Budowa osuszacza wraz z nową dmuchawą na instalacji przetwarzania odpadów w Gliwicach przy ul. Rybnickiej 199B w systemie zaprojektuj i wybuduj

PRZEDSIĘBIORSTWO ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2023/BZP 00171807
Numer ogłoszenia
2023/BZP 00171807/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Works
Opublikowano
2023-04-11 18:18
Lokalizacja
Gliwice, śląskie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-490bd90d-b42b-11ed-9236-36fed59ea7dd
Identyfikator
6312397074
Ostatnia aktualizacja
2026-08-10

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne

Oferenci

Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2023/BZP 00171807 z dnia 2023-04-11

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Budowa osuszacza wraz z nową dmuchawą na instalacji przetwarzania odpadów w Gliwicach przy ul. Rybnickiej 199B w systemie zaprojektuj i wybuduj

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp.z o.o.

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 278165760

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: Zwycięstwa 36

1.5.2.) Miejscowość: Gliwice

1.5.3.) Kod pocztowy: 44-100

1.5.4.) Województwo: śląskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL229 - Gliwicki

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: sekretariat@pzogliwice.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.pzogliwice.pl

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://platformazakupowa.pl/pn/skladowisko_gliwice/proceedings

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - osoba prawna, o której mowa w art. 4 pkt 3 ustawy (podmiot prawa publicznego)

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Środowisko

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Budowa osuszacza wraz z nową dmuchawą na instalacji przetwarzania odpadów w Gliwicach przy ul. Rybnickiej 199B w systemie zaprojektuj i wybuduj

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-490bd90d-b42b-11ed-9236-36fed59ea7dd

2.5.) Numer ogłoszenia: 2023/BZP 00171807

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2023-04-11

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Nie

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2023/BZP 00109579

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: PZO. 261.5.BZO.2023

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest realizacja inwestycji pn.: „Budowa osuszacza wraz z nową dmuchawą na instalacji przetwarzania odpadów w Gliwicach przy ul. Rybnickiej 199B w systemie zaprojektuj i wybuduj”.
Przedmiotem zamówienia jest:
a) opracowanie dokumentacji projektowej i Specyfikacji Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych w zakresie zgodnym z wymaganiami określonymi w Programie Funkcjonalno- Użytkowym (zwanym PFU) i w oparciu o rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz. U. z 2021 r. , poz. 2454), wraz ze wszystkimi opracowaniami projektowymi i uzgodnieniami koniecznymi do wykonania tej dokumentacji oraz uzyskanie wymaganych prawem decyzji, pozwoleń, opinii, warunków, uzgodnień jak również innych dokumentów niezbędnych do uzyskania prawomocnego pozwolenia na realizację zadania budowlanego.
Realizację tego etapu kończy formalne przyjęcie wniosku o pozwolenie lub zgłoszenie w Urzędzie Miejskim w Gliwicach (jeśli wymagane);
UWAGA! W przypadku wejścia w życie nowego rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego, Wykonawca będzie zobligowany do uwzględnienia w sporządzanej dokumentacji aktualnych przepisów,
b) wykonanie z należytą starannością robót budowlanych na podstawie zaakceptowanej przez Zamawiającego Dokumentacji projektowej, zgodnie z zasadami wiedzy technicznej oraz z poszanowaniem postanowień zawartych w uzyskanych decyzjach, pozwoleniach, warunkach, opiniach i uzgodnieniach oraz innych dokumentach, mających związek z procesem budowlanym dla realizowanych robót wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego w okresie wykonywania robót budowlanych na podstawie opracowanej Dokumentacji projektowej.
Szczegółowo przedmiot zamówienia został opisany w Programie Funkcjonalno-Użytkowym stanowiącym załącznik nr 3 do SWZ.

4.5.3.) Główny kod CPV: 71000000-8 - Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 5 ustawy

5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:

W dniu 24.02.2023r. Zamawiający ogłosił postępowanie przetargowe pn.: „Budowa osuszacza wraz z nową dmuchawą na instalacji przetwarzania odpadów w Gliwicach przy ul. Rybnickiej 199B w systemie zaprojektuj i wybuduj”. Rzeczone postępowanie było kolejnym postępowaniem ogłoszonym po uprzednim unieważnieniu pierwotnego przetargu. Z końcem stycznia br. wystąpiła awaria zbiornika napowietrznego wód odciekowych w instalacji przetwarzania odpadów, której zakres wymagał podjęcia natychmiastowych działań ze strony Zamawiającego – stwierdzona awaria mogła bowiem wywołać istotną szkodę po stronie Zamawiającego. W efekcie Zamawiający zmuszony został do podpisania w dniu 01.02.2023 r. umowy związanej z usunięciem rzeczonej awarii w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstwie art. 214 ust. 1 pkt 5) Ustawy Pzp, której koszt po negocjacjach określony został na kwotę brutto 798 375,88 zł. Umowa ta zawierana była w warunkach wystąpienia nieprzewidzianej awarii, a tym samym awarii nieobjętej w pierwotnych założeniach budżetowych Zamawiającego.
Należy wskazać, że zarówno wystąpienie awarii oraz zawarcie umowy następowało w sytuacji świadomości Zamawiającego, co do konieczności zrealizowania również wcześniej nierozstrzygniętego przetargu pn.: „Budowa osuszacza wraz z nową dmuchawą na instalacji przetwarzania odpadów w Gliwicach przy ul. Rybnickiej 199B”. Zamawiający stanął więc przed koniecznością zrealizowania dwóch zadań równolegle, nie dysponując jednocześnie wystarczającymi środkami na ich realizację, przy czym stan ten wynikał w sposób oczywisty z okoliczności, których nie sposób było pierwotnie przewidzieć. W opisywanych warunkach Zamawiający uznał za niezbędne – z uwagi na względy natury czasowej – podjęcie niezależnych działań w obu zakresach, decydując tym samym o rozpoczęciu procedury przetargowej. Co istotne, następowało to w warunkach świadomości Zamawiającego o absolutnej niezbędności realizacji tego zadania. Niemniej jednak spowodowana awarią sytuacja zmusiła Zamawiającego do weryfikacji konieczności realizacji zadania, oraz do powtórnej analizy i weryfikacji konieczności dokonania zakupu osuszacza oraz ssawo – dmuchawy w chwili obecnej.
W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, iż realizacja zamówienia objętego przetargiem może być przesunięta w czasie, nie powodując wystąpienia szkody po stronie Zamawiającego, o czym Zamawiający nie miał wiedzy w momencie ogłaszania postępowania. Bazując na tej analizie, jak również mając na względzie sytuację ekonomiczną, w szczególności zaś konieczność pokrycia kosztów związanych z pilnym usunięciem awarii zbiornika i braku odpowiednich środków w budżecie Zamawiającego, pozwalających na jednoczesne dokonanie zakupu osuszacza i ssawo-dmuchawy, na podstawie przepisu artykułu 255 pkt 5) ustawy Prawo zamówień publicznych, Zamawiający postanowił o unieważnieniu przetargu – wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć.

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 1

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 1

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

2023-04-11 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane