Odbiór odpadów komunalnych z terenów Gmin: Koszalin, Będzino, Bobolice, Manowo, Polanów, Sianów
Gmina Miasto Koszalin - Urząd Miejski
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2025/BZP 00086847
- Numer ogłoszenia
- 2025/BZP 00086847/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Services
- Opublikowano
- 2025-02-04 09:17
- Lokalizacja
- Koszalin, zachodniopomorskie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-714a8d05-a812-4ae2-b645-e1a079857d5e
- Identyfikator
- 6692385366
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-02
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Oferenci
Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2025/BZP 00086847 z dnia 2025-02-04 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Odbiór odpadów komunalnych z terenów Gmin: Koszalin, Będzino, Bobolice, Manowo, Polanów, Sianów
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: Gmina Miasto Koszalin - Urząd Miejski
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 330920802
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: Rynek Staromiejski 6-7
1.5.2.) Miejscowość: Koszalin
1.5.3.) Kod pocztowy: 75-007
1.5.4.) Województwo: zachodniopomorskie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL426 - Koszaliński
1.5.7.) Numer telefonu: +48 943488656
1.5.8.) Numer faksu: +48 943488656
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: anna.podolanczyk@um.koszalin.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://bip.koszalin.pl
1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Odbiór odpadów komunalnych z terenów Gmin: Koszalin, Będzino, Bobolice, Manowo, Polanów, Sianów2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-714a8d05-a812-4ae2-b645-e1a079857d5e
2.5.) Numer ogłoszenia: 2025/BZP 00086847
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2025-02-04
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2024/BZP 00033787/34/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
2.3.5 Odbiór odpadów komunalnych z terenu Gminy Miasto Koszalin i okolicznych Gmin
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00653385
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie: art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy
3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:
Uzasadnienie prawne:
Zamówienie pn. „Odbiór odpadów komunalnych z terenów Gmin: Koszalin, Będzino, Bobolice, Manowo, Polanów, Sianów” udzielane jest na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy PZP zgodnie z którym:
„Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zamówienie udzielane jest przez zamawiającego, o którym mowa w art. 4 i art. 5 ust 1 pkt 1, osobie prawnej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
a) zamawiający sprawuje nad tą osobą prawną kontrolę, odpowiadającą kontroli sprawowanej nad własnymi jednostkami, polegającą na dominującym wpływie na cele strategiczne oraz istotne decyzje dotyczące zarządzania sprawami tej osoby prawnej; warunek ten jest również spełniony, gdy kontrolę taką sprawuje inna osoba prawna kontrolowana przez zamawiającego w taki sam sposób,
Ciąg dalszy w sekcji IX. Inf. dodatkowe
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: BZP-6.271.1.43.2024.AP
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.3.) Wartość zamówienia: 79831892,22 PLN
4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest Odbiór odpadów komunalnych z terenów Gmin: Koszalin, Będzino, Bobolice, Manowo, Polanów, Sianów.
W ramach umowy Wykonawca zobowiązany będzie w szczególności do:
1. Odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Szacunkowa ilość odpadów do odbioru z nieruchomości zamieszkałych to ok 177 172,44 Mg.
2. Wyposażenia nieruchomości, o których mowa w punkcie 1 w pojemniki i worki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych w ilości i pojemności zgodnej z obowiązującym Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie danej gminy.
3. Odbioru odpadów niebezpiecznych m.in. przeterminowanych leków z aptek, chemikaliów, baterii i akumulatorów.
4. Opracowania harmonogramów odbioru odpadów indywidualnie dla każdej gminy.
5. Odbioru odpadów w sposób zapewniający utrzymanie odpowiedniego stanu sanitarnego w miejscach gromadzenia odpadów.
6. Wyposażenia pojazdów wykorzystywanych do realizacji przedmiotu zamówienia
w urządzenia monitorujące umożliwiające automatyczne zapisywanie czasu pracy, przebytej drogi pojazdu z jednoznacznym wykazaniem wykonywanych czynności.
7. Dostarczenia wykazu wszystkich pojazdów odbierających odpady.
8. Wyposażenia wszystkich pojemników na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne w tagi RFID.
9. Przekazywania informacji nt. niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
10. Zapewnienia dla właściwej realizacji przedmiotu umowy, przez cały czas trwania
umowy, dostatecznej ilości środków technicznych, gwarantujących terminowe i jakościowe wykonanie zakresu rzeczowego usługi, jak również odpowiedniego personelu.
11. Mycia i dezynfekcji pojemników.
4.5.3.) Główny kod CPV: 90500000-2 - Usługi związane z odpadami
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
90511000-2 - Usługi wywozu odpadów
90512000-9 - Usługi transportu odpadów
90513100-7 - Usługi wywozu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 6 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Postępowanie unieważniono na podstawie art. 255 pkt 6 ustawy PZP, jako że obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.Zamawiający poprzez wszczęcie postępowania i zamiar udzielenia zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy PZP naruszył:
1. art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy PZP w zw. z art. 216 ust. 1 w zw. z art. 272 ustawy PZP w zw. z pkt. 4 ppkt 2) Załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 23 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2439) oraz w zw. z art. 16 pkt 2) ustawy PZP – poprzez niezamieszczenie wystarczającego uzasadnienia faktycznego i prawnego wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki w Ogłoszeniu,
2. art. 214 ust. 1 pkt 11 lit. a) ustawy PZP w związku z art. 12 ust. 1 lit. a) Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE2 („Dyrektywa 2014/24/UE”) – poprzez przyjęcie, że możliwym jest udzielenie zamówienia przez Zamawiającego osobie prawnej (PGK Sp. z o.o.) podczas gdy Zamawiający nie sprawuje nad tą osobą prawną (PGK Sp. z o.o.) kontroli, która odpowiada kontroli sprawowanej nad jego własnymi jednostkami;
3. art. 214 ust. 1 pkt 11 lit. b) ustawy PZP w związku z art. 214 ust. 5 ustawy PZP w związku z art. 214 ust. 7 w zw. z ust. 6 ustawy PZP oraz art. 12 ust. 1 lit. b) w zw. z art. 12 ust. 5 Dyrektywy 2014/24/UE – poprzez przyjęcie, że możliwym jest udzielenie zamówienia przez Zamawiającego osobie prawnej (PGK Sp. z o.o.), podczas gdy mniej niż 90% działalności tej osoby prawnej (PGK Sp. z o.o.) dotyczy wykonywania zadań powierzonych jej przez Zamawiającego;
4. art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy PZP, art. 83 ustawy PZP oraz art. 16 pkt. 1 i art. 17 ust. 1 ustawy PZP - poprzez przyjęcie, że w zaistniałym w sprawie stanie faktycznym zachodzą przesłanki do udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy PZP, a udzielenie zamówienia nie narusza zasady równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji oraz zapewni najlepszą jakość usług w ramach dostępnych środków oraz pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów zamówienia, w tym efektów społecznych, środowiskowych oraz gospodarczych w stosunku do poniesionych nakładów,
5. art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy PZP w związku z art. 16 pkt 1 ustawy PZP oraz art. 17 ust. 1ustawy PZP w związku z art. 129 ust. 2 ustawy PZP oraz art. 18 Dyrektywy 2014/24/UE w związku z art. 4 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 9 ust. 2 pkt 5 i art. 9 ust. 3 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz w zw. z art. 58 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy PZP a także art. 49, art. 56, art. 102 i art. 106 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej poprzez przyjęcie, że spełnienie przesłanek, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 11 PZP i art. 12 ust. 1 Dyrektywy 2014/24/UE, jest wystarczające do udzielenia zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki, podczas gdy spełnienie tych przesłanek nie jest samo w sobie zgodne z ww. bezpośrednio skutecznymi przepisami prawa UE.
SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
Ciąg dalszy treści zawartej w pkt 3.1.1.) Uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki:b) ponad 90% działalności kontrolowanej osoby prawnej dotyczy wykonywania zadań powierzonych jej przez zamawiającego sprawującego kontrolę lub przez inną osobę prawną, nad którą ten zamawiający sprawuje kontrolę, o której mowa w lit. a, c) w kontrolowanej osobie prawnej nie ma bezpośredniego udziału kapitału prywatnego”.
Uzasadnienie faktyczne:
Na podstawie art. 213 ust. 1 ustawy Pzp, Zamawiający może udzielić zamówienia publicznego po negocjacjach tylko z jednym Wykonawcą. Warunkiem udzielenia takiego zamówienia publicznego jest spełnienie co najmniej jednej z okoliczności wymienionych w art. 214 wymienionej ustawy. Zamawiający planuje udzielić zamówienia na odbiór odpadów komunalnych z terenów Gmin: Koszalin, Będzino, Bobolice, Manowo, Polanów, Sianów- Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą w Koszalinie na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy Prawo zamówień publicznych. PGK Sp. z o.o. jest osobą prawną- wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000045697, ponadto jest przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej. Nadto, spełnione są łącznie następujące warunki pozwalające na udzielenie zamówienia na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy: Przesłanka z art. 214 ust. 1 pkt 11 lit. a: Warunek, o którym mowa powyżej odnosi się do sprawowania nad osobą prawną kontroli odpowiadającej kontroli sprawowanej nad własnymi jednostkami o określonej charakterystyce – obejmującej dominujący wpływ na cele strategiczne oraz istotne decyzje dotyczące zarządzania sprawami tej osoby prawnej. Gmina Miasto Koszalin jako podmiot Zamawiający jest jednostką sektora finansów publicznych, która posiada 97,82 % udziałów w spółce Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Koszalinie. Dlatego też, należy stwierdzić, że Gmina Miasto Koszalin sprawuje kontrolę nad Spółką w zakresie wskazanym w art. 214 ust. 1 pkt 11 lit. a ustawy Pzp. Przesłanka z art. 214 ust. 1 pkt 11 lit. b: Przepis art. 214 ust. 1 pkt 11 lit. b należy interpretować z uwzględnieniem art. 214 ust. 5 ustawy Pzp, stanowiący, że ponad 90 % przychodów z działalności kontrolowanej osoby prawnej pochodzi z działalności wykonywanej na rzecz Gminy. Powyższy warunek musi być spełniony tak aby w każdym roku okresu powierzenia 90% przychodów pochodziło z działalności wykonywanej na rzecz Gminy Miasto Koszalin. Dyrektywa zamówieniowa, jak i ustawa Pzp wprowadzają wyjątek od konieczności zachowania wskazanego powyżej parytetu działalności wykonywanej na rzecz Gminy w odniesieniu do działalności Spółki w przypadku, gdy nastąpi reorganizacja działalności. W celu ograniczenia zaangażowania Spółki w działania na rzecz podmiotów innych niż Gmina Miasto Koszalin, tak aby przychody z działalności na rzecz Gminy Miasto Koszalin za 3 kolejne lata stanowiły 90% łącznych przychodów Spółki nastąpiła reorganizacja spółki. Reorganizację taką stanowi utworzenie przez PGK Sp. o.o. spółki-córki, które nastąpiło w dniu 8.11.2024 r. Reasumując należy stwierdzić, że PGK Sp. z o. o. spełnia przesłankę wskazaną w art. 214 ust. 1 pkt 11 lit. b ustawy Pzp. Przesłanka z art. 214 ust. 1 pkt 11 lit. c: Zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 11 lit. c ustawy Pzp ustawodawca nie dopuszcza bezpośredniego udziału kapitału prywatnego w kontrolowanej osobie. Gmina Miasto Koszalin posiada 97,82 % udziałów w Spółce PGK. W związku z tym, spełniona jest przesłanka wskazana w ww. artykule. Pozostałe udziały należą do innych jednostek samorządu terytorialnego. Biorąc powyższe pod uwagę, Zamawiający uprawniony jest do udzielenia zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy Pzp.
| 2025-02-04 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Usługi |