[U/27/2024] Organizacja dwudniowego szkolenia wyjazdowego dla pracowników Biura Nauki i Obsługi Projektów (...)
UNIWERSYTET OPOLSKI
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2025/BZP 00011026
- Numer ogłoszenia
- 2025/BZP 00011026/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Services
- Opublikowano
- 2025-01-07 14:04
- Lokalizacja
- Opole, opolskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-b255e2e3-f78f-48ec-b5c9-03e4343230d6
- Identyfikator
- 7540007179
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-02
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Oferenci
Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2025/BZP 00011026 z dnia 2025-01-07 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
[U/27/2024] Organizacja dwudniowego szkolenia wyjazdowego dla pracowników Biura Nauki i Obsługi Projektów (...)
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: UNIWERSYTET OPOLSKI
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 000001382
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: Plac Mikołaja Kopernika 11
1.5.2.) Miejscowość: Opole
1.5.3.) Kod pocztowy: 45-040
1.5.4.) Województwo: opolskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL524 - Opolski
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: zamowienia@uni.opole.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.zamowienia.uni.opole.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://platformazakupowa.pl/transakcja/9908721.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - uczelnia publiczna
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Edukacja
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Tak
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
[U/27/2024] Organizacja dwudniowego szkolenia wyjazdowego dla pracowników Biura Nauki i Obsługi Projektów (...)2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-b255e2e3-f78f-48ec-b5c9-03e4343230d6
2.5.) Numer ogłoszenia: 2025/BZP 00011026
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2025-01-07
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2024/BZP 00101449/07/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.3.3 [42a] Usługi edukacyjne i szkoleniowe
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Tak
2.12.) Nazwa projektu lub programu:
Program Erasmus+, nr umowy 2023-1-PL01-KA131-HED-0001231392.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00533621
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: U/27/2024
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.3.) Wartość zamówienia: 43451,67 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Przedmiotem zamówienia jest: Organizacja dwudniowego szkolenia wyjazdowego dla pracowników Biura Nauki i Obsługi Projektów w zakresie rozpoznania talentów pracowników, ich rozwoju w miejscu pracy oraz wzmocnienia wzajemnego zrozumienia i współpracy w zespole.
2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera opis przedmiotu zamówienia stanowiący załącznik nr 1A do SWZ.
3. Zamawiający dopuszcza udział Podwykonawcy przy wykonaniu przedmiotu zamówienia.
W przypadku, gdy Wykonawca zamierza zrealizować przedmiot zamówienia z udziałem Podwykonawców, Zamawiający żąda wskazania przez Wykonawcę części zamówienia, której wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom i podania firm tych Podwykonawców (w treści oferty - Formularza ofertowego – załącznika nr 1 do SWZ). W przypadku, kiedy Wykonawca nie wskaże w ofercie części, którą zamierza powierzyć Podwykonawcom, Zamawiający przyjmie, że Wykonawca zrealizuje zamówienie samodzielnie.
4.1. Termin wykonania przedmiotu zamówienia: 28-29.10.2024 r.
4.2. W przypadku zawarcia umowy po terminie wskazanym w pkt. 4.1 Zamawiający niezwłocznie po zawarciu umowy ustali z Wykonawcą termin realizacji przedmiotowej umowy. Wykonanie umowy nastąpi nie później niż 90 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy.
4.3. Wykonawca przedstawi Zamawiającemu, do akceptacji, szczegółowy program szkolenia w ciągu 2 dni roboczych od daty zawarcia umowy. Informacje jakie ma zawierać szczegółowy program szkolenia, określa załącznik nr 1A do SWZ.
4.5.3.) Główny kod CPV: 80500000-9 - Usługi szkoleniowe
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
80000000-4 - Usługi edukacyjne i szkoleniowe
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 6 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
W niniejszym postępowaniu występują przesłanki uzasadniające unieważnienie postępowania na podstawie art. 255 pkt. 6) ustawy, co Zamawiający wykazuje poniżej:Przedmiotem postępowania jest zorganizowanie dwudniowego szkolenia wyjazdowego, przez co Zamawiający rozumie: zapewnienie zakwaterowania z noclegiem (usługi hotelarskiej), zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia stanowiącym załącznik nr 1A do SWZ (Specyfikacji Warunków Zamówienia) (usługa szkoleniowa), zapewnienie wyżywienia (usługa gastronomiczna), zapewnienie ubezpieczenia osób i mienia (usługa ubezpieczenia).
W pkt 18 Rozdziału I SWZ Zamawiający zawarł Opis sposobu obliczenia ceny. Zgodnie z pkt. 18.5 SWZ „usługa szkoleniowa będąca częścią przedmiotu niniejszego zamówienia podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (t. j. Dz. U. 2020 r. poz. 1983 ze zm.) – netto=brutto”. Cenę oferty, na podstawie pktu 18.6 SWZ, należało podać według wzoru wskazanego w Formularzu ofertowym - sporządzonego zgodnie z załącznikiem nr 1 do SWZ.
Wzór miał postać tabeli:
Przedmiot cena jednostkowa złotych netto
(a) wartość złotych netto
(c=a*b) stawka VAT [%]
(d) kwota podatku VAT
(e=c*d) wartość złotych brutto
(f=c+e)
Usługa szkoleniowa …..…%
Pozostały zakres zamówienia …..…%
Suma- ryczałtowe wynagrodzenie złotych brutto za całość przedmiotu zamówienia:
W postępowaniu wpłynęło 5 ofert. Wykonawcy w różny sposób obliczyli cenę za wykonanie zamówienia:
− Całościowe zwolnienie z VAT zarówno usługi szkoleniowej oraz pozostałego zakresu zamówienia (oferta nr 1 i 3)
− Wskazanie ceny brutto za całość przedmiotu zamówienia (oferta nr 2 – w toku wyjaśnień Wykonawca przyznał, że ofertę złożył omyłkowo i nie dotyczyła przedmiotowego postępowania)
− Zastosowanie procedury „VAT marża” (oferta nr 4)
− Zwolnienie z VAT usługi szkoleniowej, objęcie pozostałego zakresu zamówienia stawką 23%
W toku badania i oceny ofert Zamawiający w dniu 05.11.2024 r. pismem nr 43500.2721.13.2024 wezwał Wykonawców składających oferty nr 1, 3, 4 i 5 na podstawie art. 223 ust 1 ustawy do uzasadnienia zastosowanej w ofercie stawki VAT.
Wykonawcy udzielili wyjaśnień jak poniżej:
- Oferta nr 1 - Brainstorm Group Sp. z o.o., ul. Perla 10, 41-300 Dąbrowa Górnicza, NIP: 6342834148:
„W związku z informacją zawartą w SWZ pkt. 18 ppk. 18.5 usługa szkoleniowa będąca częścią przedmiotu niniejszego zamówienia podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (t. j. Dz. U. 2020 r. poz. 1983 ze zm.) – netto=brutto. Biorąc pod uwagę powyższe, Wykonawca określił stawkę VAT jako zwolnioną – ZW.”
- Oferta nr 3 - Strefa Rozwoju Danuta Rynkiewicz, ul. Emilii Plater 1A/53, 05-500 Piaseczno, NIP: 8761159474
„W związku z otrzymanym z dniem 05.11.2024 r. wezwaniem do wyjaśnień treści oferty w zakresie stawki VAT informujemy, iż firma Strefa Rozwoju Danuta Rynkiewicz jest zwolniona z podatku w VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26, 28, 29”
- Oferta nr 4 - Sun&More Sp. z o.o., ul. Madalińskiego 8/215, 70-101 Szczecin, NIP:8513151613
Wykonawca nie udzielił wyjaśnień we wskazanym terminie.
(cd. w inf. dodatkowych)
SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
- Oferta nr 5 - Agnieszka Kot-Cienkosz Oficyna Profilaktyczna SBC Szkolenia Badania Consulting, ul. Dworcowa 9A lok. 19, 30-556 Kraków, NIP: 6492169178:Wykonawca poinformował, że jako firma świadcząca usługi szkoleniowe korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) oraz „na tej podstawie została zastosowana stawka podatku VAT na usługę szkoleniową ( stawka „ZW”), natomiast na pozostały zakres za mówienia jako, że nie spełnia on przesłanek do za stosowania w/w zwolnienia została zastosowana podstawowa stawka podatku VAT.”
Intencją Zamawiającego było uzyskanie ofert na kompleksową usługę organizacji szkolenia, w której podstawowym świadczeniem przeprowadzonym na rzecz Zamawiającego będzie szkolenie, natomiast usługi hotelarska, gastronomiczna i ubezpieczenia będą miały charakter pomocniczy. Tworząc dokumenty zamówienia, Zamawiający niepotrzebnie rozbił cenę na 2 elementy, co wprowadziło Wykonawców w błąd. Wykonawcy korzystając z przygotowanego przez Zamawiającego Formularza ofertowego w różny sposób policzyli cenę zamówienia. Znajdujący się w pkt 18 Rozdziału I SWZ Opis sposobu obliczenia ceny wprost nakazał rozbicie ceny, co w przypadku usługi kompleksowej nie powinno mieć miejsca, gdyż całe świadczenie kompleksowe powinno być objęte zwolnieniem z podatku VAT. Jest to błąd, który na tym etapie postępowania nie może zostać poprawiony.
W ocenie Zamawiającego złożone w postępowaniu oferty nie są porównywalne. W sytuacji, w której wszyscy Wykonawcy w taki sam, poprawny, sposób obliczyliby cenę, niezależnie od wprowadzającego w błąd zapisu w SWZ, istniałaby podstawa do oceny ofert. W przedmiotowym postępowaniu jednak, Wykonawcy zastosowali różne stawki podatku VAT. Jednocześnie, Zamawiający nie wskazał wprost stawki VAT jaką powinno być objęte całe zamówienie, a jedynie błędnie wyodrębniona jego część. Co prawda, zgodnie z zapisami pkt-u 18.4 SWZ: „Prawidłowe ustalenie podatku VAT należy do obowiązków Wykonawcy. W przypadku zastosowania innej stawki VAT, niż stawka podstawowa (23%), Wykonawca winien wykazać podstawę stosowania innej - preferencyjnej stawki podatkowej lub możliwość stosowania zwolnień podatkowych (np. przedstawiając w tym celu w ofercie lub na wezwanie Zamawiającego wyjaśnienia wraz z dowodami potwierdzającymi zastosowanie innej stawki VAT bądź indywidulana decyzję US)” jednak czytając całościowo dokumenty zamówienia, Wykonawcy mogli w różny sposób zinterpretować intencje Zamawiającego. Wyraźnie wskazują na to zastosowane stawki VAT. Część Wykonawców wyceniła usługę kompleksowo, część zastosowała różne stawki VAT w zależności od wyodrębnionego zakresu zamówienia. Gdyby Zamawiający podał w dokumentach zamówienia stawkę VAT jaką należy posłużyć się przy wycenie całości świadczenia, istniałaby podstawa do rozważenia poprawy omyłki na podstawie art. 223 ust 2 pkt 3 ustawy, co mogłoby doprowadzić do sprostowania ofert oraz ich oceny jako porównywalnych. W przeciwnym wypadku, gdyby Zamawiający w żaden sposób nie odniósł się do stawki VAT, jaką powinno być objęte zamówienie, Wykonawcy wskazaliby błędne stawki, a wyjaśnienie treści oferty w trybie art. 223 ust. 1 nie przyniosłoby rozwiązania, należałoby takie oferty odrzucić.
W przedmiotowym postępowaniu nie mamy do czynienia z żadnych z tych przypadków. Jak wykazano wyżej, całościowo dokumenty zamówienia są sprzeczne jednocześnie wskazując na kompleksowy charakter zamówienia i nakazując rozbicie ceny na 2 elementy, z których jeden miałby być zwolniony z VAT (usługa szkoleniowa), a drugi element (pozostały zakres zamówienia) objęty stawką VAT samodzielnie ustaloną przez Wykonawcę.
(cd. w dokumentach zamówienia)
| 2025-01-07 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi |