Budowa placu zabaw i strefy relaksu przy ul. Ujejskiego (BO) - II postępowanie

Gmina Miasta Tychy

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2023/BZP 00083493
Numer ogłoszenia
2023/BZP 00083493/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Works
Opublikowano
2023-02-07 08:41
Lokalizacja
Tychy, śląskie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-00573681-7ab8-11ed-b4ea-f64d350121d2
Identyfikator
6460013450
Ostatnia aktualizacja
2026-08-10

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Roboty budowlaneRoboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemneRoboty rozbiórkoweRoboty w zakresie nawierzchni drógWyposażenie parków i placów zabaw

Oferenci

Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2023/BZP 00083493 z dnia 2023-02-07

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Budowa placu zabaw i strefy relaksu przy ul. Ujejskiego (BO) - II postępowanie

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: Gmina Miasta Tychy

1.3.) Oddział zamawiającego: Gmina Miasta Tychy

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 276255507

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: Niepodległości 49

1.5.2.) Miejscowość: Tychy

1.5.3.) Kod pocztowy: 43-100

1.5.4.) Województwo: śląskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL22C - Tyski

1.5.7.) Numer telefonu: +48 327763808

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: zamowienia@umtychy.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: bip.umtychy.pl

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://tychy.logintrade.net/rejestracja/ustawowe.html

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Budowa placu zabaw i strefy relaksu przy ul. Ujejskiego (BO) - II postępowanie

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-00573681-7ab8-11ed-b4ea-f64d350121d2

2.5.) Numer ogłoszenia: 2023/BZP 00083493

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2023-02-07

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2022/BZP 00013168/12/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.1.31 Budowa placu zabaw i strefy relaksu przy ul. Ujejskiego (BO)

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2022/BZP 00495202

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: RZP.271.68.2022.AW

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.3.) Wartość zamówienia: 182906,35 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje kompleksowe wykonanie robót budowlanych, zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane i aktami wykonawczymi wydanymi na jej podstawie, zgodnie ze sztuką budowlaną i technologią wykonywania robót, a także wytycznymi producentów wyrobów budowlanych i materiałów, dla zadania jak w tytule.
Podstawą realizacji będzie dokumentacja projektowa oraz STWiOR, autorstwa MODIFIKA Barbara Zaklińska – Wątor.
Po stronie Wykonawcy będzie przygotowanie dokumentacji powykonawczej, wraz z geodezją powykonawczą, a także zabezpieczenie placu budowy, ochrona zieleni, obsługa geodezyjna, badania, sprawdzenia.
Wszystkie roboty zanikowe i ulegające zakryciu będą odbierane przez Zamawiającego, o czym Wykonawca będzie zobowiązany powiadomić z dwudniowym wyprzedzeniem. Dla wszystkich zabudowywanych materiałów Wykonawca przedstawi dokument dopuszczający do stosowania w budownictwie. Wykonawca zobowiązany jest do prowadzenia wewnętrznego dziennika budowy.

Zakres prac obejmuje budowę placu zabaw, w tym m.in.: dostawę i montaż urządzeń:
Hamak, Zestaw 3 huśtawek, Piaskownica, Linarium, Zestaw wspinaczkowy wieloelementowy, wraz z wykonaniem nawierzchni bezpiecznej z piasku, obrzeży rozgraniczających, wykonanie trawników z mieszanki traw odpornych na deptanie, z podorywką i dostarczeniem humusu 10 cm, a także montaż elementów małej architektury: 3 ławek, 2 koszy na śmieci, 1 tablicy informacyjnej.

W każdym przypadku, w którym dokumentacja opisująca przedmiot zamówienia odwołuje się do norm, zamawiający wymaga wykonanie przedmiotu zamówienia zgodnie ze wskazaną normą, lub normą równoważną.

Wykonawca jest zobowiązany do pielęgnacji trawnika do dnia protokolarnego odbioru robót przez Zamawiającego. Pielęgnacja w okresie gwarancyjnym nie leży po stronie Wykonawcy. Zamawiający wymaga aby na dzień odbioru robót wykonany trawnik został jednokrotnie skoszony przez Wykonawcę. Pierwsze koszenie powinno być przeprowadzone, gdy trawa osiągnie wysokość około 10 cm. Aby umożliwić prawidłowy wzrost trawy teren należy ogrodzić taśmą. Teren wysiewu należy podlewać raz dziennie w godzinach porannych lub wieczornych w dni słoneczne oraz o dowolnej godzinie w dni pochmurne. Zastosować nawóz mineralny w celu szybszego wzrostu zgodnie ze specyfikacją.
Element wykonania trawnika wraz z jego pielęgnacją powinien zostać ujęty w harmonogramie rzeczowo – finansowym.

Dokumentacja projektowa stanowi załącznik nr 4 do SWZ.

1. W przypadku wskazania w dokumentach zamówienia znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę zamawiający dopuszcza zastosowanie materiałów równoważnych opisywanym.
2. W przypadku wskazania w opisie przedmiotu zamówienia odniesienia do norm, ocen technicznych, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych, o których mowa w art. 101 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 ustawy PZP, zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym.
3. Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne, jest zobowiązany wykazać, że oferowane przez niego rozwiązanie spełnia wymagania określone przez zamawiającego. W takim przypadku, wykonawca załącza do oferty dokumenty potwierdzające równoważność zaoferowanych rozwiązań. Ciężar udowodnienia równoważności spoczywa na wykonawcy. Wykonawca wykazuje równoważność przy użyciu dowolnych (wiarygodnych) środków. Niewykazanie równoważności skutkuje odrzuceniem oferty jako niezgodnej z warunkami zamówienia.

4.5.3.) Główny kod CPV: 45000000-7 - Roboty budowlane

4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:

45111200-0 - Roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne

45111300-1 - Roboty rozbiórkowe

45233220-7 - Roboty w zakresie nawierzchni dróg

43325000-7 - Wyposażenie parków i placów zabaw

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 6 ustawy

5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:

Uzasadnienie prawne:
art. 255 pkt 6) ustawy Prawo zamówień publicznych - Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego;

Uzasadnienie faktyczne:
Zamawiający w opisie przedmiotu zamówienia stanowiącym załącznik nr 4 do specyfikacji warunków zamówienia przedstawił Projekt budowlano-wykonawczy autorstwa MODIFIKA Barbara Zaklińska – Wątor pn.: Budowa placu zabaw i strefy relaksu przy ul. Ujejskiego (Budżet Obywatelski). W punkcie 2.4 projektu – Forma i funkcja obiektu budowlanego oraz rozwiązania materiałowe zawarł m.in. opis zestawu wspinaczkowego wieloelementowego – plac zabaw – 1 szt.
Opisując wymiary urządzenia wskazano następujące wymiary: 5,83 x 5,42 x 1,8 m z dopuszczeniem różnic wymiarów nie większych niż +/- 5%.
Zamawiający w trakcie badania ofert dostrzegł błąd w opisie przedmiotu zamówienia w zakresie wysokości urządzenia. Pomyłka wynika z błędnie podanych parametrów technicznych na karcie danych technicznych udostępnionej przez producenta. Następnie błąd ten został powielony przez projektantkę dokumentacji projektowej.
Dokumentacja wskazuje na wysokość 1,8 m a winno być 3,22 m. W postępowaniu wpłynęło 6 ofert. Część Wykonawców złożyła karty katalogowe z wysokością urządzenia 1,8 m a część z wysokością 3,22 m.
Ponadto, w dokumentacji projektowej została zaprojektowana piaskownica o wysokości 34 cm, która nie posiada wymaganego punktem 3.2 SWZ certyfikatu.
W następstwie zaistnienia powyższego stanu rzeczy Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, stosownie do którego, jeżeli postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Z uwagi na fakt, że doszło do wadliwego opisu przedmiotu zamówienia, który stanowi naruszenie dyspozycji przepisu art. 16 pkt 1 i art. 99 ustawy Pzp.
W myśl przepisu art. 99 ust. 1 ustawy Pzp przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Według Zamawiającego nieprawidłowy opis wysokości urządzenia stanowiło przejaw niejednoznacznego i niedostatecznie dokładnego opisu przedmiotu zamówienia, który spowodował złożenie w tym zakresie ofert nieporównywalnych, bowiem zaproponowano różne wysokości urządzeń.
Powyższe narusza także art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp, który stanowi, że Zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców, a także w sposób przejrzysty.
Powyższe naruszenia przepisów ustawy Pzp mogłyby uruchomić przepis art. 457 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp, zgodnie z którym umowa podlega unieważnieniu, jeżeli zamawiający z naruszeniem ustawy udzielił zamówienia, zawarł umowę ramową lub ustanowił dynamiczny system zakupów bez uprzedniego zamieszczenia w Biuletynie Zamówień Publicznych albo przekazania Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenia wszczynającego postępowanie lub bez wymaganego ogłoszenia zmieniającego ogłoszenie wszczynające postępowanie, jeżeli zmiany miały znaczenie dla sporządzenia wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo ofert.
Dokonanie opisu zamówienia w sposób sprzeczny z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp w związku z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp stanowi niemożliwą do usunięcia wadę uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.
W związku z powyższym, zachodzą przesłanki określone w art. 255 ust. 6 ustawy Pzp i Zamawiający w tych okolicznościach sprawy unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 6

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 6

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

2023-02-07 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane