Budowa tężni solankowej i modernizacja fontanny w parku zdrojowym w Wysowej-Zdroju, usługa nadzoru inwestorskiego
GMINA UŚCIE GORLICKIE
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2022/BZP 00489882
- Numer ogłoszenia
- 2022/BZP 00489882/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Works
- Opublikowano
- 2022-12-12 12:35
- Lokalizacja
- Uście Gorlickie, małopolskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-55eebfd5-697a-11ed-aea3-5a7c432eaced
- Identyfikator
- 7382144864
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-10
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Oferenci
Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2022/BZP 00489882 z dnia 2022-12-12 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Budowa tężni solankowej i modernizacja fontanny w parku zdrojowym w Wysowej-Zdroju, usługa nadzoru inwestorskiego
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: GMINA UŚCIE GORLICKIE
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 491892759
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: 80
1.5.2.) Miejscowość: Uście Gorlickie
1.5.3.) Kod pocztowy: 38-315
1.5.4.) Województwo: małopolskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL218 - Nowosądecki
1.5.7.) Numer telefonu: 183516041
1.5.8.) Numer faksu: 48184781379@fax.orange.pl
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: przetargi@usciegorlickie.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.usciegorlickie.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://miniportal.uzp.gov.pl/1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Budowa tężni solankowej i modernizacja fontanny w parku zdrojowym w Wysowej-Zdroju, usługa nadzoru inwestorskiego2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-55eebfd5-697a-11ed-aea3-5a7c432eaced
2.5.) Numer ogłoszenia: 2022/BZP 00489882
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2022-12-12
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2022/BZP 00039415/04/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.1.5 Budowa tężni solankowej i modernizacja fontanny w parku zdrojowym w Wysowej-Zdroju, usługa nadzoru inwestorskiego
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2022/BZP 00449031/01
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: BPŚ.271.13.2022
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.3.) Wartość zamówienia: 759851,79 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane
Część 1
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest budowa tężni solankowej i modernizacja fontanny w parku zdrojowym w Wysowej-Zdroju. Szczegółowy opis przedmiotu części 1 zamówienia zawiera dokumentacja techniczna.4.5.3.) Główny kod CPV: 45000000-7 - Roboty budowlane
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
45100000-8 - Przygotowanie terenu pod budowę
45111200-0 - Roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne
45112700-2 - Roboty w zakresie kształtowania terenu
45200000-9 - Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej
45212100-7 - Roboty budowlane w zakresie obiektów wypoczynkowych
45233200-1 - Roboty w zakresie różnych nawierzchni
45233220-7 - Roboty w zakresie nawierzchni dróg
45233222-1 - Roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania
45260000-7 - Roboty w zakresie wykonywania pokryć i konstrukcji dachowych i inne podobne roboty specjalistycze
45261000-4 - Wykonywanie pokryć i konstrukcji dachowych oraz podobne roboty
45262000-1 - Specjalne roboty budowlane inne niż dachowe
45262100-2 - Roboty przy wznoszeniu rusztowań
45262110-5 - Demontaż rusztowań
45262120-8 - Wznoszenie rusztowań
45262300-4 - Betonowanie
45262310-7 - Zbrojenie
45262500-6 - Roboty murarskie i murowe
45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne
45332200-5 - Roboty instalacyjne hydrauliczne
45430000-0 - Pokrywanie podłóg i ścian
45450000-6 - Roboty budowlane wykończeniowe, pozostałe
51514000-8 - Usługi instalowania różnych maszyn ogólnego zastosowania
4.5.5.) Wartość części: 717905,12 PLN
Część 2
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
Przedmiotem części 2 zamówienia jest sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad budową tężni solankowej i modernizacją fontanny w parku zdrojowego w Wysowej-Zdroju przez inspektora nadzoru inwestorskiego w specjalności konstrukcyjno-budowlanej (mającego pełnić również funkcję koordynatora czynności inspektorów nadzoru inwestorskiego) oraz inspektora nadzoru inwestorskiego w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.4.5.3.) Główny kod CPV: 71520000-9 - Usługi nadzoru budowlanego
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
71521000-6 - Usługi nadzorowania placu budowy
71500000-3 - Usługi związane z budownictwem
71000000-8 - Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne
4.5.5.) Wartość części: 41946,67 PLN
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
Część 1
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 1)
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 3 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Przedmiotowe postępowanie w zakresie części 1 zamówienia zostało unieważnione na podstawie art.
255 pkt 3 PZP, który stanowi, że zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia,
jeżeli cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najtańsza ceną przewyższa kwotę, którą
zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba, ze zamawiający może
zwiększyć te kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty.
W przedmiotowym postepowaniu cena najkorzystniejszej oferty znacznie przekracza możliwości
finansowe Zamawiającego, który zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia kwotę
1 000 000,00 zł brutto. Mając na uwadze, że cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą
Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, a Zamawiający nie może zwiększyć
tej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty postanowiono jak na wstępie.
Część 2
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 2)
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 5 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Z powodu przewyższenia przez cenę najkorzystniejszej oferty kwoty, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zam., postępowanie o udzielenie cz. 1 zostało unieważnione, a tym samym udzielenie zamówienia na sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad robotami, na wykonanie których nie wyłoniono wykonawcy, stało się bezprzedmiotowe.Zmiana tych okoliczności okazała się istotna, jak wskazuje się w doktrynie, takową jest „tylko zmiana usuwająca potrzebę wykonania zamówienia lub kontynuowania postępowania w świetle interesu publicznego”(A Gawrońska-Baran [w:]E.Wiktorowska,A.Wiktorowski,P.Wójcik,A.Gawrońska-Baran,Pzp.Kom. aktualizowany, LEX/el. 2022, art. 255)Zwrócić należy uwagę na to iż„Jest to bowiem takiej natury zmiana, że nikt działający racjonalnie nie byłby jej w stanie przewidzieć przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia.Skoro tak, może polegać na odpadnięciu warunków istniejących w momencie wszczęcia postępowania, powstaniu nowych, dotychczas nieistniejących okoliczności albo takich, których rozwoju nie dało się przewidzieć”(A.Gawrońska-Baran[w:]E.Wiktorowska,A.Wiktorowski,P.Wójcik, A.Gawrońska-Baran,Pzp.Kom.aktualizowany, LEX/el. 2022, art. 25.)Zamawiający nie mógł w ogóle założyć rozwiązania polegającego na przeprowadzeniu w pierwszej kolejności postępowania na wykonanie rob. bud., a następnie na sprawowanie nadzoru inwestorskiego przy tych robotach.Całość zamówienia finansowana jest z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych:Polski Ład.Zasady realizacji tego programu nakładają obowiązek ogłoszenia jednego postępowania o udzielenie zamówienia, obejmującego cały zakres dofinansowania.Należy więc uznać,że istotność zmiany, jaka zaszła w przedmiotowym postępowaniu wyraziła się w odpadnięciu warunków istniejących w momencie wszczęcia postępowania.Elementem pozwalającym na unieważnienie postępowania na podstawie art. 255 pkt 5 jest możliwość przypisania istotnej zmianie okoliczności charakteru obiektywnego, przez co„trzeba wykluczyć sytuacje, w których mamy do czynienia z lekkomyślnością zamawiającego oraz jego niedbalstwem.”(A.Gawrońska-Baran[w:]E.Wiktorowska A.Wiktorowski,P.Wójcik,A.Gawrońska-Baran.Pzp. Kom.aktualizowany,LEX/el. 2022,art. 255)Zamawiający przyznaje,że zdawał sobie sprawę z możliwości zaistnienia sytuacji, w której zostanie złożona oferta na wykonanie rob. bud., przewyższająca kwotę, jaką zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zam., a równocześnie może zostać złożona oferta na sprawowanie nadzoru inwest. mieszcząca się w tej kwocie i nie zakładał nawet, że takiego problemu uda mu się uniknąć.Nie można jednak mówić ani o lekkomyślności zamawiającego, ani o jego niedbalstwie, ponieważ,biorąc pod uwagę zasady dofinansowania programu,zamawiający miał obowiązek ogłosić postępowanie na wykonanie całości zam. objętego dofinansowaniem i mógł jedynie podzielić to zamówienie na części,co też uczynił.Dopóki zatem nie upłynął termin składania ofert,zamawiający nie mógł przewidywać,że prowadzenie postępowania nie leży w interesie publicznym.Samo pojęcie „interesu publicznego” nie zostało zdefiniowane w PZP, ani w innych, powszechnie występujących przepisach prawnych(A.Gawrońska-Baran[w:] E.Wiktorowska,A.Wiktorowski,P.Wójcik, A.Gawrońska-Baran, Pzp. Kom. aktualizowany, LEX/el. 2022, art. 255.)Należy odwołać się zatem do uchwały Trybunału Konstytucyjnego z 12.03.1997r.,W 8/96,OTK 1997/1, poz. 15„w której określono, że za interes publiczny należy bez wątpienia uznawać korzyści uzyskiwane w wyniku realizacji przedsięwzięć służących ogółowi w zakresie zadań ciążących na administracji rządowej oraz samorządowej, realizowanych w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych, związanych np. z ochroną zdrowia, oświaty, kultury czy porządku publicznego”(A.Gawrońska-Baran[w:]E.Wiktorowska,A.Wiktorowski P.Wójcik,A.Gawrońska-Baran,Pzp.Kom. aktualizowany, LEX/el. 2022, art. 255.)Zwraca się także w doktrynie uwagę, że„termin „publiczny” wskazuje na konieczność kierowania się dobrem ogólnym,a nie indywidualnym
| 2022-12-12 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane |