Przebudowa instalacji grzewczych i sanitarnych w Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku

MIASTO RYBNIK

wadium nieznane

Szczegóły

Numer referencyjny
2021/BZP 00317146
Numer ogłoszenia
2021/BZP 00317146/01
Typ
Tender Result Notice
Rodzaj zamówienia
Works
Opublikowano
2021-12-15 14:24
Lokalizacja
Rybnik, śląskie, PL
Kraj zamawiającego
PL
ID przetargu
ocds-148610-3bd7847f-1605-11ec-b885-f28f91688073
Identyfikator
6420010758
Ostatnia aktualizacja
2026-08-10

Kody CPV

Wspólny Słownik Zamówień

Instalowanie centralnego ogrzewaniaRoboty instalacyjne elektryczneInstalowanie urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnychRoboty instalacyjne gazowe

Oferenci

Firmy z części, w których nie udzielono zamówienia

Treść ogłoszenia

Tekst z Biuletynu Zamówień Publicznych, bez zmian.

Ogłoszenie nr 2021/BZP 00317146 z dnia 2021-12-15

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Roboty budowlane
Przebudowa instalacji grzewczych i sanitarnych w Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: MIASTO RYBNIK

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 276255430

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: ul. Bolesława Chrobrego 2

1.5.2.) Miejscowość: Rybnik

1.5.3.) Kod pocztowy: 44-200

1.5.4.) Województwo: śląskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL227 - Rybnicki

1.5.7.) Numer telefonu: 324392302

1.5.8.) Numer faksu: 324224124

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: zam_pub@um.rybnik.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.rybnik.eu

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://miniportal.uzp.gov.pl/

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Przebudowa instalacji grzewczych i sanitarnych w Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-3bd7847f-1605-11ec-b885-f28f91688073

2.5.) Numer ogłoszenia: 2021/BZP 00317146

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2021-12-15

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2021/BZP 00000453/26/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.1.30 Szkoła Podstawowa nr 19, dz. Kłokocin; wymiana instalacji c.o.

1.1.36 Szkoła Podstawowa nr 19, dz. Kłokocin; wymiana kotła węglowego na instalację pomp ciepła

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Tak

2.12.) Nazwa projektu lub programu:

EFRR-RPO WŚL. 2014-2020

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2021/BZP 00182336/01

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: ZP.271.81.2021

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Tak

4.3.) Łączna wartość poszczególnych części zamówienia: 3851917 PLN

4.3.1) Wartość zamówienia stanowiącego przedmiot tego postępowania (bez VAT): 1136977,77 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem niniejszego zamówienia jest przebudowa instalacji grzewczych
i sanitarnych w Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku, w zakresie:
a) wymiany instalacji centralnego ogrzewania oraz wentylacji mechanicznej sali gimnastycznej w ramach projektu pn: „.Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 19 w Rybniku”
b) wymiany kotła węglowego na instalację pomp ciepła w ramach projektu pn: ”OZE w budynkach użyteczności publicznej na terenie miasta Rybnika
– etap II”.
Podział zadania na zakresy „a)” i „b)” wynika z finansowania tej inwestycji w ramach dwóch różnych projektów unijnych, natomiast ze względu na powiązania technologiczne robót niemożliwy jest ich podział na dwa odrębne zamówienia. Ofertę należy złożyć łącznie na obydwa zakresy, z wyodrębnieniem kosztów dla każdego
z nich.
Termin zakończenia realizacji zadania został wyznaczony na 25 lutego 2022 r., ponieważ jest to ostatni dzień wakacji zimowych w województwie śląskim w roku szkolnym 2021/22, a część robót wymaga wykonania ich bez obecności uczniów
w szkole. Dotyczy to głównie przebudowy wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania oraz przełączenia źródła ciepła. Utrudnienia wynikające z konieczności prowadzenia prac w okresie grzewczym oraz w trakcie odbywających się zajęć szkolnych należy uwzględnić w cenie oferty. Zamawiający będzie wymagał również wygrodzenia terenu prac prowadzonych na zewnątrz obiektu, tak aby zachować wszelkie normy wynikające z zasad bezpiecznego prowadzenia robót budowlanych.
Analiza dokumentacji projektowej wykazuje, że prace związane z budową pomp ciepła oraz węzła cieplnego będą mogły być wykonywane w trakcie zajęć szkolnych, ponieważ lokalizacja tych obiektów nie koliduje z istniejącą infrastrukturą oraz nie ma wpływu na normalne funkcjonowanie obiektu, w tym jego ogrzewanie.
Zamawiający oczekuje od Wykonawcy zgromadzenia potencjału wykonawczego oraz sprzętowego i materiałowego, który pozwoli na wykonanie robót kolidujących
z funkcjonowaniem obiektu w stosunkowo krótkim czasie wakacji zimowych. Nie wyklucza się również pracy na drugiej zmianie oraz w soboty, natomiast na tego typu organizację pracy będzie musiał wyrazić zgodę użytkownik obiektu – Zamawiający nie przewiduje możliwości wstrzymania zajęć szkolnych w obiekcie z powodu prowadzenia prac budowlanych.
Opis zakresu a):
W ramach zamówienia należy wykonać następujący zakres robót :
- spuścić wodę z całej instalacji c.o.,
- wykonać demontaż istniejącej instalacji c.o.,
- zdemontować grzejniki stalowe płytowe (z odzyskiem);
- wykuć z muru wsporniki stalowe;
- zamontować nowe przewody poziome rozprowadzające i piony instalacji c.o.,
- fragmenty ścian za zdemontowanymi grzejnikami otynkować oraz pomalować farbą;
- zamontować grzejniki nowe i z odzysku;
- zamontować na gałązkach grzejnikowych wkładki zaworowe termostatyczne pozbawione głowic, ustawione na najwyższą nastawę wstępną i całkowicie otwarte;
- zamontować zawory na gałązkach powrotnych;
- zamontować zespół przyłączeniowy do grzejników dolno zasilanych;
- na każdym pionie zamontować zawór stopowy odpowietrznika automatycznego;
- zamontować odpowietrzniki ręczne na grzejnikach;
- na podejściach pod piony zamontować zawory kulowe;
- po zakończeniu robót montażowych instalację należy dokładnie przepłukać wodą wodociągową odpowietrzając instalację poprzez ręczne otwieranie zaworów stopowych;
- po skutecznym wypłukaniu instalacji wkręcić w zawory stopowe odpowietrzniki automatyczne, a na grzejniki dolnozasilane – automatyczne odpowietrzniki kątowe;
- wykonać próbę szczelności wodą zimną instalacji c.o.;
- wyregulować instalację c.o. poprzez odpowiednie ustawienie nastaw wstępnych zaworów termostatycznych oraz zaworów równoważących pod pionami;
- zamontować głowice termostatyczne; W pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20°C i wyższej zablokować należy dolny zakres nastawy na 16°C;
- wykonać izolację termiczną poziomych przewodów rozprowadzających instalacji c.o. ;
- dołączyć instalację c.o. do źródła ciepła i napełnić wodą uzdatnioną;
- przeprowadzić badanie działania i szczelności na gorąco instalacji c.o.;
- założyć obudowy na grzejniki;
- zamontować ławki nad grzejnikami na sali gimnastycznej;
- zdemontować wentylatory dachowe nad salą gimnastyczną – otwory zaślepić;
- w ścianie zewnętrznej sali gimnastycznej wykonać otwory pod czerpnio-wyrzutnie;
- zamontować ścienne jednostki wentylacyjne z odzyskiem ciepła wraz
z wyposażeniem;
- zamontować przewody odprowadzenia skroplin;
- uruchomić instalację wentylacji.
Opis zakresu b):
Źródłem ciepła będą dwie gazowe sprężarkowe pompy ciepła o mocy 60kW każda, które zapewnią zapotrzebowanie na moc cieplną po planowanym ociepleniu budynku. Pompy ciepła zlokalizowane będą na zewnątrz budynku. Bufor ciepła oraz wymienniki ciepła typu freon/woda wraz z pozostałą armaturą zostaną zlokalizowane w pomieszczeniu dotychczasowego składu opału.
Z uwagi na zmianę źródła ciepła na niskoparametrowe gazowe pompy ciepła konieczna będzie wymiana grzejników na elementy grzejne o większej powierzchni wymiany ciepła.
Źródłem ciepła dla przygotowania ciepłej wody użytkowej dla potrzeb szkoły będzie pompa ciepła c.w.u. 270l (max. 300l) umieszczona w pomieszczeniu dotychczasowego składu opału. Wstępny podgrzew c.w.u. odbywać się będzie
w 350l zasobniku zasilanym czynnikiem grzewczym z wymiennika wbudowanego dodatkowo w gazowej pompie ciepła (odzysk ciepła z chłodzenia silnika gazowej sprężarkowej pompy ciepła).
W ramach zamówienia będzie realizowany następujący zakres robót :
- roboty demontażowe istniejącej kotłowni węglowej z dwoma kotłami o mocy
100 kW, każdy oraz podgrzewacza ciepłej wody użytkowej o pojemności 300 dm3;
- roboty demontażowe technologii w istniejącej kotłowni;
- wywóz złomu na składowisko odpadów (wartość złomu Wykonawca uwzględni
w cenie oferty),
- wykonanie prac adaptacyjno-budowlanych w kotłowni,
- wywóz gruzu i odpadów budowlanych na składowisko odpadów, wraz z kosztami składowania i utylizacji,
- roboty związane z technologią węzła powietrznych pomp ciepła o łącznej mocy cieplnej 24 kW,
- roboty elektryczne, AKPiA,
- budowa wewnętrznej instalacji gazu;
- roboty ogólnobudowlane towarzyszące;
- zakup i montaż tablic informacyjnych (2 szt.).
Czynności dodatkowe:
- wywóz gruzu i odpadów budowlanych na składowisko odpadów, wraz z kosztami składowania i utylizacji,
- roboty ogólnobudowlane towarzyszące,
- udział w czynnościach odbiorowych przewidzianych umową i prawem budowlanym.
W związku z wymaganiami Ustawy Prawo ochrony środowiska oraz zapisami „Programu Ochrony Powietrza dla stref województwa śląskiego, w których stwierdzone zostały ponadnormatywne poziomy substancji w powietrzu”, Zamawiający informuje, że w trakcie prowadzenia prac budowlanych będzie wymagał zastosowania technologii wykonania robót, które ograniczają do minimum pylenie stosowanych materiałów budowlanych oraz są nieuciążliwe dla środowiska.
Szczególnie dla Zamawiającego jest ważne, by w trakcie prowadzenia prac budowlanych były zachowane zasady:
- zraszania wodą / innego zabezpieczenia przed pyleniem dla terenu prowadzenia prac rozbiórkowych;
- zraszania wodą terenu prowadzenia robót (miejsce rozładunku, plac składowy materiałów) w okresach suszy;
- stosowania zabezpieczenia pylastych materiałów sypkich przed rozwiewaniem (przykrycie plandekami, zraszanie);
- transportu materiałów sypkich samochodami wyposażonymi w plandeki ograniczające pylenie przewożonych materiałów;
- stosowanie gotowych mieszanek budowlanych przygotowywanych
w wytwórniach.
Ponadto, Zamawiający będzie prowadził monitoring pojazdów obsługujących budowę pod kątem ograniczenia zanieczyszczenia dróg. W przypadku stwierdzenia uchybień, które zagrażają środowisku naturalnemu i są niezgodne z przepisami polskiego prawa i powyższymi zapisami, Zamawiający wstrzyma prowadzenie robót.
Przypomina się również, że:
- wykonawca jest zobowiązany do używania sprzętu i maszyn, które są zgodne
z normami ochrony środowiska i przepisami dotyczącymi ich użytkowania;
- organizacja placu budowy i prowadzenie prac budowlanych nie mogą zagrażać środowisku naturalnemu.
W przypadku, gdy w opisie przedmiotu zamówienia znajdą się odniesienia do norm, ocen technicznych, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych, o których mowa w art. 101 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 ustawy, Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym.
Wymagania w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz projektowania z przeznaczeniem dla wszystkich użytkowników, zgodnie z art. 100 ust. 1: przedmiot zamówienia nie wprowadza zmian w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych.
Zamawiający poniżej określa czynności w zakresie realizacji zamówienia przez osoby zatrudnione przez Wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy
o pracę, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 ustawy:
- wykonanie prac ogólnobudowlanych;
- wykonanie prac budowlanych instalacyjnych;
- wykonanie prac budowlanych elektrycznych.
W odniesieniu do Wykonawców mających siedzibę poza granicami Polski Zamawiający dopuszcza zatrudnienie pracowników na podstawie równoważnych regulacji prawnych kraju macierzystego.
Termin usunięcia wad: do 14 dni liczone od powiadomienia Wykonawcy przez Zamawiającego o wadzie.
Wykonawca jest zobowiązany do udzielenia minimum 24-miesięcznej gwarancji
na wykonane roboty oraz zastosowane materiały i urządzenia.
Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia stanowią:
-projekty budowlano-wykonawcze,
-przedmiary robót,
-specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót.

4.5.3.) Główny kod CPV: 45331100-7 - Instalowanie centralnego ogrzewania

4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:

45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne

45331200-8 - Instalowanie urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

45333000-0 - Roboty instalacyjne gazowe

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 3 ustawy

5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:

Cena oferty z najniższą ceną, to oferta złożona przez Wykonawcę Termo Klima MK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka jawna. Cena tej oferty przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Powyższe stanowi podstawę do unieważnienia postępowania.
Podstawa prawna unieważnienia: art. 255 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych - Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 4

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 4

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 2

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 1858800,00 PLN

6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 1955700,00 PLN

2021-12-15 Biuletyn Zamówień PublicznychOgłoszenie o wyniku postępowania - - Roboty budowlane