Ekoenergia-budowa paneli fotowoltaicznych na dachach bielańskich przedszkoli.
Miasto Stołeczne Warszawa - Dzielnica Bielany
wadium nieznaneSzczegóły
- Numer referencyjny
- 2023/BZP 00432452
- Numer ogłoszenia
- 2023/BZP 00432452/01
- Typ
- Tender Result Notice
- Rodzaj zamówienia
- Works
- Opublikowano
- 2023-10-06 14:28
- Lokalizacja
- Warszawa, mazowieckie, PL
- Kraj zamawiającego
- PL
- ID przetargu
- ocds-148610-a334824d-5871-11ee-a60c-9ec5599dddc1
- Identyfikator
- 01525964000041
- Ostatnia aktualizacja
- 2026-08-10
Kody CPV
Wspólny Słownik Zamówień
Oferenci
Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia
Treść ogłoszenia
Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.
| Ogłoszenie nr 2023/BZP 00432452 z dnia 2023-10-06 |
Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Ekoenergia-budowa paneli fotowoltaicznych na dachach bielańskich przedszkoli.
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Rola zamawiającego
Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego1.2.) Nazwa zamawiającego: Miasto Stołeczne Warszawa - Dzielnica Bielany
1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 01525964000041
1.5) Adres zamawiającego
1.5.1.) Ulica: S. Żeromskiego 29
1.5.2.) Miejscowość: Warszawa
1.5.3.) Kod pocztowy: 01-882
1.5.4.) Województwo: mazowieckie
1.5.5.) Kraj: Polska
1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL911 - Miasto Warszawa
1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: bielany.zamowienia@um.warszawa.pl
1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.um.warszawa.pl
1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:
https://zamowienia.um.warszawa.pl1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Ogłoszenie dotyczy:
Zamówienia publicznego
2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie
2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:
Ekoenergia-budowa paneli fotowoltaicznych na dachach bielańskich przedszkoli.2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-a334824d-5871-11ee-a60c-9ec5599dddc1
2.5.) Numer ogłoszenia: 2023/BZP 00432452
2.6.) Wersja ogłoszenia: 01
2.7.) Data ogłoszenia: 2023-10-06
2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak
2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2023/BZP 00021954/12/P
2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:
1.1.9 Ekoenergia - budowa paneli fotowoltaicznych na dachach bielańskich przedszkoli
2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie
2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak
2.14.) Numer ogłoszenia: 2023/BZP 00408238
SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ
3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
4.1.) Numer referencyjny: UD-III-WZP.271.43.2023.PMA
4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie
4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane
4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia
1. Informacje ogólne
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie w formule „zaprojektuj i wybuduj” instalacji fotowoltaicznej na dachach Przedszkola nr 318 przy ul. J. Kochanowskiego 9A i w Przedszkola nr 340 przy ul. W. Bogusławskiego 8A, zgodnie z założeniami Programu Funkcjonalno-Użytkowego opracowanego 30 czerwca 2023 r. przez Biuro Inżynierskie Antosik Sp. z o.o.
2. Lokalizacja (adres inwestycji):
a) działka nr ew. 10/1 z obrębu 7-06-04 Przedszkole nr 318 ,,Zielony Zakątek”, ul. J. Kochanowskiego 9A, 01-864 Warszawa;
b) działka nr ew. 59, 62, 67 z obrębu 7-08-09 Przedszkole nr 340 ,,Kasztanowego Ludka” ul. W. Bogusławskiego 8A, 01-923 Warszawa.
3. Zakres prac:
1) Przedmiot zamówienia obejmuje :
a) sporządzenie dokumentacji projektowej, uwzględniającej wytyczne wyżej wymienionego Programu Funkcjonalno-Użytkowego;
b) wykonanie robót montażowo-budowlanych na podstawie sporządzonej dokumentacji projektowej;
2) Powierzchnia paneli instalacji fotowoltaicznych:
- dla Przedszkola nr 318 przy ul. J. Kochanowskiego 9A ok 240m2;
- dla Przedszkola nr 340 przy ul. W. Bogusławskiego 8A ok 320m2;
3) Zakres prac określa Program Funkcjonalno-Użytkowy (zwany dalej PFU);
4) Zamawiający informuje, iż prace będą prowadzone na czynnym obiekcie. Zaplanowane wyłączenia mediów na czas prowadzenia prac każdorazowo należy uzgadniać z administracją obiektu z preferencją dla terminów w dni wolne od nauki i pracy oraz w okresach świąt i ustawowo wolnych od pracy;
5) Zamawiający wymaga, aby przy organizacji robót szczególną uwagę zwrócić na kwestię bezpieczeństwa dzieci i personelu przedszkola.
4. Dostępność dla osób niepełnosprawnych
Z uwagi na przedmiot zamówienia – nie ma zastosowania.
5. Klauzule społeczne
Zamawiający przewiduje wymagania związane z realizacją zamówienia w zakresie zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie stosunku pracy, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 ustawy Prawo zamówień publicznych, które zostały zawarte w Projektowanych postanowieniach umowy – stanowiących Załącznik nr 2 do SWZ.
6. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia określają:
1) Projektowane postanowienia umowy, które zostaną wprowadzone do jej treści – stanowiące Załącznik nr 2 do SWZ;
2) Program Funkcjonalno-Użytkowy – stanowiący Załącznik nr 9 do SWZ;
Zamawiający w opisie przedmiotu zamówienia, tj. w PFU odniósł się do norm. W przypadku gdy Wykonawca zaoferuje rozwiązanie nieodpowiadające wprost normom referencyjnym opisanym w ww. PFU wówczas na Wykonawcy spoczywa obowiązek udowodnienia w ofercie, w szczególności za pomocą przedmiotowych środków dowodowych, o których mowa w art. 104-107 ustawy PZP, że proponowane rozwiązania w równoważnym stopniu spełniają wymagania określone w opisie przedmiotu zamówienia.
W takim przypadku dokumenty przedmiotowe, o których mowa w pkt 26.2.6 SWZ Wykonawca składa wraz z ofertą.
4.5.3.) Główny kod CPV: 45000000-7 - Roboty budowlane
4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:
45300000-0 - Roboty instalacyjne w budynkach
45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne
45261215-4 - Pokrywanie dachów panelami ogniw słonecznych
09331200-0 - Słoneczne moduły fotoelektryczne
71220000-6 - Usługi projektowania architektonicznego
SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem
5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 256 ustawy
5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:
Uzasadnienie prawne:Art. 256 ustawy Pzp
„Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia odpowiednio przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert, jeżeli wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione.”
Uzasadnienie faktyczne:
Zgodnie z art. 256 ustawy Pzp Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia odpowiednio przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert, jeżeli wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione.
Dalej, wskazać należy, iż przepis art. 256 ustawy Pzp stanowi wdrożenie do ustawy Pzp motywu 81 dyrektywy klasycznej, zgodnie z którym zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu „(…) nie powinny być na tyle istotne, by umożliwić dopuszczenie innych kandydatów niż kandydaci pierwotnie zakwalifikowani lub by zainteresować postępowaniem o udzielenie zamówienia dodatkowych uczestników. Taki przypadek wystąpiłby w sytuacji, gdy wprowadzane modyfikacje istotnie zmieniają charakter zamówienia lub umowy ramowej w porównaniu z charakterem pierwotnie określonym w dokumentach zamówienia (…)”.
W przedmiotowym stanie faktycznym, Zamawiający kwalifikując rodzajowo przedmiotowe zamówienie jako robotę budowlaną, kierował się aktualnie obowiązującymi przepisami Prawa budowlanego, w szczególności art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c) ustawy Prawo budowlane , gdzie ustawodawca wskazuje, że:
„Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu pomp ciepła, wolno stojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW z zastrzeżeniem, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej "uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej", projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 56 ust. 1a”.
Z uwagi na powyższe oraz fakt, iż na jednym z budynków, zamówienie obejmuje instalację paneli fotowoltaicznych o mocy większej niż 50 kW, a co za tym idzie, wymagane jest pozwolenie na budowę, całość zadania została zakwalifikowana jako robota budowlana, a nie jako dostawa wraz z montażem.
Mając jednakże na uwadze fakt, iż:
• w dniu 1 października 2023 r. w życie wejdą przepisy wprowadzające zmiany w art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c) ustawy Prawo budowlane, poprzez zastąpienie wyrazu „50 kW” wyrazem „150 kW”, co w konsekwencji spowoduje brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę, w tym również potrzeby wykonania dokumentacji projektowej do pozwolenia na budowę;
• biorąc pod uwagę fakt, iż termin składania ofert zaplanowany jest na 6 października 2023 r.
Zamawiający, działając na podstawie art. 268 ust. 1 ustawy Pzp, winien zatem po wejściu w życie ww. zmian dokonać adekwatnych zmian treści SWZ, poprzez dostosowanie zapisów do obowiązującego brzmienia art.29 ust.4 pkt 3 lit. c) ustawy Prawo budowlane, w szczególności poprzez dokonanie zmiany kwalifikacji rodzaju zamówienia z robót budowlanych na dostawy oraz zmianę zakresu przedmiotu zamówienia w sposób znaczący, co jest niedopuszczalne na gruncie przepisów ustawy Pzp.
Zgodnie z przytoczonym na wstępie motywem 81 dyrektywy klasycznej, implementowanym do prawa krajowego w postaci art. 256 ustawy Pzp, wprowadzane modyfikacje nie mogą istotnie zmieniać charakteru zamówienia.
(c.d. w informacjach dodatkowych)
SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE
Natomiast w myśl opinii dostępną na stronie Urzędu Zamówień Publicznych dostępną pod adresem https://www.uzp.gov.pl/nowe-pzp/interpretacje/nowe-pzp-w-pytaniach-i-odpowiedziach/co-powinien-zrobic-zamawiajacy,-gdy-zmiana-tresci-swz-prowadzilaby-do-istotnej-zmiany-charakteru-zamowienia-w-porownaniu-z-pierwotnie-okreslonym-2020-26-11#„(…) Za istotną zmianę można uznać w szczególności zwiększenie zakresu zamówienia, np. dodanie części zamówienia (tzw. pakietu), zmianę rodzaju zamówienia (np. z dostawy na usługi), zmiana charakteru zamówienia (np. z leasingu na sprzedaż).”
Z uwagi zatem na fakt, iż wprowadzenie zmian do treści SWZ i Ogłoszenia o zamówieniu w powyższym zakresie w istotny sposób zmieniałoby charakter zamówienia, Zamawiający uznał iż wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postepowania jest nieuzasadnione.
Ponad powyższe, uznać również należy, iż niniejsze prowadzi do wniosku, że właściwy, celowy i bardziej efektywny pod kątem wydatkowania środków finansowych jest wybór realizacji przedmiotowego zamówienia przy określeniu jako jego rodzaju: dostawy, a także w konsekwencji dokonania zmiany zakresu (zmniejszenia) będącego jego przedmiotem.
Zatem, są to okoliczności powodujące, iż zmaterializowała się przywołana przesłanka unieważnienia postępowania.
| 2023-10-06 Biuletyn Zamówień Publicznych | Ogłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane |