Wykonanie robót budowlanych w budynku mieszkalnym usytuowanym przy ul. Tymienieckiego 14 w Łodzi

Zarząd Lokali Miejskich

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2023/BZP 00260890
Numer ogłoszenia
2023/BZP 00260890/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Works
Opublikowano
2023-06-15 11:44
Lokalizacja
Łódź, łódzkie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-4b26f2b4-f965-11ed-b70f-ae2d9e28ec7b
Identyfikator
7252122232
Ostatnia aktualizacja
2026-08-10

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Roboty budowlaneRoboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanychRoboty w zakresie wykonywania pokryć i konstrukcji dachowych i inne podobne roboty specjalistycze

Oferenci

Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2023/BZP 00260890 z dnia 2023-06-15

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Wykonanie robót budowlanych w budynku mieszkalnym usytuowanym przy
ul. Tymienieckiego 14 w Łodzi

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: Zarząd Lokali Miejskich

1.3.) Oddział zamawiającego: ZLM

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 363752546

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: al. Kościuszki 47

1.5.2.) Miejscowość: Łódź

1.5.3.) Kod pocztowy: 90-514

1.5.4.) Województwo: łódzkie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL711 - Miasto Łódź

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: zlm@zlm.lodz.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.zlm.lodz.pl

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://platformazakupowa.pl/pn/zlm_lodz

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Inna działalność


administrowanie nieruchomościami komunalnymi

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Wykonanie robót budowlanych w budynku mieszkalnym usytuowanym przy
ul. Tymienieckiego 14 w Łodzi

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-4b26f2b4-f965-11ed-b70f-ae2d9e28ec7b

2.5.) Numer ogłoszenia: 2023/BZP 00260890

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2023-06-15

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2023/BZP 00007969/06/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.1.18 Realizacja robót budowlanych wynikających z decyzji PINB etap 5

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2023/BZP 00229388

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: DZP.26.84.2023

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

1. wykonanie robót budowlanych polegających na usunięciu stwierdzonych nieprawidłowości stanu technicznego budynku mieszkalnego wielorodzinnego usytuowanego w Łodzi przy ul. Tymienieckiego 14 na działce nr 95/51, obręb S-9, zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nr 632/2022 z dnia 02.12.2022r. oraz przedmiarem robót.

4.5.3.) Główny kod CPV: 45000000-7 - Roboty budowlane

4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:

45400000-1 - Roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych

45260000-7 - Roboty w zakresie wykonywania pokryć i konstrukcji dachowych i inne podobne roboty specjalistycze

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 6 ustawy

5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:

Uzasadnienie faktyczne:
Podczas weryfikacji ofert złożonych w niniejszym postępowaniu Zamawiający zidentyfikował rozbieżności zaistniałe między zapisami SWZ, przygotowanym przez Zamawiającego formularzem ofertowym a załącznikami do SWZ (decyzja PINB nr 632/2022 z dnia 02.12.2022 r). W SWZ zamawiający określił przedmiot zamówienia jako „wykonanie robót budowlanych polegających na usunięciu stwierdzonych nieprawidłowości stanu technicznego budynku mieszkalnego wielorodzinnego usytuowanego w Łodzi przy ul. Tymienieckiego 14 na działce nr 95/51, obręb S-9, zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nr 632/2022 z dnia 02.12.2022r. oraz przedmiarem robót”, w formularzu ofertowym Zamawiający narzucił 8 % stawkę VAT, natomiast roboty, których dotyczyło niniejsze postępowanie dotyczyły wykonania robót budowlanych w budynku gospodarczym poprzecznej oficyny przy ul. Tymienieckiego 14, tak jak przewidywała decyzja PINB nr 632/2022, będąca załącznikiem do SWZ. Zamawiający w opisie przedmiotu zamówienia błędnie wskazał, że roboty dotyczyć będą budynku mieszkalnego i błędnie określił w formularzu stawkę Vat w wysokości 8%.
W postępowaniu wykonawcy zastosowali przy wyliczeniu ceny niejednolite stawki podatku Vat z powodu sprzeczności miedzy zapisami SWZ a decyzją PINB, które wskazywały na odmienne przedmioty zamówienia (budynek mieszkalny a budynek gospodarczy).

Art. 16 ustawy pzp nakazuje przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców. W wyżej opisanym stanie faktycznym zasada ta została naruszona. Nie jest zgodne z przepisami ustawy pzp udzielenie zamówienia wykonawcy, który został wybrany w ramach procedury dotkniętej wadą, z naruszeniem art. 16 ustawy pzp.
Stwierdzona rozbieżność w treści dokumentacji przygotowanej przez Zamawiającego, o której mowa powyżej, będąca błędem merytorycznym a nie jedynie formalnym, nie może zostać skorygowana na obecnym etapie postępowania, tj. po dokonaniu otwarcia ofert. Jednocześnie błąd ten ma bezpośredni wpływ na wynik postępowania. Wykonawcy, w związku z błędem Zamawiającego, dokonali kalkulacji ceny oferty w oparciu o odmienne założenia, wskutek czego oferty te nie mogą być względem siebie porównywane.
Podkreślić trzeba, że opracowanie dokumentów zamówienia jest czynnością podejmowaną przez zamawiających na etapie przygotowania postępowania. Czynności te determinują przebieg całego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, stąd tak ważnym jest dokonanie ich w sposób prawidłowy. Zamawiający nie wyeliminował błędu na etapie postępowania przed otwarciem ofert, co obecnie uniemożliwia podjęcie działania innego niż unieważnienie postępowania. Zawarcie umowy w niniejszym postępowaniu stanowiłoby naruszenie przepisów ustawy, w tym podstawowych zasad przygotowania i przeprowadzenia postępowania wynikających z art. 16 ustawy Prawo zamówień publicznych, który stanowi, że Zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców, przejrzysty i proporcjonalny. W związku z powyższym Zamawiający unieważnia postępowanie na podstawie art. 255 pkt 6 ustawy Prawo zamówień publicznych, gdyż błędnie sporządzone dokumenty postępowania miały wpływ na sporządzenie oferty.
Uzasadnienie prawne:
Postępowanie zostało unieważnione na mocy art. 255 pkt 6) ustawy Prawo zamówień publicznych tj. postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. Wskazana wyżej wada postępowania uzasadnia unieważnienie postępowania. Wada ma charakter istotny i jest wadą nieusuwalną na obecnym etapie postępowania, a dalsze procedowanie postępowania doprowadziłoby do wypaczenia wyniku postępowania oraz naraziłoby zamawiającego na zarzut naruszenia art. 16 ustawy pzp.
2023-06-15 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane