Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi objętych pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2025/BZP 00046382
Numer ogłoszenia
2025/BZP 00046382/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Services
Opublikowano
2025-01-20 09:02
Lokalizacja
Olsztyn, warmińsko-mazurskie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-c8a89792-d408-4b1f-a8b7-e45d995a0cac
Identyfikator
7391151579
Ostatnia aktualizacja
2026-08-02

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Usługi w zakresie zdrowia i opieki społecznejUsługi opieki społecznej dla osób niepełnosprawnychUsługi opieki społecznej nieobejmujące miejsc noclegowych

Wykonawcy

1 przyznane

PRM Opieka Sp. z o.o. Lider Konsorcjum Konsorcjum PRM Opieka Sp. z o.o. PRM Partner Sp. z o.o.Warszawa, PL · lot 0
815 337 PLN

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2025/BZP 00046382 z dnia 2025-01-20

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi objętych pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 004447867

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: al. Marsz. J. Piłsudskiego 61a

1.5.2.) Miejscowość: Olsztyn

1.5.3.) Kod pocztowy: 10-449

1.5.4.) Województwo: warmińsko-mazurskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL622 - Olsztyński

1.5.7.) Numer telefonu: 89 5340414

1.5.8.) Numer faksu: 89 5340538

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: biuro@mops.olsztyn.eu

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://mopsolsztyn.bip.gov.pl/

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://zamowienia.olsztyn.eu

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Inna działalność


pomoc społeczna

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Tak

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi objętych pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-c8a89792-d408-4b1f-a8b7-e45d995a0cac

2.5.) Numer ogłoszenia: 2025/BZP 00046382

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2025-01-20

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2024/BZP 00044920/10/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.3.5 Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w roku 2025

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00639599

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: MOPS.DZPiI.261.30.2024

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.3.) Wartość zamówienia: 856800,00 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

1.Przedmiotem zamówienia jest świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi objętych pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Olsztynie w przewidywanej ilości do 15 300 godzin w dni robocze, świąteczne i wolne od pracy. Ww. usługi są świadczone zgodnie z Ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej Dz. U. z 2024 r., poz. 1283 ze zm.) Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. 2024, poz.816) oraz ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2024 r., poz. 917).
Przy realizacji zadania kadra realizująca usługi opiekuńcze powinna liczyć nie mniej niż 15 osób.
2.Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej:
specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. 2024, poz.816)
Szczegółowy zakres specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi został określony w załączniku nr 1 do umowy.
3.Zamawiający podkreśla, że zarówno przyznawanie bądź odmowa przyznawania usług opiekuńczych, jak również: określanie zakresu usług opiekuńczych dla każdej osoby ubiegającej się o przyznanie tej formy pomocy, określanie wymiaru godzin świadczenia usług opiekuńczych oraz miejsca świadczenia usług opiekuńczych stanowi wyłączną kompetencję Zamawiającego i będzie każdorazowo określane w decyzji administracyjnej, wydawanej na podstawie przepisów o pomocy społecznej. Jednocześnie Zamawiający wymaga, aby usługi były realizowane przez Wykonawców wyłącznie na rzecz osoby wskazanej w decyzji jako osoba, której przyznano usługi opiekuńcze, zgodnie z zakresem, wymiarem godzin
i w miejscu określonych w wydanej decyzji na podstawie informacji (wykazu) dla Wykonawcy. Zamawiający każdorazowo przekaże wybranemu Wykonawcy informacje niezbędne do świadczenia usług opiekuńczych.
4.W wyjątkowych przypadkach Zamawiający może zlecić realizację usług opiekuńczych przez Wykonawcę telefonicznie lub za pośrednictwem faksu. Zlecenie usług w tym trybie będzie potwierdzone niezwłocznie w formie pisemnej.
5.Zlecenie realizacji usług opiekuńczych przekazywane Wykonawcy obejmuje: dane osób objętych pomocą (imię i nazwisko), indywidualny zakres usług opiekuńczych dla każdej osoby, indywidualny wymiar godzin świadczenia usług, wysokość odpłatności za świadczoną usługę, terminy świadczenia usług (dzień i godziny) oraz miejsce świadczenia tych usług.
6.W przypadku zgonu, pobytu w placówkach służby zdrowia, rezygnacji osoby objętej usługami, Wykonawca niezwłocznie informuje ośrodek pomocy społecznej w sposób przewidziany umową.
7.W przypadku niemożności świadczenia usług przez daną osobę, wymagane jest zastępstwo. Osoba zastępująca musi posiadać odpowiednie kwalifikacje.
8.W przypadku dysponowania przez osobę realizującą specjalistyczne usługi środkami finansowymi osoby objętej pomocą, Wykonawca jest zobowiązany wprowadzić pisemny Rejestr wydatków, prowadzony przez osobę realizującą usługi, zawierający każdorazowe adnotacje o:
1)otrzymaniu przez osobę realizującą usługi specjalistyczne środków finansowych
wraz z podaniem ich kwoty i daty otrzymania,
2) kwocie wydatkowanych środków finansowych wraz z datą ich wydatkowania,
3)zwrocie osobie objętej pomocą pozostałych po wydatkowaniu środków finansowych wraz
z podaniem ich kwoty i daty zwrotu, przy czym zwrot pozostałych po wydatkowaniu środków finansowych winien nastąpić niezwłocznie po ich wydatkowaniu.
4)akceptację rozliczenia każdej operacji przez osobę objętą pomocą (podpis osoby objętej pomocą).
9.Wykonanie przedmiotu zamówienia może być powierzone podwykonawcom:
1)Zamawiający nie zastrzega obowiązku osobistego wykonania przez Wykonawcę kluczowych części zamówienia.
2)Zamawiający wymaga, aby w przypadku powierzenia części zamówienia podwykonawcom, Wykonawca wskazał w ofercie, części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom oraz podał nazwy tych podwykonawców, jeżeli są już znani.
3)Zamawiający żąda, aby przed przystąpieniem do wykonania zamówienia Wykonawca podał nazwy, dane kontaktowe oraz przedstawicieli, podwykonawców zaangażowanych
w realizację zadania, jeżeli są już znani. Wykonawca zawiadamia Zamawiającego o wszelkich zmianach w odniesieniu do informacji, o których mowa w zdaniu pierwszym w trakcie realizacji zamówienia a także przekazuje wymagane informacje na temat nowych podwykonawców, którym w późniejszym okresie zamierza powierzyć realizację usług.
4)Powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom nie zwalnia Wykonawcy z odpowiedzialności za należyte wykonanie zamówienia.
10.Szczegółowy zakres zindywidualizowanych usług opiekuńczych, świadczonych na rzecz osoby, której przyznano tę formę pomocy, jest określony przez Zamawiającego w drodze postępowania administracyjnego i przekazany w ramach zawartej umowy na piśmie wybranemu Wykonawcy.
11.Zamawiający wymaga, aby usługi opiekuńcze były wykonywane w dni powszednie, świąteczne i wolne od pracy. Wskazane usługi na rzecz osoby objętej pomocą winny być świadczone w różnym wymiarze godzin świadczenia usług, w razie potrzeb w godzinach 7.00-20.00 zgodnie z wydaną decyzją administracyjną i sporządzoną na jej podstawie informacją dla Wykonawcy. Zamawiający zaznacza, że pod pojęciem wymiaru godzin świadczenia usług należy rozumieć wyłącznie rzeczywisty czas świadczenia usług bez czynności przygotowawczych np. dojazdów do osób objętych tą formą pomocy oraz bez związku z ewentualnymi uprawnieniami pracowników Wykonawcy z tytułu kodeksu pracy (urlopy wypoczynkowe, zwolnienia lekarskie itp.)
12.Osoby świadczące usługi będą zobowiązane do:
1)utrzymywania stałego kontaktu z koordynatorem usług Zamawiającego oraz współpracy z lekarzem i pielęgniarką środowiskową,
2)współpracy z pracownikiem socjalnym MOPS tj. przekazywania, w sytuacjach tego wymagających, na bieżąco informacji dotyczących funkcjonowania osoby, której świadczone są usługi,
3)legitymowania się dokumentem ze zdjęciem, nazwiskiem oraz nazwą i telefonem Wykonawcy oraz do przestrzegania następujących zasad:
-zachowania tajemnicy służbowej w zakresie wszystkich informacji jakie uzyskają w trakcie pełnienia obowiązków, a w szczególności nie ujawniania osobom trzecim danych osobowych osób, dla których świadczone są usługi, ich sytuacji osobistej, rodzinnej, zdrowotnej i ekonomicznej,
-nie wprowadzania do mieszkania świadczeniobiorcy osób nieupoważnionych oraz własnych zwierząt domowych,
-w czasie świadczenia usług w mieszkaniu świadczeniobiorcy nie będą palić tytoniu, używać narkotyków ani spożywać alkoholu,
-nie obarczać własnymi problemami osób objętych usługami,
-w kontakcie z osobą, której świadczone są usługi będą stosować zwroty grzecznościowe oraz wykonywać usługi z poszanowaniem godności i uczuć tej osoby, z zachowaniem ogólnie przyjętych norm społecznych,
-współpracy z pracownikiem MOPS w celu opracowywania indywidulanego programu terapeutycznego (indywidualny plan pomocy) dla odbiorców usług, w terminie wskazanym przez MOPS. Osoba świadcząca usługi sporządza raz na kwartał sprawozdania z realizacji powyższego programu (planu) i przekazuje do MOPS do 15 dnia następnego miesiąca po za-kończeniu kwartału.
13.Zamawiający wymaga aby koordynator usług, kontrolował i nadzorował proces realizacji specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi na terenie Olsztyna, osoba niekarana. Zamawiający wymaga aby zaproponowana przez Wykonawcę osoba świadczyła faktycznie pracę na terenie miasta Olsztyna, z którą Zamawiający będzie miał kontakt telefoniczny i osobisty przez okres realizacji umowy. Do zadań koordynatora będzie należało: wprowadzanie opiekunek do pracy oraz bieżący nadzór nad objętymi środowiskami.
14.Minimalne wymagania dla osób świadczących usługi oraz koordynowania usług:
1)specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi świadczone mogą być przez osoby posiadające kwalifikacje i doświadczenie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. 2024, poz.816)
2)celem zapewnienia należytej koordynacji i kontroli świadczenia usług, Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zobowiązany będzie przez cały okres realizacji zamówienia do zatrudnienia na umowę o pracę koordynatora.
3)Koordynator musi spełniać następujące wymogi:
a)wykształcenie co najmniej średnie o kierunku medycznym (pielęgniarka, ratownik medyczny itp.) lub społecznym (pracownik socjalny, psycholog, pedagog specjalny, pedagog społeczny itp.),
b)wiedza z zakresu nauk medycznych i społecznych (ukończone kursy, certyfikaty np. pielęgniarstwo, pomoc społeczna)
c)co najmniej roczne doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku,
d)niekaralność,
e)zdolność do podejmowania czynności prawnych,
f)zatrudnienie na umowę o pracę.
Zakres odpowiedzialności koordynatora obejmuje koordynację i kontrole świadczenia usług przyznanych przez MOPS, realizowanych przez osoby świadczące usługi oraz bieżący kontakt z MOPS i Zamawiającym w sprawach związanych ze świadczeniem usług;

4.5.3.) Główny kod CPV: 85000000-9 - Usługi w zakresie zdrowia i opieki społecznej

4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:

85311200-4 - Usługi opieki społecznej dla osób niepełnosprawnych

85312000-9 - Usługi opieki społecznej nieobejmujące miejsc noclegowych

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 2

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 2

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 815337,00 PLN

6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 826200,00 PLN

6.4.) Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: 815337,00 PLN

6.5.) Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną: Nie

6.6.) Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową: Nie

SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA

7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Tak

7.2.) Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy: Średni przedsiębiorca

7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:

7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia (dotyczy pełnomocnika, o którym mowa w art. 58 ust. 2 ustawy): PRM Opieka Sp. z o.o. Lider Konsorcjum Konsorcjum PRM Opieka Sp. z o.o. PRM Partner Sp. z o.o.

Nazwy (firmy) pozostałych wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: PRM Partner Sp. z o.o.

7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 520413290

7.3.3) Ulica: ul. Widoczna 37

7.3.4) Miejscowość: Warszawa

7.3.5) Kod pocztowy: 04-647

7.3.6.) Województwo: mazowieckie

7.3.7.) Kraj: Polska

7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie

SEKCJA VIII UMOWA

8.1.) Data zawarcia umowy: 2025-01-17

8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 815337,00 PLN

8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej:

do 2025-12-31

8.4.) Zamawiający przewiduje następujące wymagania związane z realizacją zamówienia:

w zakresie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 ustawy

2025-01-20 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi