Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja zadania pod nazwą: "Oświetlenie siłowni zewnętrznej os. Oświecenia w Krakowie"

Zarząd Dróg Miasta Krakowa

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2025/BZP 00076858
Numer ogłoszenia
2025/BZP 00076858/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Works
Opublikowano
2025-01-30 10:43
Lokalizacja
Kraków, małopolskie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-96cce8ef-3822-4d56-9ae7-ded954627651
Identyfikator
6792597429
Ostatnia aktualizacja
2026-08-02

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania

Oferenci

Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2025/BZP 00076858 z dnia 2025-01-30

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja zadania pod nazwą: "Oświetlenie siłowni zewnętrznej os. Oświecenia w Krakowie"

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: Zarząd Dróg Miasta Krakowa

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 357116163

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: Centralna 53

1.5.2.) Miejscowość: Kraków

1.5.3.) Kod pocztowy: 31-586

1.5.4.) Województwo: małopolskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL213 - Miasto Kraków

1.5.7.) Numer telefonu: 126167416

1.5.8.) Numer faksu: 126167417

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: sekretariat@zdmk.krakow.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.zdmk.krakow.pl

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://platformazakupowa.pl/pn/zdmk.krakow

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja zadania pod nazwą: "Oświetlenie siłowni zewnętrznej os. Oświecenia w Krakowie"

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-96cce8ef-3822-4d56-9ae7-ded954627651

2.5.) Numer ogłoszenia: 2025/BZP 00076858

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2025-01-30

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2024/BZP 00053092/08/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.1.90 Oświetlenie siłowni zewnętrznej os. Oświecenia – opracowanie dokumentacji projektowej oraz budowa

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00635021

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: 13/XI/2024

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.3.) Wartość zamówienia: 47540,65 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

a) Przedmiotem zamówienia jest robota budowlana polegająca na opracowaniu dokumentacji projektowej oraz realizacji zadania pod nazwą: "Oświetlenie siłowni zewnętrznej os. Oświecenia w Krakowie"
b) Zamawiający opisał przedmiot zamówienia za pomocą następujących dokumentów:
- Projektowanych postanowień umowy stanowiących załącznik nr 2 do SWZ,
- Programu funkcjonalno-użytkowego z załącznikami stanowiącego załącznik nr 8 do SWZ.
c) W przypadku wystąpienia w którymkolwiek załączniku do SWZ nazw producenta, znaków towarowych, norm, aprobat, specyfikacji technicznych
i systemów odniesienia produkty można zastąpić równoważnymi. Za rozwiązania równoważne Zamawiający uzna takie rozwiązania, które umożliwiają uzyskanie efektu założonego przez Zamawiającego za pomocą innych rozwiązań technicznych. Za rozwiązania równoważne nie można uznać rozwiązania identycznego (tożsamego), a jedynie takie, które
w porównywanych cechach wskazuje dokładnie tą samą lub bardzo zbliżoną wartość użytkową. Poprzez wskazanie nazw producenta, znaków towarowych, norm, aprobat czy systemów odniesienia Zamawiający miał na celu określenie minimalnych parametrów jakościowych i cech użytkowych, jakim muszą odpowiadać towary, aby spełnić wymagania stawiane przez Zamawiającego i stanowią wyłącznie wzorzec jakościowy przedmiotu zamówienia. Poprzez zapis dotyczący minimalnych wymagań parametrów jakościowych, Zamawiający rozumie wymagania towarów zawarte w ogólnie dostępnych źródłach, katalogach, stronach internetowych producentów, i tym podobnych. Operowanie przykładowymi nazwami producenta, ma jedynie na celu doprecyzowanie poziomu oczekiwań Zamawiającego w stosunku do określonego rozwiązania.
d) Zadanie należy wykonać w formule „zaprojektuj i zbuduj”.
e) Wykonawca zobowiązany jest udzielić: minimum 36, maksymalnie 60 miesięcy gwarancji jakości na Przedmiot umowy, (oferty zawierające okres gwarancji jakości na przedmiot umowy krótszy niż 36 miesięcy zostaną odrzucone).
f) Wyłoniony Wykonawca zobowiązany jest realizować przedmiot zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2269 z późn. zm.). Szczegółowy opis wymagań w tym zakresie zawiera SWZ.
g) Umowa o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, powinna być zgodna z załącznikiem nr 2 do SWZ, tj. PPU. Niespełnienie danego warunku spowoduje zgłoszenie przez Zamawiającego odpowiednio zastrzeżeń lub sprzeciwu.
h) Zamawiający, zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy Pzp, wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub Podwykonawcę na podstawie stosunku pracy, osób wykonujących wskazane niżej czynności za wyjątkiem osób pełniących tzw. samodzielne funkcje techniczne w budownictwie w rozumieniu ustawy Prawo budowlane:
a. pracownicy niższego szczebla technicznego (organizowanie i realizacja robót budowlanych),
b. pracownicy fizyczni (bezpośrednie wykonywanie robót budowlanych).
Uwaga!
Zamawiający dopuszcza możliwość osobistego realizowania zamówienia przez osoby prowadzące działalność gospodarczą lub wspólników spółki prawa handlowego.
i) Termin realizacji umowy: 8 miesięcy od dnia zawarcia umowy, przy czym:
a. wykonanie Dokumentacji projektowej i wydanie jej Zamawiającemu wraz z ostatecznymi wiążącymi decyzjami, zaświadczeniami i oświadczeniami (niezbędnymi do realizacji prac budowlanych) - w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy
b. zakończenie robót budowlanych w terminie 2 miesięcy od dnia wydania Zamawiającemu Dokumentacji projektowej.
j) Zamawiający nie wymaga złożenia oferty po odbyciu wizji lokalnej oraz sprawdzeniu przez Wykonawcę dokumentów niezbędnych do realizacji zamówienia dostępnych na miejscu u Zamawiającego.

4.5.3.) Główny kod CPV: 71320000-7 - Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 6 ustawy

5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:

Zamaw opisał przedmiot niniejszego zam. za pomocą m.in. PFU z zał. w oparciu o który Wykonawcy biorący udział w postęp zobowiązani byli do przygotowania oferty. W PFU nie została wskazana ilość lamp oświetl niezbędnych dla prawidłowej realizacji zadania. Po wszczęciu postęp wpłynęły pytania, na które Zamaw. w dn. 12.12.2025 r. udzielił odp. na str. internet prowadzonego postęp zgodnie z art.284 ust.6Pzp. Do pyt. 1 został doł. zał. graficzny ze wskazanymi 4 obiektami. Pyt. dotyczyło wskazania konkretnego obszaru objętego postęp oraz wyjaśnienia, czy wszystkie 4 obiekty są przedmiotem realizacji niniejszego zam. W odp. Zamaw wskazał 3 obiekty. Pytanie 2 dotyczyło określenia konkretnej ilości punktów świetlnych wymaganych dla zrealizowania zadania. W odp. Zamaw. pozostawił ilość punktów świetlnych ocenie Wykonawcy.
W toku badania ofert zaistniała przesłanka określona w art.224 ust.1 i 2Pzp dot. konieczności badania oferty 1 złożonej przez Elentech Daniel Wąsik pod kątem rażąco niskiej ceny. W złożonych w dniu 03.01.2025 r. wyjaśnieniach Wykonawca wykazał m.in., że zam. zamierza zrealizować za pomocą 2 szt. lamp. Analizując wyjaśnienia Wykonawcy Zamaw. powziął wątpliwość czy Wyk w swojej ofercie uwzględnił obszar objęty postępowaniem wskazany w odp. na pyt. nr 1, który został zwiększony względem obszaru określnego w PFU. Zgodnie z Uchwałą KIO z dn.10.11.2021 r.(KIO/KD22/21). „odpowiedzi na pytania udzielane przez zamawiającego stanowią integralną część SIWZ, a co za tym idzie, zarówno Zamawiający, jak i wykonawcy, są nimi związani”.
Zamawiający stwierdził, że nie jest możliwe należyte zrealizowanie zadania (tj. oświetlenia obszaru zwiększonego zgodnie z odpowiedziami Zamaw.) za pomocą 2 szt słupów oświet. Pozostawiając kwestię doboru ilości słupów oświet. Wykonawcom, Zamaw opisał przedmiot zamówienia nieprawidłowo i nieprecyzyjnie powodując tym samym ryzyko, że zadanie zostanie nienależycie wykonane. Analizując cenę oferty ww. Wyk oraz ceny ofertowe pozostałych Wyk biorących udział w postęp, a także wart zam ustaloną przed wszczęciem postępowania Zamaw może tylko domniemywać, że oferty złożone przez pozostałych Wykonawców (A.Czuba PPU „Altum” i Zakład Elektroinstalacyjny A.Maślanka) zostały przygotowane z uwzględnieniem zwiększonego obszaru objętego postępowaniem (tj. określonego w odpowiedziach na pytania).
Wobec powyższego Zam stwierdził, że opis przedm zam został sporządzony nieprawidłowo i niewystarczająco precyzyjnie, a zatem postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą polegającą na niewskazaniu w PFU oraz w odp na zadane pytania konkretnej ilości słupów oświetl. Zgodnie z art.99ust.1 Pzp „Przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty”. Zgodnie z art.16Pzp Zamaw przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób: 1)zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców; 2)przejrzysty;3)proporcjonalny.
Nieprecyzyjny opis przedmiotu zamówienia narusza podstawowe zasady zamówień publicznych tj. zasadę uczciwej konkurencji oraz równego traktowania Wykonawców. Dla spełnienia przesłanki unieważnienia postępowania zgodnie z art. 255ust.6Pzp konieczny jest również związek pomiędzy zaistniałą wadą postępowania, a niemożnością zawarcia ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Przesłanka ta została spełniona, ponieważ wada postępowania ma charakter nieusuwalny to znaczy w chwili obecnej tj. po otwarciu ofert nie ma możliwości zmiany czy poprawienia opisu przedmiotu zamówienia. Nie ma zatem możliwości dokonania wyboru najkorzystniejszej oferty zgodnie z przepisami ustawy Pzp, a tym samym zawarcia ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego.

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 3

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 2

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 35850,00 PLN

6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 123000,00 PLN

2025-01-30 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane