unieważnia się bez przeprowadzania wyboru najkorzystniejszej oferty. W takiej sytuacji ceny lub koszty określone we wszystkich złożonych ofertach nie mieszczą się w limicie ustalonym przez zamawiającego. Hołdując racjonalności, przesłanka ta zakłada unieważnienie postępowania bez konieczności badania i oceny ofert w celu wyboru oferty najkorzystniejszej, w sytuacji gdy od początku wiadomo, że cena żadnej oferty nie zmieści się w ustalonym limicie, a zamawiający tego limitu nie zmieni. Sformułowanie przepisu („zamawiający unieważnia”) prowadzi do wniosku, że ustawowy przymus unieważnienia postępowania zachodzi od razu, gdy tylko okaże się, że zachodzi jedna z dwóch alternatywnych przesłanek, a zamawiający nie może lub nie chce zwiększyć kwoty pokrycia finansowego.
Mając na uwadze powyższe Zamawiający na podstawie zapisów art. 255 pkt 3) ustawy Pzp, unieważnił przedmiotowe postępowanie - w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4, ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
Część 3
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 3)
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 3 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Zamawiający na podstawie art. 255 pkt 3 Pzp, unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkaniowych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom” w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4 ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
Uzasadnienie:
W dniu 26.08.2022 r. o godz. 09:30 odbyło się otwarcie ofert złożonych w postępowaniu pn.: „Wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkaniowych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom”.
W przedmiotowym postępowaniu – w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4 zostały złożone 3 oferty. Zamawiający przed otwarciem ofert (tj. w dniu 26.08.2022 r. o godz. 09:00) udostępnił na stronie internetowej prowadzonego postępowania informację, że na sfinansowanie zamówienia:
– w odniesieniu do Części 1, zamierza przeznaczyć kwotę 137 677,44 zł brutto.
– w odniesieniu do Części 2, zamierza przeznaczyć kwotę 83 362,66 zł brutto.
– w odniesieniu do Części 3, zamierza przeznaczyć kwotę 84 019,47 zł brutto.
– w odniesieniu do Części 4, zamierza przeznaczyć kwotę 74 689,17 zł brutto.
W w/w postępowaniu oferta z najniższą ceną wynosi:
– w odniesieniu do Części 1 – 186 000,00 zł brutto;
– w odniesieniu do Części 2 - 115 000,00 zł brutto;
– w odniesieniu do Części 3 - 122 000,00 zł brutto;
– w odniesieniu do Części 4 – 118 400,00 zł brutto.
Art. 255 pkt 3) Pzp stanowi, iż Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty. Po analizie możliwości finansowych Zamawiający stwierdził, iż nie posiada możliwości zwiększenia środków na sfinansowanie zamówienia - w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4. Zamawiający odstąpił od oceny i badania ofert złożonych w postępowaniu w celu wyboru oferty najkorzystniejszej, ponieważ zgodnie z komentarzem Urzędu Zamówień Publicznych do art. 255 pkt 3 Pzp (Vide H. Nowak, M. Winiarz (red.) Prawo Zamówień Publicznych. Komentarz. Warszawa 2021), w przypadku gdy oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, postępowanie unieważnia się bez przeprowadzania wyboru najkorzystniejszej oferty. W takiej sytuacji ceny lub koszty określone we wszystkich złożonych ofertach nie mieszczą się w limicie ustalonym przez zamawiającego. Hołdując racjonalności, przesłanka ta zakłada unieważnienie postępowania bez konieczności badania i oceny ofert w celu wyboru oferty najkorzystniejszej, w sytuacji gdy od początku wiadomo, że cena żadnej oferty nie zmieści się w ustalonym limicie, a zamawiający tego limitu nie zmieni. Sformułowanie przepisu („zamawiający unieważnia”) prowadzi do wniosku, że ustawowy przymus unieważnienia postępowania zachodzi od razu, gdy tylko okaże się, że zachodzi jedna z dwóch alternatywnych przesłanek, a zamawiający nie może lub nie chce zwiększyć kwoty pokrycia finansowego.
Mając na uwadze powyższe Zamawiający na podstawie zapisów art. 255 pkt 3) ustawy Pzp, unieważnił przedmiotowe postępowanie - w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4, ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
Część 4
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 4)
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 3 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Zamawiający na podstawie art. 255 pkt 3 Pzp, unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkaniowych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom” w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4 ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
Uzasadnienie:
W dniu 26.08.2022 r. o godz. 09:30 odbyło się otwarcie ofert złożonych w postępowaniu pn.: „Wykonanie robót modernizacyjnych w lokalach mieszkaniowych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Bytom”.
W przedmiotowym postępowaniu – w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4 zostały złożone 3 oferty. Zamawiający przed otwarciem ofert (tj. w dniu 26.08.2022 r. o godz. 09:00) udostępnił na stronie internetowej prowadzonego postępowania informację, że na sfinansowanie zamówienia:
– w odniesieniu do Części 1, zamierza przeznaczyć kwotę 137 677,44 zł brutto.
– w odniesieniu do Części 2, zamierza przeznaczyć kwotę 83 362,66 zł brutto.
– w odniesieniu do Części 3, zamierza przeznaczyć kwotę 84 019,47 zł brutto.
– w odniesieniu do Części 4, zamierza przeznaczyć kwotę 74 689,17 zł brutto.
W w/w postępowaniu oferta z najniższą ceną wynosi:
– w odniesieniu do Części 1 – 186 000,00 zł brutto;
– w odniesieniu do Części 2 - 115 000,00 zł brutto;
– w odniesieniu do Części 3 - 122 000,00 zł brutto;
– w odniesieniu do Części 4 – 118 400,00 zł brutto.
Art. 255 pkt 3) Pzp stanowi, iż Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty. Po analizie możliwości finansowych Zamawiający stwierdził, iż nie posiada możliwości zwiększenia środków na sfinansowanie zamówienia - w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4. Zamawiający odstąpił od oceny i badania ofert złożonych w postępowaniu w celu wyboru oferty najkorzystniejszej, ponieważ zgodnie z komentarzem Urzędu Zamówień Publicznych do art. 255 pkt 3 Pzp (Vide H. Nowak, M. Winiarz (red.) Prawo Zamówień Publicznych. Komentarz. Warszawa 2021), w przypadku gdy oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, postępowanie unieważnia się bez przeprowadzania wyboru najkorzystniejszej oferty. W takiej sytuacji ceny lub koszty określone we wszystkich złożonych ofertach nie mieszczą się w limicie ustalonym przez zamawiającego. Hołdując racjonalności, przesłanka ta zakłada unieważnienie postępowania bez konieczności badania i oceny ofert w celu wyboru oferty najkorzystniejszej, w sytuacji gdy od początku wiadomo, że cena żadnej oferty nie zmieści się w ustalonym limicie, a zamawiający tego limitu nie zmieni. Sformułowanie przepisu („zamawiający unieważnia”) prowadzi do wniosku, że ustawowy przymus unieważnienia postępowania zachodzi od razu, gdy tylko okaże się, że zachodzi jedna z dwóch alternatywnych przesłanek, a zamawiający nie może lub nie chce zwiększyć kwoty pokrycia finansowego.
Mając na uwadze powyższe Zamawiający na podstawie zapisów art. 255 pkt 3) ustawy Pzp, unieważnił przedmiotowe postępowanie - w odniesieniu do Części 1, Części 2, Części 3, Części 4, ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
| 2022-09-07 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane |