Przebudowa napędów mechanicznych upustów dennych oraz zasuw przelewów powierzchniowych na zbiorniku Chańcza

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2023/BZP 00511615
Numer ogłoszenia
2023/BZP 00511615/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Works
Opublikowano
2023-11-24 08:27
Lokalizacja
Warszawa, mazowieckie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-6b5899a8-6115-11ee-9aa3-96d3b4440790
Identyfikator
5272825616
Ostatnia aktualizacja
2026-08-10

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Wodne roboty budowlaneRoboty w zakresie burzeniaRoboty inżynieryjne i budowlaneRoboty budowlane w zakresie kładzenia rurociągówRoboty w zakresie rurociągów do przesyłu wodyRoboty w zakresie okablowania elektrycznegoMontaż konstrukcji metalowychNakładanie powierzchni kryjącychInstalowanie okien

Oferenci

Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2023/BZP 00511615 z dnia 2023-11-24

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Przebudowa napędów mechanicznych upustów dennych oraz zasuw przelewów powierzchniowych na zbiorniku Chańcza

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 368302575

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: Żelazna 59a

1.5.2.) Miejscowość: Warszawa

1.5.3.) Kod pocztowy: 00-848

1.5.4.) Województwo: mazowieckie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL911 - Miasto Warszawa

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: krakow@wody.gov.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://www.wody.gov.pl/

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://przetargi.wody.gov.pl/wp/auctions/r17768,Przebudowa-napedow-mechanicznych-upustow-dennych-oraz-zasuw-przelewow-powierzchn.html

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - inne państwowe i samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Środowisko

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Przebudowa napędów mechanicznych upustów dennych oraz zasuw przelewów powierzchniowych na zbiorniku Chańcza

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-6b5899a8-6115-11ee-9aa3-96d3b4440790

2.5.) Numer ogłoszenia: 2023/BZP 00511615

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2023-11-24

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Nie

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2023/BZP 00423191

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: KR.ROZ.2710.121.2023

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest wymiana istniejącej armatury upustów dennych Zbiornika Wodnego Chańcza wraz z wymianą napędów i wykonaniem automatyki sterowniczej (AKPiA). Dodatkowo wykonana zostanie rozbudowa istniejącej sieci monitoringu wizyjnego i wewnętrznych instalacji elektrycznych obejmujących dodatkowe punkty poboru energii i punkty oświetleniowe.
Zakres robót obejmuje:
ꟷ Wymianę istniejącej armatury na spustach dennych z wymianą napędów i wykonaniem sterowania zdalnego.
ꟷ Uzupełnienie istniejącego systemu wizyjnego CCTV.
ꟷ Wykonanie systemu zasilenia do wciągarek klap zwrotnych spustów dennych oraz montaż dwóch dodatkowych zestawów podnośników do klap zamontowanych na spustach ø600mm.
ꟷ Projekt dodatkowych punktów oświetleniowych oraz zasilających w hali zasuw.
ꟷ Wymiana odcinka rurociągu ø400mm zasilającego gospodarstwo rybackie PZW.
ꟷ Przebudowa spustów dennych oraz przebudowa wewnątrz konstrukcji jazu.
Przebudowie poddane zostaną spusty od S1 do S8 wraz z fragmentem rurociągu ø400 mm wraz z wymianą armatury na nową. Wymienione zostaną zasuwy od strony wody górnej oraz dolnej, w przypadku spustów regulacyjnych S4 i S7 zasuwy odpowiednio nr 7 i 13 poddane zostaną regeneracji. Armatura zmodernizowana podczas budowy elektrowni nie jest objęta niniejszym postepowaniem tj. zasuwy 14 i 15.

4.5.3.) Główny kod CPV: 45244000-9 - Wodne roboty budowlane

4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:

45111100-9 - Roboty w zakresie burzenia

45220000-5 - Roboty inżynieryjne i budowlane

45231110-9 - Roboty budowlane w zakresie kładzenia rurociągów

45232150-8 - Roboty w zakresie rurociągów do przesyłu wody

45311100-1 - Roboty w zakresie okablowania elektrycznego

45223100-7 - Montaż konstrukcji metalowych

45442000-7 - Nakładanie powierzchni kryjących

45421132-8 - Instalowanie okien

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 3 ustawy

5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:

Uzasadnienie faktyczne
Zamawiający, poprzez zawarcie w cz. 4.24 Specyfikacji Warunków Zamówienia informacji o budżecie postępowania, zrealizował obowiązek, o którym mowa w art. 222 ust. 4 Pzp , tzn. podał kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia. Kwota ta, dla zamówienia podstawowego stanowiącego o zobowiązaniu Zamawiającego do udzielenia zamówienia, wynosi 9 500 000,00 zł brutto. W postępowaniu zostały złożone dwie oferty. Cena złożonej przez Enerko Energy Sp. z o.o. ul. Skrajna 41A, 25-650 Kielce oferty wyniosła 9 493 434,31 zł brutto, zaś Konsorcjum Wykonawców „NAVIGA-STAL” Sp. z o. o., ul. Wilczycka 18, 55-093 Kiełczów oraz KM Instal Sp. z o. o., ul. Łąkowa 7, 62-070 Dopiewo zaoferował realizację zamówienia za kwotę 11 238 525,62 zł. Ponieważ pierwsza oferta podlega odrzuceniu, a druga przewyższa kwotę, jaka Zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację zamówienia, a Zamawiający - mimo podjętych starań - nie pozyskał środków na zwiększenie budżetu zadania i nie ma możliwości zrównania zadeklarowanej kwoty z wartością złożonej oferty, zachodzi konieczność unieważnienia postępowania w oparciu o art. 255 pkt 3) Pzp. Wobec faktu, iż w postępowaniu pozostała tylko jedna ofertę, która przewyższa możliwości finansowe Zamawiającego, Zamawiający nie jest zobligowany do jej dalszego badania i oceny (KIO 391/18).

Uzasadnienie prawne
Zgodnie z art. 255 pkt 3 Pzp zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, jeżeli cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty. Celem takiego uregulowania jest ochrona zamawiającego przed roszczeniem o zawarcie umowy w przypadku braku środków finansowych na realizację zamówienia. Informacja o kwocie, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia podawana jest przez zamawiającego najpóźniej przed otwarciem ofert. Jest to przyrzeczenie dotyczące minimalnej sumy gwarantowanej. Poprzez złożenie oświadczenia w sprawie deklarowanego budżetu postepowania zamawiający zobowiązuje się przyjąć ofertę najkorzystniejszą, jeśli zaoferowana cena lub koszt nie przekroczy tej kwoty. Ustawodawca co prawda dopuścił możliwość zwiększenia kwoty pokrycia finansowego w związku z wyborem oferty, jednak decyzja o zwiększeniu tej kwoty jest oparta na uznaniu i możliwościach zamawiającego. Wyrażenie „może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty” należy interpretować jako uprawnienie zamawiającego i to do jego decyzji należy kwestia zwiększenia środków finansowych na dany cel. Zatem zamawiający nie ma obowiązku dokonania zwiększenia budżetu na sfinansowanie zamówienia ponad zadeklarowaną kwotę, a Wykonawca nie posiada uprawnienia do wysuwania względem Zamawianego żądania przeznaczenia dodatkowych środków ponad budżet postępowania lub wymagania od niego podjęcia określonych działań mających na celu zwiększenie puli środków przeznaczonych na realizację zamówienia.
Mając na względzie racjonalność i efektywność działania instytucji zamawiającego wskazana przesłanka umożliwia unieważnienie postępowania bez konieczności dalszego badania i oceny ofert w celu wyboru oferty najkorzystniejszej, w sytuacji gdy pozostała tylko jedna oferta, której cena przewyższa kwotę, jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia i wiadomo, że wartość ta nie mieści się w ustalonym limicie, a zamawiający tego limitu nie może zmienić.

Wobec powyższego uznać należy, iż unieważnienie postępowanie na podstawie art. 255 pkt 3) pzp jest uprawnione, a wskazana podstawa dokonania czynności została określona prawidłowo.

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 2

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 1

2023-11-24 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane